HomeBiuroJob crafting – co to jest?

Job crafting – co to jest?

Job crafting

Job crafting – co to jest?

Każdy pracodawca, któremu zależy na dobrej wydajności zespołu, zdaje sobie sprawę, że wyniki zależą od samopoczucia pracowników. W celu zapewnienia im lepszego komfortu wdraża się coraz częściej nowoczesną koncepcję, jaką jest job crafting. Co to jest? Jakie niesie za sobą skutki?

 

Job crafting – co to jest?

Czym jest job crafting? W języku polskim ten termin najczęściej funkcjonuje jako „modelowanie pracy”. Oznacza to dopasowywanie różnych aspektów pracy do własnych możliwości i potrzeb. Celem jest lepsze wykorzystanie potencjału pracowników, zadbanie o ich dobrą kondycję fizyczną i psychiczną oraz optymalizacja czasu pracy. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu różnych aspektów pracy do zatrudnionego korzysta zarówno on sam jak i jego pracodawca.

 

Przykłady modelowania stylu pracy

W jaki sposób może odbywać się job crafting? Poniżej przedstawiamy aspekty, których najczęściej dotyka to zjawisko:

– Dostosowywanie czasu pracy – to koncepcja, o której już pisaliśmy. Najczęściej nazywa się ją work-life fit lub work-life blend. Pracownik ma prawo wyjść z biura i załatwić swoje obowiązki, po czym wrócić i dokończyć dzień pracy. Może także zaczynać lub kończyć dniówkę wcześniej lub później w zależności od tego, w jakich godzinach jest najbardziej wydajny. Przestawia się na bardziej efektywne, zadaniowe podejście zamiast niepotrzebnie tkwić za biurkiem.

– Dostosowanie zadań – stanowiska pracy nie muszą mieć sztywnych ram i opierać się na z góry ustalonych zadaniach. Jeśli jakiś pracownik czuje się lepiej w konkretnym obszarze (np. rozmowy handlowe), może dołączyć je do swojego zestawu obowiązków. W zamian za to ktoś inny przejmie np. pisanie maili do klientów. Dzięki takiemu podejściu stanowiska pracy są modyfikowane pod umiejętności zatrudnionych, a oni sami czują się pewniej.

– Dostosowanie strategii – pracownik ma prawo podchodzić w sposób krytyczny do swoich zadań oraz firmowych celów i strategii. To co robi na co dzień, może poddawać analizie i ewaluacji. Dzięki temu te zadania mogą się zmieniać, poprzez stałe wdrażanie ulepszeń.

– Dostosowanie komunikacji – po czasach pandemii wiemy już, że w różnych warunkach sprawdzają się różne rodzaje komunikacji. Wszystko zależy od charakteru działalności firmy oraz personalnych preferencji zatrudnionych. Jedni wolą wideokonferencje, inni wiadomości e-mail, jeszcze inni rozmowę twarzą w twarz. Pracownicy powinni mieć wpływ na to, jaką komunikację podejmują każdego dnia i móc wskazać najskuteczniejsze formy kontaktu.

 

Job crafting – co to jest? Najważniejsze zalety

Modyfikowanie różnych aspektów pracy daje ogrom korzyści. Przede wszystkim sprawia, iż pracownik ma poczucie realnego wpływu na strategię firmową w skali mikro i makro. Czuje także, że pracodawcy zależy na jego dobrostanie, co dodatkowo działa motywacyjnie. Dzięki zadaniowemu podejściu i przyzwoleniu na krytyczne myślenie rzadko zdarza się tzw. „praca dla pracy”. Wzrasta zatem produktywność i skuteczność pracowników, których potencjał zostaje lepiej wykorzystany. To z kolei przekłada się na wyższe zarobki samej firmy i prestiż – aspekty, które doceni każdy pracodawca.

 

Job crafting – co to jest? Potencjalne wady

Jak widać, job crafting opłaca się stronie zatrudniającej i zatrudnianej. Czy może mieć jakieś wady? Tak, przede wszystkim jeśli nie utrzymuje się go w ryzach. Pozostawienie pracownikom całkowitej dowolności w kwestii tego, jak wyglądają ich obowiązki, może tworzyć pole do nadużyć. Nagminne opuszczenie stanowiska pracy i nie rekompensowanie pracodawcy straconego czasu staje się o wiele łatwiejsze. Z kolei swobodne dobieranie zadań przez pracowników może rodzić pewne dysproporcje. Jeśli żadna z osób w biurze nie czuje się pewnie w roli twórcy contentu, nikt nie zgłosi się dobrowolnie do pisania tekstów. Niektóre obowiązki należy zatem przydzielać z góry.

Trudniej także sprawiedliwie wynagradzać osoby o nieregularnych godzinach pracy. Obliczanie wypłat na podstawie efektywności i wykonywanych zadań nie zawsze okazuje się sprawiedliwe. Wiele czynności podejmowanych przez pracowników nie posiada mierzalnych efektów, a jednak są one konieczne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Wówczas należałoby uważnie obserwować poczynania każdego z podwładnych i obliczać wynagrodzenie indywidualnie dla każdego z nich. Taka praktyka jest z reguły po prostu niewykonalna.

 

Styl pracy zdobywający popularność

Chociaż job crafting może rodzić sporo problemów organizacyjnych i częściowo zachęcać do nadużywania zaufania pracodawcy, jego korzyści są nieocenione. Poprawa samopoczucia i wydajności pracowników, mniejsze ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego, większe nastawienie na skuteczność działań – to tylko kilka przykładów zalet tej nowej koncepcji. Wraz z ciągłym przemianami na rynku pracy rosną także oczekiwania wobec pracodawców. Będą zatem musieli w najbliższej przyszłości włączyć przynajmniej część elementów job craftingu do swoich firm.

Polecamy także:

Wydajność pracowników w poniedziałki

Praca jako drugi dom – czym to grozi?

Workation – czy jesteśmy pracoholikami?

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish