HomeEkoJak oszczędzać prąd w domu?

Jak oszczędzać prąd w domu?

Jak oszczędzać prąd w domu?

Jak oszczędzać prąd w domu?

Od początku 2022 roku borykamy się wszyscy z podwyżkami cen prądu i gazu. Wzrost cen energii zmusza nas do nieco większej ostrożności w codziennym jej zużyciu. Jak oszczędzać prąd? Co zrobić, by płacić niższe rachunki i jednocześnie być bardziej eko? Przedstawiamy kilka wskazówek pomagających oszczędzać prąd w domu i w mieszkaniu.

 

1. Jak oszczędzać prąd w domu – wyłącz nieużywane urządzenia i światło

Po wyjściu z pomieszczenia zawsze wyłączaj oświetlenie, szczególnie jeśli wychodzisz na dłużej. Kiedy do sprzedaży wchodziły pierwsze żarówki energooszczędne, wyłączanie ich na krótki czas nie miało większego sensu. Najwięcej energii zużywały bowiem na rozpalenie i przez kilka pierwszych minut dawały bardzo słabe światło. Obecnie używane nowoczesne oświetlenie LED-owe działa już w inny sposób i gaszenie za sobą światła znów okazuje się oszczędne.

Nieużywane urządzenia można łatwo wyłączać, używając głównego wyłącznika lub paneli zasilających kilka urządzeń lub pomieszczeń na raz. Wówczas nie trzeba biegać od sprzętu do sprzętu oraz szukać gadżetów w stanie czuwania.

 

2. Efektywne metody gotowania i pieczenia

Płyty indukcyjne i piekarniki zużywają duże ilości prądu, ponieważ muszą doprowadzić do dużego wzrostu temperatury w krótkim czasie. Należy zatem robić dobry użytek z tej energii. Oszczędną metodą gotowania jest podgrzewanie kilku składników w jednym naczyniu (na przykład parowary z pojemnikami na żywność ustawianymi nad sobą). Rozgrzany piekarnik warto wykorzystać do przygotowania kilku dań na raz (podczas pieczenia ciasta można dodatkowo odgrzać obiad). Energię łatwiej oszczędzać, przyrządzając dania jednogarnkowe a także korzystając z pokrywek. Dzięki nim ciepło nie ucieka z naczynia, a danie szybciej osiąga odpowiednią temperaturę.

 

3. Jak oszczędzać prąd w domu – Sprawdź szczelność okien i drzwi

Wiele energii idzie na marne, gdy mieszkanie lub dom nie posiada odpowiedniej izolacji. Oczywiście idealną sytuację dla efektywnego ogrzewania stanowi ocieplony budynek z nowym, szczelnym zestawem okien. Nie na wszystko jednak można zorganizować odpowiednie fundusze, zatem czasem warto zastosować inne środki zaradcze. Dodatkowe uszczelki okienne podkładki uszczelniające do drzwi mogą dać spektakularny wynik jeśli chodzi o skuteczność ogrzewania i rachunki. Ostrzegamy jednak przez eksperymentami ze szczelnością, jeśli pomieszczenia ogrzewane są gazem. Wówczas musi być zachowany przewiew dzięki odpowiednim wywietrznikom. To kwestia bezpieczeństwa, którą należy konsultować z dostawcą urządzeń grzewczych.

 

4. Nie marnuj pracy urządzeń

Postaw na efektywne wykorzystywanie pracujących w domu urządzeń. Jeśli uruchamiasz klimatyzację, zadbaj, by nie było otwarte żadne okno. Jeśli urządzasz kuchnię, nie ustawiaj sprzętów generujących ciepło obok chłodzących. Zmywarka lub piec zaraz obok lodówki to nie najlepszy pomysł. Pracę piekarnika można wykorzystać podwójnie. Jeśli musisz coś upiec, obniż temperaturę na piecu ogrzewającym pomieszczenia. Piekarnik zniweluje różnicę, szczególnie jeżeli po zakończeniu pieczenia pozostanie otwarty. Jeśli możesz, zawsze staraj się przyrządzać jak najwięcej dań podczas jednego procesu nagrzewania się piekarnika, maksymalnie wykorzystując jego pojemność. To samo dotyczy mądrego wykorzystywania pracy zmywarki oraz pralki: niech zawsze będą maksymalnie wypełnione (chyba że mają specjalny, oszczędny program dla mniejszego zapełnienia).

 

5. Zainwestuj w ekologiczne źródła prądu

Obecnie nawet zwykły Kowalski jest w stanie samodzielnie wytwarzać prąd. Warto wysłuchać oferty przedstawianej przez sprzedawców paneli fotowoltaicznych. Początkowy wkład pieniężny może dość szybko się zwrócić, biorąc pod uwagę ilość energii, jaką uzyskuje się z energii słonecznej. Wszyscy, którym leży na sercu dobro naszej planety, z pewnością docenią to, jak „zielony” jest w ten sposób uzyskiwany prąd. Nie generuje spalin, nie wywołuje katastrof ekologicznych, nie wymaga wydobywania żadnych surowców. Istnieje też coraz więcej produktów, które spełniają więcej niż jedynie prądotwórczą funkcję. Można na przykład zamontować w budynku żaluzje fotowoltaiczne. W gorący, słoneczny dzień nie dość że generują energię, to jeszcze ocieniają pomieszczenia, chroniąc przed nadmiernym ich nagrzewaniem. Powstają szyby fotowoltaiczne ograniczające przy okazji ekspozycję wnętrza na promienie UV. Istnieją też specjalne solarne nakładki do nalepiania na okna, a także oświetlenie solarne, np. dla balkonu. To wszystko pozwala na mniejsze zużycie prądu z „tradycyjnych” źródeł i bycie bardziej eko.

 

Jak oszczędzać prąd w domu – czekamy na więcej pomysłów

To tylko kilka pomysłów na to, jak zmniejszyć zużycie prądu. Potrzebujemy ich obecnie coraz więcej, ponieważ kurczą się ziemskie zasoby naturalne, a ludzi przybywa. Według badań GUS (odbywają się co 3 lata, ostatnie dostępne miało miejsce w 2018 roku), statystyczny Polak zużywa około 22 GJ (6111 KWh) energii elektrycznej rocznie. Warto postarać się, by wskaźnik się stopniowo zmniejszał (od kilku lat odnotowywany jest minimalny wzrost) lub by pobór energii odbywał się ze źródeł odnawialnych. Chętnie poszerzymy listę pomysłów na to, jak oszczędzać prąd w domu i w mieszkaniu. Zapraszamy do dzielenia się dobrymi praktykami i sposobami na bardziej oszczędne i ekologiczne gospodarowanie energią.

Źródło statystyk: https://stat.gov.pl/

pl_PLPolish