Technologia w modzie
Technologia w modzie to nie futurystyczna wizja, lecz rzeczywistość, która zmienia podejście do projektowania, użytkowania i produkcji odzieży. Obserwujemy coraz to więcej nowinek takich jak inteligentne tkaniny, druk 3D, ubrania reagujące na otoczenie. Nowe materiały i procesy redefiniują zarówno funkcję ubrań, jak i ich wpływ na środowisko.
Technologia w modzie
Bycie zwyczajnie modnym już przestaje wystarczać konsumentom. Ubrania mają obecnie nie tylko okrywać nasze ciało i dobrze wyglądać, ale również sprawować szereg innych funkcji. Wymagamy monitorowania naszych funkcji życiowych, postępów w treningach, natychmiastowej reakcji na zmianę otoczenia/warunków pogodowych. Tak samo jak urządzenia AGD i RTV – ubrania też muszą być smart. Na jakie ciekawe pomysły wpadli już producenci odzieży?
Inteligentne tkaniny i funkcjonalność ubioru
Tkaniny sensoryczne, termoaktywne i reagujące na dotyk to przykład dynamicznych interfejsów pomiędzy ciałem a otoczeniem. Ubrania wyposażone w mikrosensory potrafią monitorować tętno, poziom stresu czy nawodnienie – rozwiązania te są wykorzystywane m.in. w medycynie, sporcie i wojsku. Firmy takie jak Hexoskin czy oferują już odzież zintegrowaną z aplikacjami analizującymi parametry fizjologiczne.
Druk 3D i personalizacja mody
Technologia druku 3D umożliwia projektowanie ubrań bez odpadów, z zachowaniem maksymalnej precyzji i indywidualnego dopasowania. Projektantki takie jak Iris van Herpen tworzą rzeźbiarskie kreacje na pograniczu mody i technologii, a startupy jak Ministry of Supply eksperymentują z drukiem 3D także w kontekście odzieży codziennej. To droga do coraz większej dowolności projektowania (dostępnego także dla samych użytkowników) oraz znacznego ograniczenia strat materiałowych.
Materiały zmieniające właściwości
Niektóre współczesne tkaniny potrafią dostosować się do warunków atmosferycznych. Przykładem jest technologia stroju kąpielowego, który otwiera się lub zamyka w odpowiedzi na temperaturę ciała. Inne projekty, jak odzież firmy Vollebak, bazują na strukturach inspirowanych biologią, np. kurtkach samonaprawiających się czy świecących w ciemności. W powszechnej sprzedaży mamy już np. koszulki reagujące na dźwięk i wyświetlające odpowiednią animację w zależności od natężenia.
Technologia w modzie – Świadomość ekologiczna
Wzrost zainteresowania technologią w modzie idzie w parze z odpowiedzialnością środowiskową. Coraz więcej innowacji koncentruje się na materiałach biodegradowalnych, takich jak mycelium (grzybnia), włókna z alg czy jedwab laboratoryjny. Firmy takie jak Bolt Threads i Pangaia stawiają na rozwiązania, które minimalizują ślad węglowy i rozkładają się w naturalnym środowisku. Powstają również firmy czerpiące materiały do swoich designów z wielkich wysypisk odzieżowych. W ten sposób aktywnie przyczyniają się do likwidacji tych niechlubnych skutków konsumpcjonizmu.
Technologia w modzie – Podsumowanie
Technologia w modzie nie ogranicza się do estetyki – jest odpowiedzią na potrzeby funkcjonalne, środowiskowe oraz coraz większe wymagania rynkowe. Innowacyjne podejście do tkanin i procesów produkcji zmienia sposób, w jaki myślimy o ubraniu. To już nie tylko zwykłe okrycie. Obecnie traktujemy jej już jako interaktywne narzędzie, nośnik danych, a jednocześnie świadectwo troski o środowisko. Moda technologiczna to przyszłość, która już ma swoje realne zastosowania – funkcjonalne, zrównoważone i o często zaskakującej estetyce.
Polecamy także:
Zrównoważona moda – jak kupować odpowiedzialnie?
Technologia w modzie