HomeLifestylePokolenie borsuków

Pokolenie borsuków

Pokolenie borsuków

Pokolenie borsuków

Znamy już cechy charakterystyczne boomerów, iksów, millenialsów i zetek. Czas poznać charakter i przewidywane wyzwania wzrastającej grupy społecznej nazywanej borsukami. Skąd ta nazwa? Czym wyróżnia się pokolenie borsuków?

 

Nowe nazwy

Operujemy szeregiem terminów określających różne grupy społeczne i pokolenia. Naukowcy chętnie poszukują wspólnych cech członków poszczególnych generacji i dzięki temu są w stanie klasyfikować ich w pewne grupy. Jednym z ciekawszych określeń, jakie ostatnio nadano najmłodszym rocznikom jest “pokolenie borsuków”. Zaczęło ono już przyciągać uwagę mediów i społeczeństwa, ale co tak naprawdę oznacza to nietypowe określenie?

 

Pokolenie borsuków – co to za nazwa?

Termin “pokolenie borsuków” jest swego rodzaju neologizmem, który zyskał popularność w kręgach rodzicielskich i w mediach społecznościowych. Właściwa nazwa tej grupy społecznej brzmi „pokolenie alfa”, zgodnie ze zwyczajowym już użytkowaniem liter alfabetu i odnosi się do osób urodzonych po 2010 roku. Skąd jednak nagła obecność borsuków w pokoleniowym nazewnictwie i dlaczego wybrano akurat te zwierzęta?

Wszystko wynika z cech zaobserwowanych wśród młodych ludzi, które mogą znacząco wpłynąć na ich przyszły rozwój, ścieżki kariery i relacje. Zauważone zachowania skojarzono właśnie z borsukami. Choć to porównanie może wydawać się dość kuriozalne, warto przyjrzeć się tendencjom wychwyconym podczas obserwacji pokolenia alfa.

 

Pokolenie borsuków – elastyczność

Jedną z głównych cech, które wyróżniają ludzi z pokolenia borsuków, jest ich umiejętność przystosowywania się do trudnych warunków. Borsuki są znane z tego, że potrafią przebywać w różnych środowiskach, a ich zachowanie jest często bardzo elastyczne. Podobnie jak borsuki, przedstawiciele tego pokolenia są gotowi na przeróżne wyzwania, nie boją się często zmieniających sytuacji życiowych i potrafią odnaleźć się w dynamicznym świecie. Odznaczają się kreatywnością i odpornością na stres związany ze zmianami. Nie pragną stabilizacji za wszelką cenę, a ciągłe życiowe „zwroty akcji” traktują jak coś naturalnego.

 

Pokolenie borsuków – kreatywność

Inna cecha, która jest przypisywana pokoleniu borsuków, to umiejętność rozwiązywania problemów. Borsuki są z natury zdolne do znajdowania innowacyjnych rozwiązań, zwłaszcza gdy napotykają trudne do pokonania przeszkody. Podobnie ludzie z tego pokolenia są często przedsiębiorczy, elastyczni w myśleniu i gotowi na wyzwania. To bardzo ważne w obliczu szybkiego rozwoju technologicznego, w związku z którym co chwilę napotykamy na nowe problemy, nieznane zupełnie wcześniejszym pokoleniom. Nastawienie na ciągłe poszukiwanie rozwiązań i innowacji z pewnością pomoże alfom świetnie odnaleźć się na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.

 

Pokolenie borsuków – praca w grupie

Pokolenie borsuków charakteryzuje się również dobrą umiejętnością współpracy, dzięki czemu chętnie łączą się w zespoły podczas pracy. W życiu prywatnym często szukają z kolei nowych znajomości. Borsuki potrafią żyć w społecznościach i współpracować ze sobą w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach. Przedstawiciele tej grupy społecznej to osoby otwarte na współpracę, wymianę pomysłów i budowanie relacji. Może to świadczyć o przyszłym upodobaniu do angażowania się w życie rodzinne i społeczne.

 

Pokolenie borsuków – waleczność

Jeszcze jedną, bardzo ważną cechą, która łączy młode pokolenie z borsukami jest waleczność. Te drugie znane są z bojowego nastawienia i nieustępliwej walki o bezpieczeństwo swoje oraz potomstwa. Są w stanie stanąć do walki z o wiele większym przeciwnikiem i zyskać przewagę pomimo pozornie przegranej pozycji. Młodzi ludzie będą mieć w sobie podobną determinację. W przyszłości może być kojarzona z nastoletnim buntem i uznawana za agresję. Borsuki mogą mieć także problem z akceptacją autorytetów oraz kwestionować wszelką hierarchię w imię wolności. Prawdopodobnie wynika to ze stylów wychowawczych wdrażanych przez rodziców – millenialsów. Surowy autorytaryzm całkowicie nie przemawia do generacji obecnie wychowującej dzieci, w związku z czym traktują potomstwo bardziej po partnersku. Warto zwrócić uwagę już teraz, by tę energię młodzieży oraz waleczność odpowiednio nakierować. Obowiązkiem rodziców będzie przekucie tego w determinację, asertywność i obronę pozytywnych wartości. Wszystko po to, by młode pokolenie nie popadało zbyt łatwo w konflikty i nie napotykało w przyszłości na problemy z prawem.

 

Posumowanie

Z każdym nowym pokoleniem staramy się szukać cech wspólnych, łączących jego członków. Warto jednak zauważyć, że termin “pokolenie borsuków” nie jest powszechnie używany w kontekście naukowym czy społecznym. To raczej swego rodzaju metafora, która może mieć różne interpretacje w zależności od kontekstu. Każdy człowiek ma inną historię, charakter, więc zbytnie generalizowanie może narazić jednostki na szufladkowanie i uprzedzenia.  Niemniej jednak, jest to interesujące zjawisko społeczne, które pokazuje, jak pomysłowe mogą być próby opisu i zrozumienia młodych ludzi.

 

Polecamy także:

Czym jest ambush marketing?

Efekt bandwagon

Pokolenie Z a marketing

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish