HomeEkoDzień Ziemi 2022

Dzień Ziemi 2022

Jak oszczędzać prąd w domu?

Dzień Ziemi 2022

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Ziemi 2022. Z tej okazji chcemy przyjrzeć się działalności człowieka i jej wpływowi na środowisko. Przedstawiamy 20 faktów ekologicznych, które zmuszają do refleksji.

Dzień Ziemi 2022 – śmieci

1 Fakt: Wystarczy 1 litr oleju silnikowego, by doprowadzić do zanieczyszczenia 1 miliona litrów wody. Substancje oleiste są jednymi z najtrudniejszych do utylizacji. Dlatego właśnie wiele firm wylewa olej do mórz i oceanów, korzystając z niestrzeżonych części wybrzeży. Jeśli olej wlewany jest bezpośrednio do gruntu, również może zanieczyścić wodę, przedostając się do podziemnych rzek i jezior.

2 Fakt: Plastikowe odpady, które wyrzucono do wody uformowały się w tzw. Wielką Plamę Pacyficzną. To ogromne wysypisko śmieci, które stanowi zagrożenie dla życia wodnego. Jego powierzchnia to obecnie około 1,6 miliona kilometrów kwadratowych.

3 Fakt: Chemikalia i minerały zawarte w telefonach komórkowych sprawiają, że zarówno ich produkcja jak i utylizacja jest niebezpieczna dla środowiska. Afrykańskie kopalnie minerałów potrzebnych do wytwarzania smartfonów prowadzą do katastrofy ekologicznej. Z kolei po wyrzuceniu smartfon (jak wiele elektrośmieci) może zanieczyścić glebę oraz wodę poprzez wyciek niebezpiecznych substancji chemicznych.

4 Fakt: Wiele śmieci zanieczyszcza środowisko przez bardzo długi czas. Butelka PET może rozkładać się nawet 1000 lat, szkło (które łatwo wykorzystać powtórnie) zalega nawet 4000 lat. Plastikowym reklamówkom rozkład zajmuje około 400 lat, a aluminium – 150. W tym czasie wszystkie te śmieci mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Woda

5 Fakt: Według szacunków, jeśli postępowanie ludzi się nie zmieni, za dwie dekady może zabraknąć na ziemi czystej wody. Liczba odpadów w morzach i oceanów przekroczy ilość zwierząt w nich żyjących. Mamy więc wybór. Albo skuteczniej zaczniemy walczyć z zanieczyszczeniami, albo pożegnamy się z życiem na ziemi.

6 Fakt: Ilość wody na Ziemi pozostaje niezmienna. Większość wody używanej przez nas jest tą samą substancją, którą piły dinozaury. Woda cyrkuluje w obiegu zamkniętym, zmieniając jedynie stan skupienia i lokalizację. Płynie pod ziemią, wydostaje się na powierzchnię, paruje, zamarza i taje.

7 Fakt: Od roku 2000 lodowce ziemskie tracą rocznie około 267 miliardów ton ze względu na topnienie. Odpowiadają w 21% za podnoszenie się poziomu mórz i oceanów. Najszybciej ubywa lodowców na Alasce, Islandii i w Alpach.

8 Fakt: Statystycznie każdy Polak jest w stanie zużyć aż 150 litrów wody dziennie. Wlicza się w to woda używania do mycia się, przygotowywania żywności, korzystania z toalety. Dodatkowo woda zużywana jest do produkcji jedzenia i ubrań kupowanych i używanych przez nas na co dzień.

Dzień Ziemi 2022 – energia

9 Fakt: Recykling papieru pozwala zaoszczędzić 65% energii w porównaniu do standardowej produkcji. Dbanie o właściwe segregowanie śmieci również zmniejsza koszty i pracę potrzebną do ich transportu i przetwarzania. To dalsze zmniejszenie zużycia energii.

10 Fakt: Ładowarka pobiera śladowe ilości prądu, nawet jeśli jest tylko podłączona do prądu. Nie musi ładować telefonu, by generować dodatkowe 5 zł opłat za energię rocznie. Jeśli każdy użytkownik telefonu na świecie będzie pamiętał o odłączeniu urządzenia z gniazdka, różnica w poborze energii i tak będzie ogromna.

11 Fakt: Produkcja ubrań zużywa wielkie ilości energii. Przemysł modowy co roku generuje emisję 1,2 miliarda ton dwutlenku węgla do atmosfery. Wszystko to przez nadmierne zużycie energii w celu tworzenia nowych trendów.

12 Fakt: Powstaje coraz więcej kreatywnych źródeł energii elektrycznej, także dla każdego domostwa. Obecnie produkuje się już nawet żaluzje okienne z wbudowanymi panelami fotowoltaicznymi. Żaluzja zapewnia zaciemnienie i chłód w gorące dni, a panele dodatkowo są w stanie przetworzyć energię słoneczną w prąd. Wówczas można wesprzeć działanie np. klimatyzatora czystą energią z dobrego źródła.

Rośliny i zwierzęta

13 Fakt: 1 tona papieru powstaje po ścięciu około 17 drzew. Te same drzewa mogłyby zapewnić tlen niemal dwustu osobom. Obecnie brakuje papieru na rynku. Może warto poszukać rozwiązań, które zmniejszą jego zużycie w biurach, dużych firmach i w gospodarstwie domowym?

14 Fakt: Wycinki lasów nie można porównywać do pożarów. Pożar jest zjawiskiem naturalnym. Część drzew jest w stanie przetrwać ogień i odrodzić się po pewnym czasie, gdyż nie wszystkie korzenie zostają naruszone. Dodatkowo zwęglona gleba zyskuje nowe właściwości wspomagające odrost roślin. Wycinka nie pozwala przetrwać ani odrodzić się żadnemu drzewu. Rosnące wokół rośliny również obumierają pozbawione cienia, wystawione na większą ekspozycję słoneczną oraz na działanie wiatru. Obszar po wycince pustynnieje.

15 Fakt: Obecnie wymiera od 5 tysięcy do 500 tysięcy gatunków zwierząt i roślin rocznie. Działalność ludzkości doprowadziła do zwiększenia tempa wymierania o co najmniej 100 razy. Na dzień dzisiejszy około 16 tysięcy gatunków zwierząt jest zagrożonych wymarciem, co stanowi 1% wszystkich odkrytych gatunków.

16 Fakt: 100 akrów na minutę – tak wielka powierzchnia lasów deszczowych zostaje wycięta w minutę. Jeśli kontynuowane będzie nadmierne zużycie drewna oraz nieodpowiedzialna polityka państw, lasy znikną w przeciągu kilku dekad. Brak papieru na rynku jest pierwszym zwiastunem zbliżającej się katastrofy.

Dzień Ziemi 2022 – proekologiczne działania naprawcze

17 Fakt: Najprostsza rzecz, jaką może zrobić dla środowiska pojedynczy konsument, to właściwy recykling śmieci. W poszczególnych miastach wytyczne co do segregacji może się nieco różnić, na przykład w kwestii materiałów łączonych (to przede wszystkim połączenie papieru i plastiku lub aluminium – tak jak w kartonach po mleku). Wystarczy zajrzeć na stronę lokalnego odbiorcy odpadów i przestudiować jego zalecenia. Najlepiej wydrukować wskazówki i powiesić je nad domowymi koszami na śmieci.

18 Fakt: Inwestycja w technologie opierające się na „zielonych” źródłach energii pomoże zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby. Nie oznacza to tylko korzystania z samochodów i ogrzewania na prąd. Trzeba też sprawdzić, skąd pochodzi energia, czy wytwórca nie produkuje aby jeszcze więcej odpadu.

19 Fakt: Pozbycie się przedmiotów jednorazowego użytku w codziennym życiu to ogromna ulga dla środowiska. O ile w kwestii sterylności i higieny produkty jednorazowe trudno czasem zastąpić, o tyle na przykład plastikowe woreczki i torby na zakupy już tak. Reklamówki stanowią 1% wszystkich śmieci, a zajmują bardzo wiele miejsca. Proste zabiegi takie jak noszenie własnej materiałowej torby na zakupy, korzystanie z papierowych lub metalowych słomek oraz bidonu na wodę – to proste zmiany na lepsze.

20 Fakt: Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Ziemi powinno być naszym nawykiem. Jeśli nie mamy akurat czasu ani możliwości, by aktywnie sprzątać położone w pobliżu tereny zielone, można świętować inaczej. Wystarczy wesprzeć dowolną organizację proekologiczną, zainicjować nowy pozytywny nawyk w swoim domu (np. gaszenie światła, wybór produktów odpowiedzialnych firm) lub poszerzać świadomość dotyczącą opieki nad naszą planetą.

pl_PLPolish