HomeLifestyleCzym jest negging?

Czym jest negging?

Czym jest negging?

Czym jest negging?

Komplementy i pochwały to powszechny sposób wyrażania sympatii i podziwu w stosunku do drugiej osoby. Czasem jednak przybierają formę ukrytej krytyki mającej toksyczny wpływ na relacje. Czym jest negging i jak go odróżnić od szczerego uznania?

 

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przeprowadzić miłą pogawędkę ze znajomym lub znajomą i czuć po niej smutek lub wyczerpanie? Teoretycznie rozmowa przebiegła w pozytywnym tonie, zatem powinna wyzwolić w Tobie przyjemne uczucia. Podświadomie jednak wiesz, że coś jest nie tak. Wiele osób bagatelizuje te intuicyjne ostrzeżenia. Mogą one jednak być pierwszym ostrzeżeniem, że padliśmy ofiarą popularnego, choć rzadko rozpoznawanego neggingu. 

 

Czym jest negging? Karcące pochwały

Czym jest negging? To krytyka i manifestacja wyższości wyrażana za pomocą komplementów. Czasem też przyjmuje formę zdań pozornie wskazujących na zrozumienie, utożsamienie się z rozmówcą. Zawsze jednak następuje po nich jakieś „ale”, dodatkowa uwaga przecząca, która zdaje się dysonować z całą resztą wypowiedzi. Negging może być świadomy – jeśli rozmówca pragnie przekazać nam podprogowo swoją niechęć. Zdarza się także nieświadome używanie tego typu konstrukcji zdań, gdzie obniżenie nastroju drugiej strony nie było wcale zamierzone. Nieświadomy negging wynika też ludzkiej tendencji do porównywanie problemów innych z własnymi doświadczeniami. Tego typu sytuację dobrze obrazuje przykład: „Strasznie ci współczuję, że jesteś taka zapracowana przy dzieciach. Ja to dopiero miałam młyn, bo chodziłam jeszcze przy okazji do pracy!”

 

Przykłady neggingu

Na jakie inne przejawy neggingu często natrafiamy? Przyjrzyjmy się kilku częstym wypowiedziom:

„Pięknie wyglądasz, nie to co te wszystkie modelki, chude jak szkielety”.

„Dobrze ci w tych spodniach, wyszczuplają te duże uda”.

„Jesteś w świetnej formie! Jeszcze rok temu wyglądałeś jak własny dziadek, a teraz jaka zmiana!”

„Piękny dom wybudowaliście. Pewnie rodzice dali pieniądze, co?”

„Macie wspaniałe pociechy, ale moi w tym wieku już umieli wiązać buty”.

„Gratuluję sukcesu, nie myślałam, że bez matury tyle osiągniesz”.

„Wspaniale zajmujesz się dziećmi, nie wiedziałem, że lubisz takie babskie zajęcia”.

 

Konsekwencje

Negging uważa się za bardzo szkodliwą metodę prowadzenia konwersacji. Używanie go podlega częściowo pod metody pasywno-agresywne, ponieważ ma charakter maskujący prawdziwe odczucia mówiącego. Z kolei każda wypowiedź w tym tonie daje odbiorcy wrażenie bycia ocenianym i wzmaga nerwowość. Może też potęgować kompleksy oraz poczucie winy (“Przecież mnie pochwalił, czemu nie czuję wdzięczności? Czy brak podziękowań będzie niegrzeczny?”). Efektem często powtarzających się karcących komplementów bywa rozluźnienie relacji pomiędzy rozmówcami. Ofiara przestaje się czuć swobodnie, podświadomie rozumiejąc krytyczny przekaz. Łatwiej wówczas o konflikty przekształcające się później w otwartą niechęć.

 

Czym jest negging? Jak się przed nim obronić?

Jak chronić się przed neggingiem? Pierwszym i najważniejszym sposobem jest dawanie rozmówcy dobrego przykładu komunikowania się, np. za pomocą metody FUKO (fakty, uczucia, konsekwencje, oczekiwania). To bardzo ważne szczególnie w przypadkach, gdy nie jesteśmy pewni, czy negging był świadomy. Mówimy wówczas o własnych odczuciach, jakie wywołały w nas słowa innej osoby. Dzięki temu delikatnie uświadamiamy, że „komplement” nie miał wcale pozytywnego wydźwięku i prosimy o inne zachowanie w przyszłości.

Oto przykład: „Dziękuję, że chwalisz mój ubiór, jednak ta uwaga o rozmiarze moich ud (fakty) sprawiła mi przykrość. (uczucie) Teraz już sama nie wiem, czy to był prawdziwy komplement. (konsekwencje) Na przyszłość, jeśli chcesz być miła, nieco uważniej dobieraj słowa”. (oczekiwania)

Nieświadomych zawsze warto edukować, chociażby odsyłając ich do tego artykułu. W naszej kulturze negging ma się bardzo dobrze i wiele osób może go po prostu nie dostrzegać wręcz z przyzwyczajenia. Wiele sposobów zachowania przejmujemy wszak od starszych pokoleń. Warto zatem przy okazji zwrócić uwagę, jak wychowywane są w tym aspekcie najmłodsi. Jeśli słyszą wciąż przykłady neggingu z ust dorosłych, przejmują ten toksyczny zwyczaj jako coś naturalnego. Z pewnością przekażą go dalej i relacje międzyludzkie będą dalej cierpiały w niemal niedostrzegalny sposób.

 

Czym jest negging? Podsumowanie

Chociaż negging nie jest może w pierwszej dziesiątce najbardziej toksycznych ludzkich zachowań, może skutecznie popsuć dobre samopoczucie. Osobom o niskim poczuciu własnej wartości dodatkowo odbierze resztki pewności siebie. Co jest jednak najbardziej niebezpieczne w tym sposobie komunikacji? Skrytość negatywnego przekazu. Bywa maskowany troską, humorem, zachwytem. Dzięki temu często wymyka się naszym „radarom” i w konsekwencji sami nie wiemy, czemu dana rozmowa tak nas rozstroiła. To z kolei utrudnia konfrontację z toksycznym rozmówcą. Ważne zatem, by uświadamiać sobie i innym negatywne konsekwencje neggingu. Dzięki właściwej edukacji w tym temacie łatwiej nam będzie wykorzenić szkodliwe „komplementy”, uzyskując większą szczerość w relacjach.

 

 Polecamy lekturę innych naszych artykułów dotyczących relacji międzyludzkich:

Weaponized incompetence

Syndrom tall poppy

Adultyzm – co to jest?

 

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish