Opakowania papierowe i plastikowe
Czy papierowe opakowania są rzeczywiście lepsze od plastikowych? Która opcja może bardziej zaszkodzić naszej planecie? Opakowania papierowe i plastikowe – które wybrać dla dobra konsumenta i ekologii?
Opakowania papierowe i plastikowe
Troska o środowisko jest dziś na pierwszym planie – ważne jest zatem, aby zastanowić się nad wyborem materiałów, które napotykamy codziennie w trakcie zakupów. Opakowania papierowe i plastikowe są dwiema najbardziej popularnymi i najwygodniejszymi opcjami, jednak każda z nich ma swoje wady. Warto zastanowić się, które z nich są bardziej ekologiczne i lepsze dla naszej planety, ponieważ nie brakuje w tej kwestii znaków zapytania.
Opakowania papierowe i plastikowe – krytyka plastiku
W ostatnich latach spotykaliśmy się z ogromną krytyką plastikowych opakowań i narzędzi jednorazowego użytku. Szczególnie zaciekle potępiano jednorazowe foliowe woreczki, których spore ilości zużywa się w supermarketach. Nic dziwnego – w naszym kraju stanowią istną plagę. Polska przoduje w Unii Europejskiej pod względem zużycia tych produktów. Pakujemy do nich owoce, warzywa, pieczywo, żywność sprzedawaną luzem na wagę. Później jednak, zamiast zużyć je ponownie lub wrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady, zostawiamy je gdzie popadnie. W konsekwencji foliówki i inne porzucone plastiki fruwają po parkach, skwerach, zalegają w lasach i zbiornikach wodnych. Na długi czas zanieczyszczają środowisko, ponieważ plastik bywa bardzo trwały i wolno ulega rozkładowi. Plastikowe opakowania mogą pozostawać w przyrodzie przez setki lat, zanieczyszczając glebę i wody oraz szkodząc faunie i florze.
Biodegradacja i recykling
Opakowania papierowe uznaje się z kolei za bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ są biodegradowalne i można je łatwo przetworzyć. Papier może ulec rozkładowi w przyrodzie w stosunkowo krótkim czasie, co zmniejsza jego wpływ na środowisko naturalne. Od dłuższego czasu mówi się, iż przetwarzanie papieru to sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz bycie bardziej eko. Sieciowe restauracje masowo wymieniały w ostatnich latach plastikowe słomki i sztućce na ich papierowe odpowiedniki.
Czy jednak nawał papierowych utensyliów na pewno wyjdzie na dobre naszej planecie? Papier o wiele szybciej się niszczy, łatwo ulega zmoczeniu. W związku z tym opakowania wytworzone z tego materiału nie mogą być ponownie wykorzystane, szybciej dopuszczają do psucia się żywności i praktycznie nie ma szans na ich ponowne użycie. W związku z tym produkowanych jest o wiele więcej odpadów. Czy wymienianie całego używanego przez nas plastiku na papier rzeczywiście się opłaca?
Produkcja i surowce
Produkcja zarówno papierowych, jak i plastikowych opakowań wymaga dużej ilości energii. Plastik był do tej pory zawsze przedstawiany jako produkt, którego produkcja generuje sporo zanieczyszczeń. Przetwarzanie plastiku wymaga także ropy naftowej, co ma negatywny wpływ na nasze zasoby naturalne i przyczynia się do zwiększonej emisji CO2. Z drugiej jednak strony, wytwarzanie papieru wiąże się z masowym wycinaniem drzew. To oznacza mniejszą wymianę CO2 na tlen oraz degradację naturalnych siedlisk dzikich zwierząt. Ratunkiem dla lasów może być w tym wypadku jedynie obieg zamknięty, w którym przedsiębiorstwa przetwarzają makulaturę. Coraz więcej firm promuje politykę zero waste, produkując z odpadów np. ręczniki papierowe lub papier toaletowy. To jednak wciąż za mało, ponieważ według badań produkcja opakowań papierowych generuje o wiele więcej zanieczyszczeń i pochłania większą ilość wody niż plastikowych. Co więcej, zdarza się, że bardziej opłacalne dla środowiska jest wytworzenie nowej torby papierowej niż odzyskanie jej z makulatury.
Odporność na wodę i trwałość
Plastikowe opakowania są odporne na wodę, co sprawia, że są bardziej odpowiednie do przechowywania produktów, które wymagają ochrony przed wilgocią. Są także bardziej trwałe i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z papierem. Opakowania papierowe mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z wodą, co może prowadzić do marnowania produktów. Łatwiej też pleśnieją, co z kolei stwarza zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Plastikowe opakowania skutecznie chronią żywność przed czynnikami zewnętrznymi i nie przemakają.
Opakowania papierowe i plastikowe – użytkownik ma kluczowe znaczenie
Chociaż wciąż próbuje się nas przekonać do skrajnych stanowisk wobec papieru i plastiku, wybór wcale nie jest taki łatwy. Zarówno jeden jak i drugi surowiec ma swoje plusy i minusy jeśli chodzi o produkcję, użyteczność i wpływ na środowisko. Pamiętajmy jednak, iż niezwykle ważną rolę w tym porównaniu odgrywamy my jako konsumenci. Sposób, w jaki obchodzimy się z różnego rodzaju opakowaniami, decyduje o ich zaletach lub wadach.
Problem z plastikowymi odpadami polega przede wszystkim na tym, iż ich użytkownicy bezmyślnie porzucają je, zaśmiecając środowisko. Zamiast odpowiednio segregować odpady, wrzucają wszystko do jednego kosza. Z kolei państwa nie dbają o to, gdzie ostatecznie wywożone są śmieci. W efekcie całe tony plastiku lądują np. na dnie oceanów.
Spore znaczenie w ograniczaniu zużycia papieru i plastiku mają nasze codzienne zwyczaje. Zamiast kupować codziennie nową torbę na zakupy, możemy używać wielorazowych toreb materiałowych. Wystarczy po prostu pamiętać o tym, by zabrać je przed wyjście do sklepu. Do pakowania warzyw i owoców również możemy wykorzystać własne woreczki. Jeśli już korzystamy z foliowych woreczków, postarajmy się wykorzystać kilkukrotnie takie opakowania. Wystarczy po powrocie z supermarketu schować foliówki do większej torby, w której zwykle nosimy zakupione produkty.
Opakowania papierowe i plastikowe – podsumowanie
Ostateczny wybór między opakowaniami papierowymi a plastikowymi zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj produktu, który ma być pakowany, i lokalne możliwości recyklingu. W idealnym świecie, staralibyśmy się ograniczać zużycie obu tych materiałów na rzecz bardziej ekologicznych alternatyw, takich jak opakowania biodegradowalne i materiały oparte na roślinach.
Najważniejsze jednak jest, abyśmy jako konsumenci byli świadomi wpływu naszych wyborów na środowisko i starali się wybierać opcje, które mają mniejszy negatywny wpływ na naszą planetę. Zarówno papier jak i plastik może być względnie bezpieczny, opłacalny i ekologiczny, jeśli tylko odpowiednio się z nim obchodzimy. Racjonalne użytkowanie, wielorazowe wykorzystywanie i właściwy recykling pozwoli nam swobodnie korzystać z tych materiałów bez większego uszczerbku dla środowiska.
Polecamy także: