ChatGPT – zagrożenie czy szansa?
ChatGPT jest ostatnio na językach. To nowoczesne narzędzie wzbudza zarówno zachwyt, ciekawość jak i niepokój. Co oznacza dla nas zaawansowana sztuczna inteligencja? Stanie się ułatwieniem, czy powodem do zwolnień?
ChatGPT – zagrożenie czy szansa? Co to jest ChatGPT?
ChatGPT to jeden z najbardziej zaawansowanych asystentów rozmówcy opartych na sztucznej inteligencji. Narzędzie stworzone przez OpenAI, zostało wydane do użytku w listopadzie 2022 roku i pozwala na interakcję z użytkownikami. ChatGPT przetwarza pytania oraz komendy i udziela odpowiedzi w czasie rzeczywistym, dlatego konwersacja odbywa się w bardzo naturalny sposób.
ChatGPT został stworzony na bazie architektury GPT-3.5, co oznacza, że ma ogromną ilość wiedzy i potrafi znakomicie naśladować człowieka w przeprowadzanych interakcjach. Dzięki temu, ChatGPT jest w stanie rozumieć kontekst rozmowy, tworzyć własne zdania oraz dostarczać w krótkim czasie dłuższe, bardziej skomplikowane wypowiedzi.
ChatGPT posiada umiejętność szybkiego uczenia się na podstawie każdej rozmowy. Dzięki temu, im więcej użytkowników z niego korzysta, tym bardziej staje się dokładny i efektywny. Asystent jest również w stanie dostosować swój język i sposób przekazywania informacji do preferencji użytkownika, co wpływa na lepszą jakość i skuteczność interakcji.
Chat GPT – jak go używać?
Asystent może być wykorzystywany w wielu dziedzinach, między innymi w edukacji, medycynie, finansach czy marketingu. Pomaga przy rozwiązywaniu problemów oraz może formułować wypowiedzi. Przydatny jest przede wszystkim osobom, które zgromadziły pewną wiedzę, jednak mają trudności z ubraniem swoich wiadomości w zgrabne zdania.
Jednym z przykładów zastosowania ChatGPT jest udzielanie odpowiedzi na pytania klientów w ramach obsługi klienta w wielu branżach. ChatGPT może pomóc w szybkim rozwiązywaniu problemów i udzielaniu informacji, co z kolei wpływa na zadowolenie klientów oraz poprawia reputację firmy.
Jak zacząć używać asystenta? Wystarczy wejść na https://chat.openai.com/chat lub pobrać aplikację od OpenAI. Niestety, choć aplikacja jest teoretycznie darmowa, wymaga od nas podania danych (adres email, data urodzenia oraz numer telefonu). Po uzyskaniu dostępu do czatu, warto w oknie dialogowym od razu poprosić o rozmowę po polsku.
Potencjalne zagrożenia
Tak wydajne i inteligentne narzędzie z pewnością ułatwi wielu użytkownikom uzyskanie potrzebnych treści. Spora grupa osób może jednak utracić pracę w miarę udoskonalania się sztucznej inteligencji. Istnieje niebezpieczeństwo, że drastycznie zmaleje zapotrzebowanie na tłumaczy, copywriterów, edytorów, konsultantów czy nawet nauczycieli. Pozycja tych ostatnich zagrożona jest właściwie wraz z całą oświatą. ChatGPT konstruuje niemal bezbłędne treści, które pozytywnie przechodzą testy antyplagiatowe. Uczniowie mogą dzięki temu z łatwością wygenerować dowolne zadanie domowe, bez względu na przedmiot, język czy wymaganą długość. I to nie jest nawet największy problem. Z pomocą asystenta powstawać mogą również całe prace dyplomowe, na podstawie których zyskuje się przeróżne uprawnienia. Czy chcemy spotkać się w przyszłości ze specjalistą, który zyskał dyplom za pomocą sztucznej inteligencji? Niestety proceder pisania fałszywych prac będzie w kolejnych latach rósł na sile, jednocześnie będąc coraz trudniejszym do wykrycia.
ChatGPT – zagrożenie czy szansa? Podsumowanie
Podsumowując, ChatGPT to inteligentny asystent, który rewolucjonizuje sposób interakcji użytkowników z maszyną. Dzięki swojej zaawansowanej technologii i umiejętnościom uczenia się, jest w stanie przetwarzać pytania i udzielać precyzyjnych odpowiedzi na różnorodne tematy. ChatGPT może być wykorzystany w wielu dziedzinach, a jego potencjał wciąż się rozwija.
Nowoczesne technologie niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Warto się przed nimi chronić i odpowiednio w tym celu edukować, np. czytając nasze artykuły: Niebezpieczeństwa profilowania lub Nowoczesne oszustwa.
Część tego artykułu wygenerował ChatGTP. Czy jesteście w stanie odróżnić zdania autorstwa człowieka od tych stworzonych przez robota? Zapraszamy do komentowania.