Glamping Polska
Podczas planowania wakacyjnego wyjazdu nie musimy już wybierać z tylko dwóch opcji noclegu: hotelu lub namiotu. Istnieje coś takiego jak glamping – polska turystyka oferuje coraz więcej możliwości, w tym połączenie luksusu z wypoczynkiem na łonie natury. Co to jest glamping i co może zaoferować turystom?
Glamping Polska – czym jest glamping?
Glamping to zlepek dwóch angielskich słów glamourous (luksusowy, modny) i camping (biwakowanie). Po złączeniu w glamping oznaczają wypoczynek w luksusowych warunkach, jednak na polu namiotowym. Sama nazwa wskazuje, iż jest to rozwiązanie hybrydowe. Łączy wygodę wnętrza z bliskością natury i może być dobrą alternatywną dla tzw. Staycation. To idealna opcja dla miłośników ciszy i spokoju oraz dla tych, których spartańskie warunki zniechęcają do urlopu pod namiotem.
Dla kogo taka atrakcja? Glamping Polska – ceny i rodzaje
Z pewnością to nie opcja dla osób o napiętym budżecie. Pięknie wykończone, luksusowe wnętrza i designerskie projekty domków zwykle dość mocno windują cenę. Dodatkowo wciąż rozpędza się moda na tego typu wypoczynek, zatem chętni muszą odłożyć wcześniej nieco funduszy, szczególnie jeśli ma to być wyjazd zagraniczny. W Polsce dobre oferty glampingowe dla dwóch osób na weekend zaczynają się od ok. 700zł.
Luksusowe namioty nadają się dla wszystkich, którzy pragną odmiany ze względu na częste wizyty w podobnych do siebie ośrodkach wypoczynkowych. Od hotelu różnią się nieobecnością innych gości i obsługi. Zapewniają ciszę, niezakłócony spokój i odosobnienie. Z kolei dla stałych bywalców kempingu miłą nowością będzie własna, luksusowa łazienka, wygodne łóżko zamiast materaca i brak konieczności przyrządzania posiłków w warunkach polowych.
Glamping polecany jest przede wszystkim na romantyczne wypady dla par, ponieważ zapewnia wygodę i sporo prywatności. Do tego zwykle otoczenie daje okazję do spacerów i podziwiania krajobrazu we dwoje. Rodziny z dziećmi także z pewnością skorzystają z tego typu zakwaterowania. Prywatna łazienka znacznie ułatwia higienę, więc rozbrykane maluchy będzie łatwiej umyć niż pod wspólnym, kempingowym prysznicem. Tego typu spotkanie z naturą będzie miłą odmianą, szczególnie dla dzieci przebywających na co dzień w mieście. Warto jednak poszukać domków z jakimkolwiek ogrodzeniem, ponieważ te położone bezpośrednio w lesie mogą okazać się niezbyt bezpieczne.
Jak mogą wyglądać domki/namioty?
Luksusowe namioty przybierają coraz to bardziej wymyśle formy, zatem można do woli wybierać wśród ofert. Od lat znamy już jeden z najbardziej reprezentatywnych rodzajów: hawajskie chatki na wodzie. Jeśli zależy nam na prawdziwym namiocie, warto wybrać jurtę, która zaoferuje sporo przestrzeni lub tipi, które pozwoli powrócić do dziecięcych zabaw w Indian. Nasze wewnętrzne dziecko z pewnością ucieszy się także z oferty domku na drzewie, do którego obsługa wciąga na linach posiłki.
Projekty „domków” mogą przybierać przeróżne kształty. Niektóre mogą wyglądać jak bańki, inne jak chatki bajkowej Baby Jagi. Niektóre są częściowo transparentne, na przykład posiadają szklany dach i lustra weneckie. Wszystko po to, by móc stale obserwować otoczenie. Tego typu zakwaterowanie świetnie się sprawdza, jeśli chcemy oglądać spadające gwiazdy lub zorzę polarną. W krajach skandynawskich dostępnych jest sporo ofert wyjazdów w tym właśnie celu. Wybierać można także w stylach budowania i sposobach wykończenia. Rustykalne i nowoczesne, wytworne i proste, tematyczne i uniwersalne. My doradzamy zawsze wybierać te domki lub namioty, które ściśle stapiają się z otoczeniem i wpasowują w charakter okolicy. Dzięki temu można poczuć się prawdziwym mieszkańcem danego miejsca, mimo że pobyt zwykle jest krótki.
Glamping Polska – gdzie jechać?
Choć glamping dopiero się rozwija, w Polsce mamy już całkiem sporo godnych uwagi miejscówek. Podczas wyboru zawsze radzimy sprawdzić, czy zakwaterowanie jest ogrzewane (w przypadku wypadów zimowych), jaki jest dostęp do wody i czy można zabrać ze sobą pupila. Ważna jest także kwestia wyżywienia. Jeśli chcemy sami przygotowywać posiłki, to prawdopodobnie trzeba się zawczasu odpowiednio zaopatrzyć w potrzebne produkty. Ośrodki glampingowe często umiejscawia się na odludziu i może być tam trudno o jakikolwiek sklep spożywczy.
Wśród polskich ofert uwagę przykuwają przede wszystkim te położone w otoczeniu zwierząt: warto wybrać nocleg z osiołkami lub na farmie lam. Polecamy także glamping w Tatrach i Bieszczadach ze względu na możliwość podziwiania pięknych górskich krajobrazów. Najwięcej wartych uwagi ośrodków znajdziemy na północy naszego kraju, w okolicach Gdańska, Koszalina i na Suwalszczyźnie. Poza tym piękne domki i namioty można znaleźć na odludnych terenach Kielecczyzny, Kotliny Kłodzkiej i w Łódzkiem.
Wiele polskich destynacji glampingowych oferuje swoje usługi także na platformie Groupon. Warto monitorować dostępne promocje, ponieważ tego typu rozrywka może stanowić świetną alternatywę dla nudnych wakacji w mieście, jeśli brak nam funduszy na wyjazd zagraniczny.
Czy warto tak spędzić wakacje?
Naszym zdaniem trzeba zawsze próbować nowych sposobów na wypoczynek, szczególnie jeśli wakacje mają być przygodą. Wszyscy kochający naturę i pragnący spokoju, a jednocześnie bardzo wrażliwi na warunki pobytu powinni spróbować glampingu. Domki letniskowe bez bieżącej wody, za to z pleśnią na ścianach i brudnymi starymi meblami do teraz szpecą lasy nad morzem i jeziorami. Obecnie od wakacyjnych destynacji oczekuje się jednak więcej niż tylko dachu nad głową. Walory estetyczne i wygoda liczą się bardziej niż kiedykolwiek, szczególnie dla turystów chcących się na chwilę wyrwać z szarych bloków i zabudowanych betonem miast. Glamping stanowi w tym przypadku bardzo atrakcyjny kompromis pomiędzy hotelem i namiotem.
Po więcej inspiracji dotyczących taniego urlopu odsyłamy do artykułu Staycation po polsku.