HomeBiuroDress code w biurze

Dress code w biurze

Dress code w biurze

Dress code w biurze

Czy to, jak się ubieramy do pracy, ma wpływ na nasze wyniki i wizerunek firmy? W przypadku większości zawodów i stanowisk odpowiedź brzmi tak. Jakie są ogólnie przyjęte zasady ubioru obowiązujące w przestrzeni biurowej? Jak dress code w biurze wpływa na sukces firmy? Czego nie ubierać do pracy?

Są zawody, w których odpowiedni ubiór nie podlega najmniejszej dyskusji. Określają go bowiem przede wszystkim przepisy BHP. Kaski i obuwie ochronne, maseczki, fartuchy, różnego rodzaju ochraniacze to niezbędne wyposażenie dla wielu osób. Z koniecznością ich noszenia nikt nie dyskutuje, gdyż zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy. Co innego jednak w przypadku pracy biurowej, w której występuje o wiele niższe ryzyko wypadku. Dlaczego więc istnieje tak wiele ograniczeń co do stroju pracowników biurowych?

Po co nam dress code w biurze?

Przede wszystkim dla podniesienia prestiżu firmy i poprawienia jej wizerunku. Schludnie i elegancko ubrana załoga sprawia wrażenie profesjonalizmu i poważnego podejścia do kontrahentów. Dzięki jasno ustalonym zasadom dotyczącym ubioru łatwiej też uniknąć przeróżnych wpadek i niestosownych elementów garderoby pojawiających się wśród pracowników. Co jeszcze daje dress code? Pozwala na pewną unifikację kadry i podobnie jak szkolne mundurki nieco zaciera różnice pomiędzy pracownikami, pozwalając im czuć się zawsze na równi. Dodatkowo, odpowiednio przemyślane zasady ubierania się w biurze pozwalają zachować powagę wykonywanych czynności i dają znać kontrahentom, że darzy się och szacunkiem. To w dużej mierze przekłada się prestiż firmy i jej pozycję na rynku.

Jaki powinien obowiązywać dress code w biurze?

 

Casual

Jaki jednak powinien być dress code, by spełniać wszystkie wymienione powyżej funkcje? Wszystko zależy od wykonywanych czynności oraz tego, czy dany dział reprezentuje firmę na zewnątrz. Część pracowników biurowych nie ma bezpośredniej styczności z klientami ani firmami zewnętrznymi, np. dział księgowości, HR lub wsparcie backoffice’owe. W ich przypadku obowiązuje tzw. casual dress code, czyli dość luźna forma ubioru. Dozwolone są jeansy, pod warunkiem, że towarzyszy im koszula lub elegancki sweter. Tu liczy się połączenie schludności, powagi i wygody.

Business wear

Zupełnie inaczej wygląda kwestia ubioru w przypadku stanowisk bardziej reprezentacyjnych lub całej kadry menadżerskiej. Tutaj bardziej sprawdzi się business wear lub informal attire, czyli zestaw ubrań obejmujący przede wszystkim garnitury, kostiumy, marynarki, sukienki za kolano, dopasowane spódnice oraz eleganckie koszule. Wszystkie kolory tych ubrań powinny być stonowane, raczej gładkie, bez mocno widocznych wzorów. Biżuterię również należy dobierać z umiarem, skupiając się raczej na jakości niż ilości. Jeden lub dwa dodatki w postaci zegarka lub naszyjnika zupełnie wystarczą. Obuwie to przede wszystkim półbuty, Oksfordy (w przypadku mężczyzn) lub czółenka na średniej wysokości obcasie, do 8 cm (w przypadku kobiet).

Formal attire

Formal attire to już rodzaj ubioru zarezerwowany na bardzo ważne, formalne wydarzenia, takie jak koncerty, oficjalne bankiety i gale. Tu już konieczne są eleganckie garnitury lub smokingi oraz suknie (najlepiej wybierać długie, co najmniej za kolano).

Dress code – czego należy się wystrzegać?

 

Letnie faux pas

Najpopularniejsze błędy dotyczące dress code pojawiają się w sezonie letnim, gdy zaczynają nam doskwierać wysokie temperatury. Wtedy naturalnie pracownicy starają się ubierać lżej, w bardziej przewiewne materiały, ale też mniej zakrywające ciało. Ta ostatnia cecha nie jest jednak zgodna z ogólnymi zasadami biurowego ubioru. Krótkie spódniczki, szorty i bezrękawniki są absolutnie niedopuszczalne z punktu widzenia dress code. Tak samo prezentuje się kwestia głębokich dekoltów, braku rajstop oraz sandałów. Należy pamiętać, że nogi i stopy powinny być całkowicie zakryte: mężczyźni zakładają długie spodnie, kobiety mogą ubrać spódnicę, jednak zawsze pamiętając o rajstopach. Buty muszą zakrywać palce oraz pięty, dlatego należy unikać klapek, sandałów i wszelkich innych typów obuwia, które nie zapewnia pełnego obudowania stóp. Wśród mężczyzn najczęstszą wpadką jest zbyt mocno rozpięta koszula lub brak krawata podczas bardziej oficjalnych spotkań. Zdarza się także koszula wyciągnięta ze spodni lub krótkie skarpetki do pary z eleganckimi spodniami do garnituru.

Pozostałe błędy

Jednak nie tylko wysoka temperatura bywa powodem odzieżowego faux pas. Bardzo często powodem staje się zbyt mała dbałość o szczegóły ubioru. Szczegół taki jak wspomniane już rajstopy może być bardzo istotny: powinny mieć kolor jak najbardziej zbliżony do naturalnego koloru skóry, w oficjalnych okolicznościach nie ma miejsca na tego typu kolorowy dodatek. W zimie dozwolone są ciemne, nieco cieplejsze, jednak nie powinny się na nich znaleźć żadne wzory ani sploty. Kolejnym dodatkiem, jakiego należy z pewnością unikać, jest zbyt krzykliwa, duża i rzucająca się w oczy biżuteria. W doborze ozdób najbardziej liczy się umiar i prostota, dlatego wystrzegajmy się długich kolczyków, grubych bransolet, nadmiernej ilości pierścionków na rękach oraz grubych łańcuchów na szyi. Tak jak zostało to już wcześniej wspomniane, należy unikać jaskrawych kolorów, także w przypadku biżuterii i dodatków. Dodatkowo, ważne jest także dobieranie odpowiednich rozmiarów, tak by ubrania nie były zbyt luźne ani, co ważniejsze, zbyt obcisłe. Może to zostać odebrane jako nieeleganckie lub wręcz wyzywające.

Dress code – zaszłość czy konieczność?

XXI wiek kojarzy się z większą tolerancją i rozluźnieniem sztywnych konwencji. Mamy do czynienia z dużą swobodą wypowiedzi, stylu życia oraz poglądów. Dlaczego zatem strój, w którym pojawiamy się w pracy podlega tak rygorystycznym zasadom? Czy dress code to nie relikt przeszłości?

Zasady dotyczące ubioru w pracy pozostają aktualne przede wszystkim dlatego, że mają swoje praktyczne uzasadnienie w efektywności i dochodach firm. Podkreślanie prestiżu i profesjonalizmu osób pracujących w danym przedsiębiorstwie skutkuje zwiększonym zaufaniem ze strony klientów. Zwykle procentuje także poprzez wyższe dochody, gdyż kontrahenci są skłonni zapłacić więcej, gdy dostrzegają poważne podejście do biznesu.

W trakcie pracy ważne jest także zachowanie pewnego umiaru w sposobie ubierania się, tak by nie rozpraszać pozostałych pracowników. Brak krzykliwych kolorów oraz epatowania drogą biżuterią pozwoli na unifikację kadr, wykreowanie poczucia jedności, równości. Jednolity sposób ubierania się pozwoli również unikać manifestacji prywatnych poglądów w  pracy, co też zapobiega niepotrzebnych konfliktom. Dress code nie stanowi zatem narzędzia ograniczającego pracowników ani próby wtłoczenia ich w ramy pewnej konwencji. To raczej kolejny zabieg biznesowy mający na celu zwiększenie efektywności i skuteczności firmowej strategii.

pl_PLPolish