HomeBiznesCzym jest ciałoneutralność?

Czym jest ciałoneutralność?

Czym jest ciałoneutralność?

Czym jest ciałoneutralność?

Wśród trendów królujących w internecie oraz we współczesnej dyskusji pojawia się temat ciałoneutralności. Coraz częściej wypiera ciałopozytywność, jednak czym się od niego różni? Czym jest ciałoneutralność i jak może wpłynąć na naszą samoocenę? Jak wprowadzić ją do powszechnej świadomości?

 

Czym jest ciałoneutralność? Czym jest ciałopozytywność?

Termin „body neutrality” czyli ciałoneutralność został po raz pierwszy użyty w 2015 roku i praktycznie od razu zawojował media społecznościowe, przy czym jego popularność nadal nie spada. Stanowi on bardziej wyważoną odpowiedź na „body positivity” czyli ciałopozytywność, które promowało niemal bezkrytyczne samouwielbienie. Co to znaczy być body positive? To znaczy uważać każdą sylwetkę i wygląd za piękny, godny pożądania i niepodlegający żadnym zmianom. Niestety ten trend ma swoje wady. Może między innymi skutkować nadmiernym uprzedmiotowieniem czy brakiem motywacji do zdrowszego trybu życia.

Nowe myślenie związane z ciałoneutralnością zakłada jednak przywiązywanie mniejszej wagi do jakiegokolwiek postrzegania ciała (swojego lub cudzego). Wygląd zewnętrzny nie powinien bowiem w żaden sposób definiować poziomu zadowolenia z życia, rozwoju kariery czy stanu zdrowia. Body neutrality dąży również do zmniejszenia wagi tematu ciała w ogólnym dyskursie oraz w ludzkiej mentalności.

Czy jednak ciałoneutralność całkowicie pragnie odciąć się od tematu? Oczywiście że nie. Ciało to w końcu kluczowy element naszego życia, bez którego nie moglibyśmy zajmować się innymi sprawami. Najlepiej jednak rozmawiać i myśleć o nim raczej w kategoriach: Jak o nie dbać? Co dzięki niemu możemy robić? Czy jest piękne, czy nie – nie powinno to w żaden sposób wpływać na nasze samopoczucie. Podobną strategię powinno się przyjmować w relacjach z innymi ludźmi, oceniając na podstawie słów i czynów zamiast aparycji.

 

Wartość społeczna

Ciałoneutralność wykracza poza jednostkowe postrzeganie atrakcyjności fizycznej i kładzie nacisk na akceptację różnorodności cielesnej. Ideą jest odrzucenie uprzedzeń związanych z wyglądem oraz zaniechanie oceniania ludzi na podstawie ich wyglądu. Body neutrality stawia na równość i szacunek dla każdego, niezależnie od tego, czy ktoś spełnia stereotypy piękna czy nie. Wytchnienie w tym światopoglądzie odnajdują osoby bardzo atrakcyjne i zadbane, które ze względu na aparycję bywają często traktowane przedmiotowo lub uznawane z góry za próżne. Nawet od tematu pięknego ciała chce się czasem uciec. Ciałoneutralność nawołuje do dbania o swój organizm i doceniania go, jednak głównie traktując go jako użyteczne narzędzie a nie jako obiekt pożądania lub krytyki estetycznej.

 

Czym jest ciałoneutralność? – Wpływ mediów

Media odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu standardów piękna i wpływają na to, jak ludzie postrzegają swoje ciała. Podobnie wyglądają strategie wielkich korporacji, które kreują idealne, niedoścignione wzory piękna i podkreślają ogromną wagę wyglądu, by stale zwiększać potrzebę dbania o aparycję. Społeczeństwo jest bombardowane idealizowanymi obrazami ciała, co może prowadzić do niskiej samooceny, niezadowolenia z wyglądu i problemów zdrowotnych. Dzięki temu napędzana jest machina konsumpcjonizmu, bo kupujemy diety, suplementy, kosmetyki i zabiegi upiększające. Rynek się rozpędza, a my czujemy się sami ze sobą coraz gorzej. W efekcie musimy dalej wydawać pieniądze, by walczyć z zaburzeniami odżywiania, obniżonym nastrojem czy choćby niedoborami wywołanymi przez mało wartościowe jadłospisy. Ciałoneutralność kwestionuje te standardy, podkreślając, że wartość jednostki nie zależy od spełniania określonych norm cielesnych. Stara się przekierować nasze zainteresowanie i mentalność, tak by kwestia ciała nie odgrywała tak poważnej roli i nie zajmowała tak często naszych myśli.

 

Walka z body shamingiem i edukacja

Jednym z głównych celów ciałoneutralności jest walka z body shamingiem – stygmatyzacją i ocenianiem ludzi na podstawie ich wyglądu. Choć trwa walka o zmianę ludzkiej mentalności, wciąż własny i cudzy wygląd stanowi punkt wyjścia do oszacowania wartości drugiego człowieka. Poprzez promowanie ciałoneutralności społeczeństwo dąży do stworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której każdy może czuć się akceptowany. Właśnie dlatego tak ważne jest szerzenie świadomości społecznej i właściwej edukacji dotyczącej ludzkiego ciała. Konieczne jest także wykształcenie lepszej odporności na różnego rodzaju zabiegi marketingowe podkopujące poczucie własnej wartości. Dużym krokiem we właściwą stronę może być odcinanie się od mediów i różnorakich urządzeń elektronicznych. To także nieudzielanie dostępu do internetu małym dzieciom. Dzięki temu zarówno starsze i młodsze pokolenia narażone są na mniejszą ekspozycję na szkodliwe trendy promowane przez wielkie korporacje.

 

Czym jest ciałoneutralność? – Podsumowanie

Body neutrality to nie tylko kwestia indywidualnego postrzegania ciała, ale także społeczny ruch dążący do stworzenia bardziej akceptującego, tolerancyjnego i równego świata. Walka z body shamingiem, edukacja oraz promowanie różnorodności w mediach i przemyśle modowym to kluczowe elementy tego procesu. Dążenie do ciałoneutralności to nie tylko promowanie zdrowego podejścia do ciała, ale również budowanie społeczeństwa opartego na szacunku i równości.

 

Polecamy także:

Co to jest bullying?

Fat shaming – co to jest?

Dysmorfofobia – jak wpływa na ciało i umysł?

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish