HomeIT i technologiaBezpieczne zakupy w internecie

Bezpieczne zakupy w internecie

Bezpieczne zakupy w internecie

Bezpieczne zakupy w internecie

Trwa szał przedświątecznych zakupów. W pośpiechu łatwo jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i dać się nabić w butelkę. Bezpieczne zakupy w internecie – jak nie dać się oszukać? Na co zwracać uwagę podczas przeglądania ofert i dokonywania płatności?

Bezpieczne zakupy w internecie

Koniec listopada oraz grudzień to czas wzmożonych zakupów. Black Friday, Cyber Monday, Mikołajki i Boże Narodzenie. Co chwilę pojawia się kolejna promocja lub następny prezent do kupienia. Sprzedawcy zacierają więc ręce pod koniec roku, ponieważ to idealna okazja, by podkręcić utarg. Niestety, nie tylko oni czekają na robiących zakupy. Istne żniwa mają także oszuści, którzy wykorzystują pośpiech i roztargnienie klientów. Wpadają na coraz to bardziej skomplikowane pomysły i wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technologie. W konsekwencji ich ofiarą padają już nawet osoby młode, teoretycznie dobrze odnajdujące się we współczesnych nowinkach i świadome większości zagrożeń z nimi związanych.

Na co zatem należy zwracać uwagę podczas zakupów internetowych? Jak się zachowywać i czego wystrzegać, by uniknąć oszustwa i strat? Przedstawiamy krótki poradnik bezpiecznych zakupów online.

Wybór zaufanych sklepów internetowych

Pierwszym krokiem w stronę bezpiecznych zakupów  jest wybór renomowanego sklepu internetowego. Przed dokonaniem transakcji sprawdź opinie innych klientów, recenzje sklepu oraz jego oceny w różnych rankingach. Upewnij się, że sklep ma fizyczny adres oraz aktualne dane kontaktowe. Tego typu informacje mogą świadczyć o wiarygodności sprzedawcy. Najbardziej godne zaufania są specjalne serwisy publikujące opinie użytkowników na temat różnych sklepów oraz marek produktów. Bezpieczeństwo naszych zakupów zwiększa także korzystanie z dużych serwisów aukcyjnych/sprzedażowych. W wielu przypadkach gwarantują one wsparcie dla użytkowników w razie problemów z zakupami lub konieczności kontaktu ze sprzedawcą.

Zabezpieczenia strony

Zanim wprowadzisz jakiekolwiek dane osobowe czy informacje dotyczące płatności, upewnij się, że strona, na której robisz zakupy, jest bezpieczna. Adres strony powinien zaczynać się od “https://” zamiast “http://”, co oznacza, że dane przesyłane są z użyciem protokołu szyfrowania SSL. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy w pasku przeglądarki widnieje popularna ikonka kłódki, co możemy odebrać jako kolejny sygnał bezpieczeństwa. Czujność w tej kwestii jest szczególnie ważna, gdy serwis przekierowuje nas na stronę operatora płatności lub banku. To wtedy najczęściej oszuści „podsuwają” nam fałszywe witryny, których zadaniem jest przejęcie wpisywanych danych do logowania.

Aktualizacja oprogramowania i zabezpieczeń

Regularne aktualizacje oprogramowania antywirusowego i systemowego to klucz do ochrony przed atakami złośliwego oprogramowania. Dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera, smartfona czy tabletu, a także korzystaj z silnych haseł dostępu. Przy okazji przypominamy o regularnych zmianach haseł oraz o dywersyfikowaniu ich. Jeden klucz dostępu do wielu kont to niezbyt bezpieczna praktyka.

Oferty zbyt korzystne, by były prawdziwe

Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, to w większości przypadków niestety tak jest. Oszustwa internetowe często polegają na przyciąganiu klientów niewiarygodnie atrakcyjnymi cenami, a następnie znikają po zrealizowaniu płatności. Bądź ostrożny i zweryfikuj, czy dany sklep nie oferuje podejrzanie niskich cen. Zawsze poszukaj opinii użytkowników (w Google lub w grupach na Facebooku można znaleźć ogromną ilość informacji). Polecamy dołączanie do forów i społeczności wymieniających się poleceniami tanich sklepów. Wówczas w razie jakichkolwiek wątpliwości, po prostu piszemy post i czekamy na komentarze.

Bezpieczne metody płatności

Zawsze wybieraj płatności kartą kredytową czy systemami płatności online, które oferują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak potwierdzanie tożsamości czy programy ochrony kupujących. Brak opcji takich jak Blik lub dobrze znanych bramek do dokonywania płatności bankowych powinien wzbudzać podejrzenia. Unikaj przesyłania gotówki lub ręcznego dokonywania przelewów bankowych w przypadku nieznanych sklepów. Oczywiście istnieje szereg małych, uczciwych przedsiębiorców, którzy preferują zwykły przelew zamiast korzystania z usług operatorów płatności. Pamiętajmy jednak, by zawsze dodatkowo zweryfikować danego sprzedawcę, by nasze pieniądze nagle magicznie nie zniknęły.

Potwierdzenie dokonania zakupów, faktura i rachunek

Po dokonaniu zakupów zawsze zapisuj potwierdzenia transakcji. Monitoruj rachunki bankowe i kart kredytowych, aby szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości i zareagować na nie. W miarę możliwości wybieraj takie metody płatności, które nadają czytelny i łatwy do zidentyfikowania tytuł przelewu. Sam numer transakcji często nic nam nie mówi, a więc trudniej go wyszukać w długiej liście codziennych wydatków.

Bezpieczne zakupy w internecie – Psychologia zakupów

Co jeszcze można zrobić, by nie dać się oszukać? Przede wszystkim nie należy poddawać się emocjom i presji, jaką sprzedawcy próbują na nas wywrzeć. Oferta kończy się za kilka minut? Kto pierwszy ten lepszy? Kończą się zasoby magazynowe? Trudno. Znajdziemy inną ofertę. Czasem lepiej stracić „okazję” niż paść ofiarą oszustwa. Dodatkowe kilka minut poświęcone na przeszukanie opinii o sklepie może nam w przyszłości pomóc zaoszczędzić o wiele więcej czasu i nerwów. Domaganie się zwrotu od oszusta i kontakt z Rzecznikiem Praw Konsumenta ciągnie się nieraz miesiącami.

Aby lepiej panować nad kompulsywnym kupowaniem, sporządzajmy za każdym razem listę potrzebnych przedmiotów. Planujmy skrupulatnie świąteczne prezenty wraz z przeznaczonym na nie budżetem. Wówczas reklamy nie będą miały na nas większego wpływu, a pośpiech i zakupy na ostatnią chwilę nie zaowocują lekkomyślnością. Ważnym elementem bezpieczeństwa zakupów w internecie jest właśnie odpowiednie nastawienie mentalne. Zadbajmy o to, by dokonywać ich bez rozpraszaczy i pośpiechu. Zarezerwujmy sobie odpowiednią ilość czasu (biorąc pod uwagę także konieczne weryfikacje i poszukiwanie opinii) oraz warunki dobre dla skupienia. Nasze wysiłki zwrócą się w postaci przemyślanych prezentów, a przy okazji zakupów nie padniemy ofiarą oszustwa.

Bezpieczne zakupy w internecie – podsumowanie

Choć sieć pełna jest czyhających na nas niebezpieczeństw, można stosunkowo łatwo się przed nimi uchronić. Wystarczy po prostu zachować czujność i zdrowy rozsądek. Poza dbaniem o podstawowe aktualizacje oprogramowania, obserwujmy komunikaty wyświetlające się w przeglądarce. Wystrzegajmy się także pośpiechu, który w takich sytuacjach okazuje się najbardziej zgubny. Odpowiednia ilość czasu przeznaczona na zakupy pozwoli nam za każdym razem upewnić się, czy nie ma w nich niczego podejrzanego. Ten czas to także świetna inwestycja w spokojne święta. Bez straconych pieniędzy i ciągnących się spraw o odszkodowanie z pewnością będziemy w stanie lepiej wypocząć pod koniec starego roku.

Zapraszamy do lektury innych naszych artykułów:

Personalizowane Kubki Ceramiczne: Trwały i Ekologiczny Sposób na Wyróżnienie się

Dlaczego warto skorzystać z akcji odkupu telefonów?

Możliwości kariery po studiach modowych: Jak znaleźć pracę w branży?

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish