Coworking
Czym jest coworking i w jaki sposób może zrewolucjonizować tradycyjne systemy pracy? Jakie przynosi korzyści? Z jakimi wyzwaniami musza mierzyć się firmy, które wdrożyły coworking?
Nowa era pracy współdzielonej
Elastyczność i mobilność są kluczowymi aspektami sukcesu w biznesie. Szybka reakcja na nowe wyzwania i łatwość w dostosowywaniu się do zmian to obecnie jedyna recepta na nękające nas różnego rodzaju kryzysy. W tej rzeczywistości pojawiła się innowacyjna koncepcja miejsca pracy: coworking. To dynamiczny model organizacji przestrzeni w biurowcach, który zdobywa coraz większą popularność i rewolucjonizuje tradycyjne podejście do pracy biurowej.
Coworking co to znaczy?
Coworking to idea pracy współdzielonej, gdzie profesjonaliści z różnych branż oraz przedsiębiorcy indywidualni korzystają z elastycznie dostępnej przestrzeni biurowej. Jest to nie tylko miejsce do pracy, ale również środowisko sprzyjające tworzeniu relacji biznesowych, wymianie pomysłów i współpracy między przedsiębiorcami. Miejsce, w którym wszystkie te osoby spotykają się podczas wypełniania obowiązków nazywa się strefą coworkingową.
Co to jest strefa coworkingowa?
Strefa coworkingowa to dedykowana przestrzeń wewnątrz obiektu coworkingowego, która zapewnia użytkownikom odpowiednie warunki do efektywnej pracy. Zazwyczaj jest to obszar wyposażony w ergonomiczne biurka, wygodne fotele, szybki internet oraz dostęp do urządzeń biurowych. Strefa coworkingowa może być także podzielona na różne strefy, takie jak obszar do pracy w grupie, przestrzeń do spotkań czy strefa relaksu. Często przypomina ona pomieszczenia, które widujemy np. w centrach handlowych. Przychodzą tam zwykle wolni strzelcy, którzy chcą popracować w cichym i wygodnym miejscu, skorzystać z internetu lub takich sprzętów jak drukarka lub skaner. Coworking różni się jednak tym, że osoby pracujące w strefie zostały do niej wydelegowane przez pracodawcę.
Coworking – ceny wynajmu
Ceny za korzystanie z przestrzeni coworkingowej mogą być zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, standardy oferowanych usług, dostępność udogodnień oraz czas korzystania. Istnieją różne modele cenowe, w tym opłaty za godzinę, dzienny dostęp, abonamenty miesięczne lub roczne. Ponadto, ceny mogą być również uzależnione od dodatkowych usług, takich jak dostęp do sal konferencyjnych, kawiarni czy programów szkoleniowych organizowanych przez operatora coworkingu. Zwykle jednak coworking bardzo opłaca się przedsiębiorcom. Nie płacą za całą dobę wynajmu, podczas gdy pracownicy korzystają z pomieszczeń tylko 8 godzin. Firmy pracujące w innych godzinach (np. współpraca z klientami z całego świata, o różnych strefach czasowych). Dzięki temu dzielą się kosztami, tak samo jak współdzielą biuro w różnych częściach doby. Wówczas przestrzeń pracy jest bardziej efektywnie wykorzystana, a koszty rozłożone.
Coworking – zalety
Zaletami co-workingu, jak już wspomnieliśmy, są przede wszystkim oszczędności na czasie i na przestrzeni. Pracodawca płaci tylko i wyłącznie za godziny funkcjonowania firmy. Coraz bardziej zatłoczone miasta nie są w stanie pomieścić rosnącej ilości biur, a każdemu zależy na jak najlepszej lokalizacji. Ten rodzaj współdzielenia przestrzeni biurowej bardzo odpowiada także małym firmom, które rzadko przyjmują gości lub organizują większe spotkania. Zamiast bez potrzeby rozbudowywać siedzibę, co jakiś czas wynajmują wygodną salę konferencyjną z pełnym wyposażeniem multimedialnym. Coworking bywa także bardzo przydatny w sferze społecznej. Dzięki sporej rotacji pracowników przebywających np. na jednym piętrze biurowca lub w jednej przestrzeni open space, łatwiej nawiązać znajomości. Specjaliści z różnych branż mimowolnie spotykają się i integrują. To pomaga zdobywać cenne kontakty i kreować nowe możliwości rozwoju biznesowego.
Coworking – wady
Nie zapominajmy jednak o wadach, których co-working może mieć całkiem sporo. Przede wszystkim nasuwa się problem dostępności przestrzeni. Wynajmujący nie mają pewności, jakie będzie zapełnienie biur w konkretnych dniach i czy uda im się np. zarezerwować salę konferencyjną. Pracownicy nie mają poczucia stabilizacji w miejscach, gdzie praktycznie każdego dnia ich stanowisko pracy może znajdować się gdzie indziej. Nie są w stanie przechowywać swoich przyborów i przedmiotów osobistych. Wszystko muszą nosić codziennie ze sobą. Pracodawca nie gwarantuje im także spokoju i atmosfery skupienia. Jeśli strefa coworkingowa jest otwarta, panuje w niej zwykle spory szum. Wówczas absolutną podstawą jest zakup słuchawek wygłuszających, które ułatwią odcięcie się od otoczenia podczas pracy.
Sporym wyzwaniem coworkingu może okazać się także brak poczucia odpowiedzialności pracowników za wspólną przestrzeń. Nie odbierają biura, jako tylko „swojego”, zatem mają tendencję do mniejszej dbałości o jego wygląd i czystość. Oczywiście za to ostatecznie odpowiedzialne są firmy sprzątające, jednak współdzielone biura łatwiej się zaśmiecają i szybciej wymagają renowacji. Trudniej też o swojską atmosferę i zgraną pracę zespołową w miejscu, gdzie stanowiska wciąż rotują.
Podsumowanie
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, coworking staje się nie tylko alternatywą dla tradycyjnych biur, ale także symbolem elastyczności. Dzięki swojej otwartej atmosferze i różnorodności użytkowników stwarza inspirujące środowisko dla rozwoju biznesu oraz osobistego rozwoju. Wady jednak w wielu przypadkach dorównują zaletom, zatem zawsze należy poprzedzić wybór systemu pracy odpowiednią refleksją. Warto też zapytać o zdanie pracowników, ponieważ to właśnie oni najmocniej odczują decyzje kierownictwa co do wynajmowanej przestrzeni. Znacząca bywa także sama specyfika pracy oraz to, jak wysoki jej procent wykonywany jest na komputerze. Ogromne znaczenie ma także sposób zarządzania przestrzenią co-workingową przez wynajmujących. To przede wszystkim ich zaangażowanie pomaga niwelować większość wad tego systemu. Pierwszym krokiem do efektywnej pracy będzie więc wybór idealnego biura.
Polecamy także: