Copywriter kto to jest?
Gromadzenie słów kluczowych na stronie internetowej nie stanowi obecnie priorytetu, jeśli chodzi o pozycjonowanie i ilość wejść poprzez przeglądarki. Ostatnio wytyczne dla robotów pozycjonujących bardzo dynamicznie się przekształcają i trudno stworzyć jeden, uniwersalny i ponadczasowy poradnik o tym, w jaki sposób zarządzać treściami na witrynach. Warto jednak podążać za trendami rządzącymi w danym momencie internetem. Copywriter kto to jest?
Wartościowe teksty kontra przesyt słów kluczowych na stronie
Przede wszystkim nie należy popadać w skrajność i wyrzucać ze stron artykułów. Dane tekstowe to nadal najwygodniejsza podstawa do pozycjonowania i wciąż pozostają kluczowe. Jednakże nie można już wpisywać dowolnych treści niskiej jakości, ponieważ wzrasta waga opinii czytelnika oraz jego wrażenia po lekturze. Jeśli tekst jest tylko zlepkiem mniej lub bardziej powiązanych ze sobą słów lub krótką notatką na temat popularnej frazy (tzw. tekst preclowy), gość nie zatrzyma się na stronie na dłużej, nie wyrobi sobie pozytywnej opinii o twórcy i nie uzna go za profesjonalistę. A to bardzo ważne z punktu widzenia obecnych trendów pozycjonowania w internecie, w którym przestaje się liczyć ilość. To jakość tekstu, jego treściwość, przydatność i wyczerpujący charakter stanowią o ostatecznej ocenie czytelnika, a za nim o zachowaniu wyszukiwarek.
Zatem jak pisać by czytali i kupowali?
Oprócz opisów produktów, które w bezpośredni sposób dostarczają informacji o asortymencie i reklamują go, ważna jest wartość dodana dla potencjalnego klienta. Czym ona jest? To przede wszystkim wiedza, którą klient otrzymuje jeszcze przed zakupem, by móc dokonać lepszego i bardziej dla siebie opłacalnego wyboru. Prowadzisz sklep ogrodniczy? Zapewnij czytelnikom treści poradnikowe dotyczące właściwej pielęgnacji roślin, aranżacji terenów zielonych oraz właściwego użytkowania narzędzi i środków ochrony. Sprzedajesz ubrania i akcesoria? Zapewnij treści modowe, dotyczące jakości oraz pielęgnacji materiałów, inspiracje i ciekawostki z życia gwiazd.
Jeśli sprzedawane przez Ciebie produkty mają charakter niszowy, specjalistyczny, wiedza o nich stanowi jeszcze większą wartość – dlaczego (choć po części) się nią nie podzielić? Prawdopodobnie produkcja wymagała sporo doświadczenia i nauki w danej dziedzinie, zatem trudno znaleźć kogoś, kto napisze teksty na stronę za nas. Wówczas albo pisze je główny specjalista, albo wynajmowany zostaje copywriter odnajdujący się w konkretnej dziedzinie (choć jak wiadomo, im węższa dziedzina, tym trudniej o tego typu wykwalifikowanego podwykonawcę). Jedno jest pewne – ktoś teksty pisać musi, ponieważ potencjalnego klienta należy najpierw odpowiednio wyedukować, tak by zrozumiał potrzebę posiadania oferowanego przedmiotu. Jeśli firma oferuje produkty innowacyjne, grupa docelowa musi się o nich po prostu dowiedzieć, musi mieć możliwość prześwietlenia funkcjonalności, potencjalnych wad i zalet. Musi rozważyć stosunek poniesionych wydatków do obiecanych zysków. Musi poczuć, że producent udziela tak wiele informacji, jak tylko możliwe, co pozwala uniknąć kupowania „kota w worku”.
Prezent od firmy dla klienta
Wszyscy lubimy dostawać coś za darmo. To miły gest, który przełamuje lody i wywołuje w odbiorcy dobre wrażenie. To także dowód dobrej woli już podczas pierwszego, całkiem przypadkowego kontaktu. Jakie przedmioty najczęściej przychodzą do głowy konsumentowi, gdy słyszy o prezencie lub darmowej próbce od sprzedawcy? Zazwyczaj gadżety z logo firmy, małe próbki wyrobów, wersje demonstracyjne programów i tym podobnie. Niewielu osobom nasuwa się jednak skojarzenie z wiedzą, a stanowi ona realną wartość, choć nieco mniej wymierną. Obecnie jest to coraz częściej wykorzystywane narzędzie reklamowe, którego popularność wzrosła z rozwojem komunikacji internetowej. Jednakże darmowy dostęp do stron internetowych sprawił, iż informacje traktuje się jako pewnik, coś, do czego rościmy sobie powszechny i bezpłatny dostęp. Do wszechobecności informacji przyzwyczaiła internautów między innymi Wikipedia oraz serwisy udostępniające skany książek, takie jak Good Reads lub Scribd.
Nie każdą informację uzyskamy jednak po wpisaniu kilku słów do wyszukiwarki. Pewne wiadomości wymagają sporej wiedzy, praktycznego doświadczenia i świetnej orientacji w branży, a więc występują odpowiednio rzadziej. To zrozumiałe, ponieważ kto chciałby się dzielić czymś, do czego dochodził całe życie przy dużych nakładach pracy i czasu? Mogą sobie na to pozwolić jedynie firmy, które w ramach reklamy i poprawy pozycjonowania oddają klientom część swojego know-how.
Dobre pierwsze wrażenie
Rzadko o tym myślimy w chwili, gdy znajdziemy w wyszukiwarce odpowiedź na skomplikowane, bardzo precyzyjne pytanie. Po prostu cieszymy się z wyczerpującej odpowiedzi na pytanie. Jednakże, jeśli podczas lektury wpadnie nam w oko logo firmy lub odnajdziemy odnośnik do kolejnego artykułu pozostającego w naszej sferze zainteresowań, wówczas firma bardziej zapada nam w pamięć. Już coś od niej otrzymaliśmy. Już wiemy, że ma odpowiednie kompetencje i pod względem merytorycznym można zaufać jej pracownikom. Nie zachowuje też egoistycznie całej wiedzy dla siebie, zatem podczas rozmów lub transakcji prawdopodobnie będzie dążyć do obustronnych korzyści.
Wiedza to szczególnie chodliwy towar w branżach, w których trudno zachwycić klienta gadżetami. Jeśli zabiegamy o uwagę wielkiej korporacji, to niewiele zdziałamy nawet najbardziej ekskluzywnymi podarunkami z logiem, nawet nie wspominając o wszechobecnych materiałach biurowych. Dla kierownictwa tak dużych firm pieniądze grają nieco mniejszą rolę, natomiast osoby te za wielką wartość uważają oszczędność czasu i spokój. Rzetelna wiedza dostarcza im jednego i drugiego. Tak więc, jeśli potencjalny klient otrzyma od nas coś, co w jego oczach ma wysoką jakość, na takim samym poziomie pozytywnych emocji będzie odbierał także naszą ofertę. Dobrze więc zadbać o pierwsze wrażenie (kluczowe, nie oszukujmy się) i dać się poznać na rynku internetowym od strony ekspertów w dziedzinie.
Zadbaj o linkowanie – teksty zapleczowe – co to jest?
Copywriting nie polega jedynie na tworzeniu bardzo oryginalnych i zaskakujących formą tekstów. Ich wartość może być całkowicie użytkowa, sprowadzona jedynie do funkcji informacyjnej tak jak w przypadku tekstów zapleczowych. Czym są teksty zapleczowe? To krótkie treści, składające się często z jednego lub dwóch akapitów, mające dość surową formę. Mają z zasady mniejszą wartość i estetykę od dłuższych artykułów, jednak również pozostają wartościowe pod względem treści, stylistyki oraz logiki. Nie stanowią zlepku przypadkowych słów, ponieważ „roboty” Google’a są już wyczulone na tego typu praktyki kumulowania słów kluczowych. Po co jednak tworzyć teksty zapleczowe i czym jest to zaplecze?
Otóż strona internetowa, która ma się dobrze pozycjonować, powinna posiadać kilka dodatkowych witryn przeznaczonych tylko i wyłącznie do odsyłania linków. Taką stroną zapleczową może być na przykład blog. Jego zawartość będzie zwarta ale treściwa. I co najważniejsze, teksty będą zawierały odnośniki do strony, która powinna się dobrze pozycjonować. W ten sposób Google weryfikuje to, czy dana witryna jest wartościowa: poprzez ilość linków ze źródeł zewnętrznych. Oczywiście nie można przesadzić z liczbą odnośników. Należy je rozmieszczać z zachowaniem zdrowego rozsądku, równomiernie i tak naturalnie jak to możliwe. Nie powinny występować zgrupowane w pierwszym akapicie i wszystkie skupiać się na jednym słowie kluczowym, ponieważ to już wydaje się podejrzane mechanizmom pozycjonującym. Warto wybierać treści powiązane z charakterem strony docelowej i starać się dostarczyć poprzez nie użytkownikom naprawdę przydatnych informacji. Wówczas będą wracać, zwiększać ilość wyświetleń, dzięki czemu wzrasta wartość zaplecza oraz automatycznie strony pozycjonowanej.
Copywriter – co to jest? Jakie są jego obowiązki?
Copywriter to przede wszystkim autor tekstów. W Polsce posługujemy się wciąż angielską nazwą, gdyż to ona jest najbardziej rozpoznawalna i wygodna w użyciu. To zlepek dwóch słów: copy – oznaczającego tekst do druku, kopię, slogan reklamowy; oraz writer – czyli pisarz. Jakie są obowiązki copywritera? Przede wszystkim pisanie artykułów na strony internetowe, jednak tworzone teksty mogą mieć bardzo wiele zastosowań. Poniżej zamieszczamy listę przykładowych treści, jakie może tworzyć copywriter:
- Teksty zapleczowe
- Treści preclowe
- Zawartość fanapage’ów w mediach społecznościowych
- Teksty specjalistyczne (branżowe)
- Slogany reklamowe
- Opisy produktów
- Opisy usług
- Historia/Wizja/Opis firmy na stronie internetowej
- Treść ulotki, katalogu
- Korekta tekstów tworzonych przez różne działy
- Treść newslettera
- Teksty blogowe
- Artykuły sponsorowane dla klientów zewnętrznych
- Treści modyfikowane pod SEO (SEO – skrót od Search engine optimization – optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych).
Copywriter – co robi? Czemu jest tak rozchwytywany?
Tak wielkie zapotrzebowanie na treści w internecie wywołało automatycznie popyt na zawód, jakim jest copywriter. Osoba, która potrafi pisać dosłownie na każdy temat, ma doświadczenie z tekstami tworzonymi pod SEO i potrafiąca je odpowiednio przygotować do publikacji poprzez CMS-a to obecnie bardzo rozchwytywany specjalista. Jeśli dodatkowo jest w stanie przetłumaczyć tekst, ponieważ firma celuje także w rynek zagraniczny i na nim chce się pozycjonować – wówczas wartość takiego pracownika się podwaja. I z coraz wyższymi cenami za teksty należy się pogodzić, ponieważ tworzenie treści na witrynę to praca na cały etat: niewielu właścicieli firm ma czas na tak pracochłonne zadania. O wadze umiejętności copywriterskich świadczą dziesiątki ogłoszeń firm poszukujących „specjalistów od słowa”. Grupy branżowe są obecnie dosłownie zalewane ofertami pracy, a doświadczonych copywriterów zaczyna brakować.
Copywriter – ile zarabia? Jak umówić się na współpracę?
W kwestii wynajmowania usług copywritera warto wybierać osoby doświadczone, mogące pochwalić się dobrej jakości próbkami tekstu. Branie pod uwagę ceny usług jako jedynego kryterium może przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ treści niskiej jakości negatywnie wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce, co później bardzo trudno naprawić. Copywriter zarabia zwykle kwoty zależne od poziomu zaawansowania tekstów i stopnia specjalizacji. Istnieje różnica pomiędzy prostym opisem produktu (czasem wystarczy określenie tego, co widać na obrazku) a artykułem naukowym na dany temat (konieczne jest zaplecze w postaci posiadanej już wiedzy, które należy uzupełnić odpowiednim researchem). Trudno podać odpowiednie widełki cenowe, ponieważ wszystko zależy od czasu, jaki copywriter musi poświęcić na stworzenie danej treści oraz ilości żądanych znaków.
Należy pamiętać, że ceny podawane są w ZZS. ZZS – co to za skrót? Jego rozwinięcie to Znaki Ze Spacjami, czego świadomość jest bardzo ważna. Wiele firm prowadzi bowiem negocjacje z copywriterami, błędnie myśląc o stawkach za ilość wyrazów, co prowadzi do wielu nieporozumień.
Jeśli natomiast uda się znaleźć odpowiednią osobę, najlepiej postawić na stałą współpracę i raczej decydować się na umowę abonamentową niż kolejne umowy o dzieło. To zapewni szybszą reakcję zatrudnionego na nowe potrzeby strony. Na przykład opis kolejnych produktów pojawiających się w ofercie oraz stały przypływ artykułów w sekcji blogowej/bazie wiedzy. Bardziej permanentny układ z copywriterem zapewni także wyższą jakość tekstów. Tworzenie w ramach tej samej dziedziny pozwala bowiem na większą specjalizację i daje czas na nabywanie wiedzy. Umowa o dzieło nie zapewnia copywriterowi gwarancji dalszych zleceń od tej samej firmy, a więc nie motywuje do rozszerzania wiadomości. Jeszcze lepiej jednak zawrzeć umowę z firmą proponującą usługi copywriterskie, ponieważ to daje większe bezpieczeństwo. Jednostka zatrudniająca więcej osób gwarantuje większą pewność ciągłości dostarczanych usług niż na przykład wolny strzelec.
Treści na stronę – must-have dobrego pozycjonowania
Podsumowując, teksty jakie umieścimy na stronie www, będą odgrywały kluczową rolę w jej pozycjonowaniu w wyszukiwarkach. Ogromne znaczenie ma tutaj jakość tych treści, ponieważ zlepki przypadkowych słów i mało przydatne, krótkie notatki tylko obniżą pozycję witryny. Zatem firma chcąca znaleźć się w pierwszej dziesiątce wyników po wyszukaniu żądanej przez potencjalnego klienta frazy, musi zdecydować się na usługi wykwalifikowanego specjalisty. Dobry copywriter musi mieć świetnie rozwinięte umiejętności pisarskie, a oprócz tego – znajomość podstaw SEO. Konkretnie, odpowiedniego dopasowywania rodzajów tekstów (zapleczowe, preclowe, sprzedażowe, blogowe, specjalistyczne) do potrzeb klienta.
Jakość treści wzrasta także z czasem i poziomem specjalizacji, zatem warto decydować się na stałe formy współpracy. Jak widać, zapewnienie sobie wartościowych artykułów nie jest łatwym zadaniem. Należy więc przygotować się na dość czasochłonny research w branży copywriterskiej. Biorąc jednak pod uwagę rolę, jaką odgrywają teksty i pozycjonowanie w sprzedaży – jest to niewielka inwestycja w porównaniu do możliwych zysków.