HomeEkologia i zdrowieGdzie jest burza?

Gdzie jest burza?

Gdzie jest burza

Gdzie jest burza?

Zmiany klimatyczne nie oznaczają jedynie ocieplenia klimatu. Coraz częściej Europie występują ekstremalne zjawiska pogodowe. W związku z tym co chwilę pytamy: gdzie jest burza w Polsce? Dzięki podanym poniżej narzędziom łatwo znaleźć odpowiedź.

 

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Klimat się zmienia i widać to na całym globie. Podnosi się średnia temperatura powietrza i wody, w związku z czym topnieją lodowce i podwyższa się poziom mórz i oceanów. Wyższa temperatura oznacza też silniejsze parowanie, a za nim właśnie może iść zwiększona ilość burz. W Ameryce Północnej jak dotąd okres występowania huraganów oznaczano od 1 czerwca do 1 listopada. Obecnie burze tropikalne a wraz z nimi niszczący wiatr pojawiają się coraz wcześniej, już od połowy maja. Meteorolodzy amerykańscy rozważają zatem przesunięcie początku sezonu burz o co najmniej dwa tygodnie wstecz.

Komunikat z polskiej strony rządowej informujący o charakterystyce klimatu amerykańskiego podaje, iż w USA 2020 rok był rekordowy jeśli chodzi o aktywność burzową oraz ilość ekstremalnych zjawisk. Wystąpiło 31 tropikalnych burz, z których tylko jedna nie otrzymała osobnej nazwy i nie została objęta specjalnym monitoringiem. Przeszło 14 huraganów, w tym 3 huragany główne (o dużej sile).

 

Gdzie jest burza w Polsce – po co to wiedzieć?

Choć USA to inne warunki klimatyczne i ukształtowanie geograficzne, Europa także odczuwa zmiany klimatu w postaci silniejszych burz. Przechodzą przez nią coraz liczniejsze i większe fronty atmosferyczne, powodując niejednokrotnie spore straty. Zeszłego roku boleśnie przekonały się o tym dotknięte powodzią Niemcy. W maju tego roku w tym samym kraju podczas przejścia kilku silnych burz zeszły również dwa tornada. W ich wyniku doszło do wielu zniszczeń oraz ponad 50 osób poniosło obrażenia.

Wszystkie podane powyżej zjawiska wskazują  na to, iż obecnie koniecznością jest uważne śledzenie pogody, szczególnie w sezonie letnim. Jak to robić i czym się kierować, by zawsze mieć pełną informację o przechodzących przez nasz kraj burzach? Z roku na rok robią się bowiem coraz bardziej niebezpieczne wraz z towarzyszącymi im wyładowaniami, gradem, ulewami i porywami wiatru.

 

Gdzie jest burza w Polsce? – bieżąca informacja

Jak pewnie każdy się już wielokrotnie przekonał, wiele prognoz pogody posiada bardzo niski procent sprawdzalności. Warunki pogodowe ulegają częstym przemianom, a na ostatecznie występującą aurę może składać się wiele czynników. Dlatego właśnie nawet bardzo dokładne wyliczenia mogą nie znaleźć odzwierciedlenia w rzeczywistości, szczególnie w prognozach długoterminowych.

Polecamy śledzenie pogody na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Wówczas możemy z nieco większą dokładnością przewidzieć, np. czy będzie deszcz czy też nie. Radzimy nie wybiegać w przyszłość dalej niż o jeden dzień. Dobrze jest mieć stalą możliwość podglądu różnorakich radarów oraz obrazów satelitarnych pogody, dzięki którym wiadomo, czy nie zbliża się front.

 

Gdzie jest burza – Aplikacje i strony www

Monitor Burz, Burze Dziś i Blitzortung

Polecamy aplikację Monitor Burz, która pozwala na stałe obserwowanie zjawisk pogodowych. Zamieszczane są w  niej także prognozy wydawane na kolejny dzień wraz z oceną zagrożenia burzowego. Monitor Burz w powiadomieniach wysyła alerty i ostrzeżenia, dzięki czemu użytkownik zawsze wie, kiedy należy zabrać przed wyjściem parasol, a kiedy najlepiej wcale nie opuszczać domu. Ostatnio aplikacja została rozbudowana o dział z ciekawostkami i bazą wiedzy na temat ekstremalnych zjawisk. Od niedawna dostępna jest także wersja na iOS.

 

Osobom, które wolą śledzić sytuację pogodową z ekranu komputera polecamy strony Blitzortung oraz Burze Dziś. W przejrzysty sposób przedstawiono na nich ilość wyładowań na terenie naszego kraju wraz z ich intensywnością. Dzięki nim można także obserwować inne kraje oraz uruchomić live, która pokazuje animacje rozbłysków w czasie rzeczywistym.

 

Obserwatorzy i Skyradar

Godna uwagi jest także cała grupa o nazwie Sieć Obserwatorów Burz oraz powiązana z nią strona Obserwatorzy.info. Szereg wiedzy i informacji zgromadzonych u Obserwatorów ukazuje się we wspomnianej już aplikacji Monitor Burz, gdyż jest ona wynikiem pracy tej właśnie ekipy. Stronę tworzy grupa entuzjastów obserwacji ekstremalnych zjawisk pogodowych. Trzymają stale rękę na pulsie, zatem można ufać ich ostrzeżeniom w związku z nadchodzącymi burzami.

 

Polecamy także stronę Skyradar.pl, której zawartość obejmuje dość sporo parametrów związanych z pogodą. Wyświetlane są na niej różnego rodzaju wizualizacje z odczytami z radarów. Użytkownik może sprawdzić wyładowania atmosferyczne, opady, wilgotność, ciśnienie, kierunki wiatrów itp. Nie wszystko dotyczy jednak samej aktualnej sytuacji pogodowej. Strona umożliwia także obserwację lotów samolotów lub wyszukanie, gdzie na terenie naszego kraju aktualnie występują pożary.

 

Śledzenie burz

Internet umożliwia nam obecnie stały dostęp do przeróżnych informacji. Wykorzystajmy to dla własnego bezpieczeństwa i wygody. Nie musimy znać prognoz pogody na kolejny miesiąc, ufajmy raczej tym, które dotyczą kolejnego dnia. Jeszcze ważniejsze (szczególnie w przypadku burz i silnych wiatrów) jest śledzenie na bieżąco najbliższych okolic. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy w ciągu najbliższych godzin będziemy bezpieczni w aktualnym miejscu przebywania.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/usa/

pl_PLPolish