HomeBiuroJutrowanie – co to znaczy?

Jutrowanie – co to znaczy?

Jutrowanie - co to znaczy?

Jutrowanie – co to znaczy?

W naszej mowie potocznej pojawiło się nowe słowo: jutrowanie. Już od samego początku wywołuje kontrowersje, nie tylko wśród językoznawców. Jutrowanie – co to znaczy? Jakie ma inne nazwy? Jak poradzić sobie z problemem, który reprezentuje?

 

Jutrowanie, znane również jako procrastination (od ang. „prokrastynacja”), jest to zwyczaj odkładania wykonywania zadań na później lub unikanie ich w ogóle na rzecz czynności przyjemniejszych lub wymagających mniej uwagi. Termin ten coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat zarządzania czasem i produktywności. To dlatego, że coraz więcej osób doświadcza trudności w utrzymaniu skupienia i motywacji w obliczu rosnącego natłoku obowiązków oraz licznych bodźców zewnętrznych.

 

Jutrowanie – Skąd ta nazwa?

Słowo „jutrowanie” pojawiło się w polskim slangu stosunkowo niedawno jako próba spolszczenia bardzo popularnej już prokrastynacji. Stanowi coś w rodzaju skrótu dla wyrażenia „odkładać coś na jutro”, ponieważ tak właśnie często czynią osoby prokrastynujące. Choć znane jest w naszej potocznej mowie bardzo krótko, już wywołało sporo kontrowersji. Wiele osób uważa, iż usilne tworzenie polskich ekwiwalentów dla obcojęzycznych nazw mija się z celem. W dobie globalizacji przyzwyczailiśmy się do wzajemnego przenikania języków oraz do wszechobecnej dominacji angielszczyzny. Dlaczego zatem próbować zastąpić słowo, które już zostało sprawnie włączone do polskiej mowy i dobrze w niej funkcjonuje?

Przeciwnicy jutrowania zwracają także uwagę na mało elegancki wydźwięk tego słowa. Może to wynikać z braku przyzwyczajenia i „osłuchania” się z nowością. Możliwe też, że przywykliśmy do nazywania różnych zjawisk słowami pochodzącymi z łaciny lub greki (procrastinatio oznacza po łacinie odroczenie). W efekcie to właśnie one wydają nam się bardziej wyrafinowane, profesjonalne i poważne. Toporne wykorzystanie słowa „jutro” jako czasownika wydaje się zatem nieeleganckie i nienaturalne. Poza tym zadania nie zawsze odracza się na następny dzień. Brak motywacji doprowadza wszakże do zrzucania obowiązków na kolejny miesiąc lub nawet rok! Czy twórcy nowego słowa uwzględnili ten fakt?

 

Jutrowanie – co to jest? Skąd jego powszechność?

Porzucając refleksje dotyczące języka, zajmijmy się jednak przyczynami jutrowania, czy też prokratynacji. To zachowanie może mieć różne przyczyny, ale najczęściej wynika z:

– Braku motywacji. Gdy zadanie nie wydaje się być interesujące, ważne lub satysfakcjonujące, łatwo odłożyć je na później.

– Strachu przed porażką. Niektórzy ludzie unikają wykonywania zadań, ponieważ boją się niepowodzenia lub niezadowalającego rezultatu.

– Przesycenia informacjami. W dobie natłoku informacji i bodźców zewnętrznych, łatwo jest stracić skupienie i rozproszyć uwagę na mniej istotnych sprawach.

– Braku umiejętności planowania. Osoby nieumiejące efektywnie zarządzać czasem mogą odczuwać trudności w określeniu priorytetów i wyznaczeniu sobie realistycznych celów.

 

Jutrowanie – co to znaczy? Skutki jutrowania

Jutrowanie może prowadzić do szeregu negatywnych skutków, przede wszystkim stresu i presji. Odkładanie zadań na później zwykle przyczynia się do narastającego zdenerwowania związanego z niewykonaniem obowiązków na czas. Oczywiście pojawia się także ogromny spadek produktywności. Ciągłe odkładanie zadań generuje opóźnienia w ich wykonaniu, co z kolei wpływa na efektywność i osiąganie celów. Obniża się też jakość samej pracy. Wykonywanie zadań na ostatnią chwilę ogranicza czas na ich staranne przemyślenie i wykonanie. To może prowadzić do niższej jakości efektów. 

 

Jak pokonać jutrowanie?

Chociaż jutrowanie może być trudnym nawykiem do przełamania, istnieją sposoby na jego pokonanie. Po pierwsze jest to tworzenie planów i list zadań. Określenie priorytetów i rozplanowanie czasu jest w stanie pomóc w unikaniu odkładania zadań na później. Warto też dzielić zadania na mniejsze części. Rozbicie dużych projektów na mniejsze etapy może sprawić, że będą one bardziej przystępne i łatwiejsze do wykonania. Stosujmy także triki motywacyjne i nagrody. Planowanie drobnych nagród za wykonanie zadań pomaga w utrzymaniu skupienia i zaangażowania. Może to być choćby filiżanka dobrej kawy lub kilka minut odpoczynku po odhaczeniu jakiejś ilości punktów z listy. Istotne jest też zwalczanie perfekcjonizmu. Akceptacja faktu, że perfekcja nie zawsze jest możliwa, ułatwia unikanie opóźnień związanych z dążeniem do doskonałości.

 

Jutrowanie – co to znaczy? Podsumowanie

Jutrowanie lub prokrastynacja to powszechny problem, który często prowadzi do stresu, obniżenia produktywności i pogorszenia jakości pracy. W walce z nim ważna jest świadomość własnych nawyków i tendencji. Stosowanie odpowiednich strategii zarządzania czasem i motywacji może pomóc w osiągnięciu większej efektywności w działaniu.

 

Polecamy także:

Próżniactwo społeczne – social loafing

Jak się zmotywować?

Czym jest pokolenie bumerangów?

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish