Gadżety reklamowe dla firmy
Trudno nie zgodzić się z faktem, iż konsumenci lubią dostawać prezenty. Nawet drobnostka poprawia wizerunek firmy w oczach adresata i zwiększa prawdopodobieństwo zakupu. Nie to jest jednak głównym celem rozdawania gadżetów. Osoba obdarowana takim drobiazgiem ma w założeniu go używać, a więc stać się żywą reklamą. Logo widoczne na gadżecie zyskuje większą widoczność, czy to na biurku, w samochodzie lub w biurze. Choć zakup firmowych produktów prezentowych wydaje się niezbyt znaczącą inwestycją, powinien być dokładnie zaplanowany. Gadżety reklamowe dla firmy mogą bowiem przynieść wymierne korzyści.
Gadżety reklamowe dla firmy z logo
Po pierwsze należy zastanowić się nad profilem potencjalnego odbiorcy. Czy jest to osoba fizyczna, a może firma? Jakie jest pole zainteresowań obdarowanych, jakie mają zwyczaje oraz jakie napotykają każdego dnia trudności? Odpowiedzi na te pytania naprowadzają na właściwe kategorie gadżetów i znacznie zawężają pole poszukiwań (czasem bardzo żmudnych i czasochłonnych).
Jakie cechy potencjalnego użytkownika należy wziąć pod uwagę?
- Pozycja na rynku (konsument/producent),
- Wiek,
- Płeć,
- Przychody,
- Zainteresowania,
- Ilość czasu wolnego,
- Wykształcenie,
- Miejsce zamieszkania.
Ostatecznie gadżety są formą reklamową, zatem należy przed zakupem dokonać podobnego profilowania jak przed sfinansowaniem banneru np. na Facebooku. Takie podejście i maksymalne zawężenie odbiorców oszczędzi zamawiającemu wielu rozczarowań. W zależności od powyższych kryteriów osoby będące celem kampanii mają odmienne upodobania, tak więc porcelanowy kubek nie ucieszy mobilnego pracownika, podczas gdy osoby pracujące w biurze niespecjalnie docenią gadżety samochodowe.
Wyróżnij się z tłumu
Kolejną cechą gadżetów, o której należy pamiętać, jest oryginalność. Zakup długopisów może i przychodzi łatwo, jednak na nikim nie robi już wrażenia. Na rynku dostępne jest coraz więcej nowych opcji drukowania lub grawerowania własnych napisów lub grafik i to na powierzchniach, których nikt by dotąd nie uznał za reklamowe. Jeżeli celujemy w promowanie się na targach, musimy być przygotowani na sporą konkurencję i to, czy zostaniemy zapamiętani, zależy od naszej kreatywności. Podczas tego typu eventów kładzie się największy nacisk na promocję wizualną i to (wbrew pozorom) może być szansa na wybicie się. Przebodźcowany wzrokowo uczestnik chętniej zwróci uwagę na coś, co odwoła się do innych zmysłów lub zaskoczy zupełnie nową funkcjonalnością. Warto zatem podczas wyboru gadżetów zastanowić się nad nowinkami technologicznymi (oczywiście w granicach rozsądku).
Sprawdź, czy wszystko działa
Kluczowa jest także przydatność. Jeżeli gadżet nie spełnia swojego przeznaczenia, ląduje natychmiast w koszu. Warto zatem samemu sprawdzić jakość zamówionych produktów zanim trafią one do docelowych użytkowników. Najlepiej wręczyć część zamówienia swoim pracownikom, którzy zapewne z chęcią posłużą jako testerzy. Na pewno po kilku dniach wrócą z konstruktywną informacją zwrotną, co pomoże zdecydować o przesłaniu gadżetów dalej. Podczas przeszukiwania witryn internetowych oferujących produkty reklamowe, należy też szukać ciekawych funkcjonalności, które wspomogą użytkowników w nowy, niespotykany dla nich dotąd sposób. Wówczas zyskujemy pewność, iż gadżety zostaną spożytkowane i nie wylądują na dnie szuflady.
Sugeruj się ofertą
W trakcie poszukiwać idealnego gadżetu za idealną stawkę, można często wpaść w pułapkę cenową. To, co wyświetla się w sklepach internetowych – a co w większości przypadków sprawdzamy dosłownie „w przelocie” – nie zawsze musi być ostateczną ceną za sztukę. Zdarza się, że producenci wyświetlają cenę jednostkową, jednak przy założeniu, że zamówienie wyniesie np. co najmniej 500 sztuk. Zmęczony poszukiwaniami zamawiający nie sprawdza dokładnie zapisów na stronie www i decyduje się na zakup.
W tym momencie może pojawić się spore zaskoczenie, ponieważ suma „do zapłaty” mocno odbiega od obiecywanej kwoty. Jeśli zamawiamy mniejsze ilości produktów, musimy liczyć się ze wzrostem cen za sztukę, ponieważ np. samo ustawienie matryc jest u producenta opłatą stałą za każdy początek prac. Te proporcje cenowe mogą jednak działać na naszą korzyść, jeśli zamawiamy już po raz kolejny u sprawdzonego sprzedawcy. Wówczas decydujmy się na większe ilości, ponieważ dzięki temu spada ich cena jednostkowa a i dostawa odbywa się rzadziej.
Jakość grafik
Sposób, w jaki wygląda ostateczny produkt, zależy od wielu czynników. Wina za niezbyt zadowalający efekt końcowy może leżeć zarówno po stronie wykonawcy jak i zamawiającego. Ten pierwszy może drukować, grawerować lub wypalać niedbale lub przy użyciu przestarzałej technologii. Zdarzają się także błędy w przenoszeniu zamówionych grafik ze wzoru. Takie sytuacje się zdarzają i można ich uniknąć, wyłącznie zamawiając próbki lub czytając opinie innych klientów. Skupmy się jednak na tym, na co mamy bezpośredni wpływ, to jest na jakości materiałów dostarczanych przez nas jako zamawiającego. Jeśli nie mamy w swoich szeregach doświadczonego grafika, powinniśmy zlecić projekt firmie zewnętrznej. Jeśli posiadamy profesjonalnie przygotowane logo firmy, prawdopodobnie otrzymaliśmy również grafiki w odpowiednim formacie, który umożliwia tworzenie wydruków w odpowiedniej jakości (najlepiej PDF, TIF lub TIFF).
Warto zwrócić uwagę na wymagania producentów gadżetów, ponieważ w zależności od używanej technologii jak i własnych preferencji, preferują oni różne rozszerzenia. Kontaktując się z producentem, należy także jasno i dokładnie formułować swoje potrzeby. Ważne jest kilkukrotne sprawdzenie wspólnie ustalanego projektu, by wyzbyć się niejasności. Pominięcie tego kroku może skutkować krzywym lub mało widocznym nadrukiem na gadżetach, które stają się w ten sposób bezużyteczne.
Dostosuj gadżety reklamowe dla firmy do sytuacji
Dla nowych klientów
Okoliczności w których rozdajemy gadżety bywają różne, zatem musimy mieć całe ich zestawy – posortowane w zależności od przeznaczenia. Jeśli planujemy rozdawać je na ulicy razem z ulotkami, postawmy na coś lekkiego i mieszczącego się w kieszeni, na przykład na artykuły biurowe. Jeśli chcemy odpowiednio wyposażyć się na targi, wybierzmy coś, co przyda się osobom nocującym w pobliskich hotelach – na przykład opaski na oczy, znaczniki na torby podróżne, uchwyty i etui na karty.
Dla stałych klientów
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku prezentów dla stałych klientów oraz dużych firm, z którymi mamy nadzieję na współpracę. Tutaj zupełnie nie na miejscu będą drobne gadżety, a nakład finansowy powinien odpowiednio wzrosnąć. Stali klienci muszą poczuć, że podarunek został przygotowany specjalnie dla nich, dlatego lepiej nie stawiać na produkcję seryjną, a raczej zdecydować się na wyrób dedykowany, edycję limitowaną. W przypadku prezentów dla firm, zwykle pod uwagę bierze się upodobania prezesa lub zarządu. I również nie ma sensu oszczędzać oraz zamawiać tak zwanej „masówki”, ponieważ może to zostać negatywnie odebrane – jako traktowanie potencjalnego klienta anonimowo, bez przygotowania i poświęconego czasu.
Warto dać wyraz, iż prezent jest przemyślany i stworzony na podstawie jakiejkolwiek wiedzy na temat danej osoby. Jeśli natomiast nie mamy takiej informacji, opłaca się postawić na estetykę. Nowoczesne, gustowne ozdoby sprawdzą się w każdym wnętrzu, nawet całkiem staroświeckim. Jeśli będą odpowiednio przykuwały uwagę, z pewnością pozostaniemy na dłużej w pamięci firmy.
Gadżety reklamowe dla firmy – przykłady
Jeżeli planujemy nieco większy budżet na gadżety reklamowe dla kluczowych partnerów biznesowych, warto postawić na odrobinę luksusu. Ręcznie malowane grafiki, niespotykane w sieciówkach mieszanki kaw i herbat, „domowe” trunki z krajowej winnicy – to tylko kilka propozycji, bo możliwości jest nieskończenie wiele. Świetnie sprawdzają się także opakowania i etykiety z nadrukiem ze złotych płatków nadających całości elegancji. Całość musi zachwycać nieszablonowością. Klient otrzymujący podobny prezent może wówczas poczuć się wyjątkowo, mieć wrażenie, że wręczający „odrobił zadanie” i poświęcił nieco więcej czasu na reasearch oraz zakupy.
Pamiętajmy, iż o stałych klientów również trzeba wciąż zabiegać. Wiele firm popełnia ten błąd i większy nacisk kładzie na pozyskiwanie nowych kontrahentów, biorąc za pewnik współpracę z obecnymi. Należy jednak mieć na uwadze, że konkurencja czuwa i nie warto ryzykować utraty wpływów od osób i podmiotów, w które już firma zainwestowała.
Gadżety – po co je zamawiać
Pomysł tworzenia firmowych nadruków i loga na przeróżnych gadżetach oraz materiałach biurowych to żadna nowość i może wydawać się już nieco zbyt wyeksploatowany pod względem marketingu. Nie należy jednak lekceważyć potencjału, który nadal kryje się w tej metodzie reklamowania. Obecnie coraz częściej firmy są postrzegane poprzez wrażenia, jakie wywierają wśród konsumentów oraz podmiotów z nimi współpracujących. Przede wszystkim liczy się obraz przedsiębiorstwa bardzo profesjonalnego, godnego zaufania oraz odpowiedzialnego.
Gadżety powinny to odzwierciedlać, a więc należy wciąż poszukiwać lepszych rozwiązań i brać pod uwagę nowe pomysły, które podążają za trendami i potrzebami firm i pracowników. Warto także myśleć o ekologii i wybierać produkty biodegradowalne lub pozyskane z recyklingu. Obecnie dostawcy gadżetów mają w swoich ofertach coraz więcej opcji eko. Postawienie na tego typu produkty przyniesie same korzyści: nie obciąży niepotrzebnie środowiska i dobrze wpłynie na wizerunek przedsiębiorstwa. Troska o przyszłość planety to obecnie jedna z najbardziej pożądanych cech wśród kontrahentów, a więc także ogromna siła napędowa dla PR-u.
Gadżety reklamowe – tanio i szybko, czy z naciskiem na jakość?
Podsumowując, siła gadżetów reklamowych nie słabnie, pomimo ich obecności na rynku już od dawna. Trzeba jednak poświęcić odpowiednią ilość pieniędzy i środków, by dokonać dobrego i opłacalnego zamówienia takich produktów. Od nich zależy, w jaki sposób będą nas postrzegać kontrahenci, a więc to właśnie ich profile należy odpowiednio prześwietlić. Gadżety reklamowe dla firmy, które zostały źle dopasowany do charakteru współpracy, upodobań oraz statusu obdarowanego zamiast pomóc, mogą wyrządzić szkodę i tylko pogorszyć relacje. Firmy powinny zatem wystrzegać się zbyt beztroskiego podejścia do kwestii zamawiania gadżetów oraz wręczania każdemu teczek i długopisów. Tutaj należy wdrożyć odpowiednią strategię tak jak w każdej innej kwestii związanej z reklamą, inwestycjami i rozwojem. Dobrze przemyślane kroki zwrócą się wielokrotnie zarówno pod względem finansowym jak i wizerunkowym.