HomePo pracyKto to jest emofilik?

Kto to jest emofilik?

Kto to jest emofilik?

Kto to jest emofilik?

Angażowanie się w związki często niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Bardzo szkodliwe dla naszej psychiki może być na przykład nawiązanie relacji z emofilikiem. Kto to jest emofilik i jakiego rodzaju zagrożenie stanowi?

Kto to jest emofilik?

Osoba uzależniona od emocji, nazywana popularnie „emofilikiem”, to jednostka, której zachowanie i decyzje są silnie motywowane przeżywanymi emocjami. Jak sama nazwa wskazuje (emo – od emocji oraz filia – od greckiego philia – miłość, upodobanie), tego typu osoby dosłownie karmią się swoimi i cudzymi emocjami. Poszukują zatem skrajnych doznań miłosnych zarówno odczuwanych wewnątrz jak i płynących z zewnątrz. Choć wszyscy lubimy kochać i być kochanymi, emofilicy często doprowadzają te upodobania do ekstremum.

Kto to jest emofilik? Jak go rozpoznać?

Niestety zazwyczaj emofilika trudno od razu zidentyfikować. Bliskie relacje, zarówno przyjacielskie jak i romantyczne potrafią odznaczać się na początku intensywnością uczuć. Patrzymy wówczas na drugą osobę przez różowe okulary i łatwo przeoczyć ostrzegawcze sygnały. Jakie jednak zachowania powinny nas szczególnie zaniepokoić?

Przede wszystkim historia wcześniejszych związków. Czy było ich dużo? Jak długo trwały? Jak szybko się rozwijały? Emofilicy mają tendencję do nawiązywania bardzo intensywnych, ale krótkich relacji. Często błyskawicznie się zaręczają lub pobierają oraz równie szybko zrywają kontakt. Kolejnym niepokojącym objawem może być także brak dążenia do jakiejkolwiek stabilizacji. Ważne są tylko „motyle w brzuchu”, ekscytacja pierwszych miesięcy związku. Budowanie bardziej wyważonej, spokojnej relacji nie jest już tak interesujące.

Skuteczną weryfikacją intencji drugiej strony może być pierwszy poważniejszy konflikt. Emofilicy zwykle uciekają, jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek trudności. Czasem też wpadają w drugą skrajność. Podsycają kłótnie, ponieważ karmią się intensywnością emocji i liczą, że sprzeczki zapobiegną nudzie. Bardzo często emofilicy przyciągają lub wybierają partnerów z osobowością makiaweliczną. Osoby te nie przejawiają uczuć wyższych, instrumentalnie traktują innych ludzi oraz związki, w które wchodzą. Przy takim połączeniu nietrudno o zaciekłe konflikty „podnoszące temperaturę” relacji.

Czemu emofilia szkodzi związkom?

Należy przedstawić sprawę jasno: emofilicy nie dążą w ogóle do stałych związków. Nawet jeśli nie do końca zdają sobie z tego sprawy, będą wciąż szukać silnych wrażeń. A takich dostarczyć może tylko pierwsza faza relacji. Jeśli zatem na podstawie wskazanych wcześniej objawów rozpoznamy emofilika, nie należy nastawiać się na długotrwały związek. Co innego, jeśli świadomie zgadzamy się na taki krótkotrwały układ. Jeśli jednak mamy w planach poważniejsze zaangażowanie, należy zdobyć się na szczerą rozmowę z drugą stroną i bacznie obserwować jej reakcje.

Czasem pomimo otwartości na dialog, można i tak wpaść w pułapkę związku z emofilem. Takie osoby często deklarują zaangażowanie, ponieważ szczerze w nie wierzą. Dopiero czas jest w stanie zweryfikować ich słowa. Nie śpieszmy się zatem zbytnio z podejmowaniem ważnych decyzji życiowych. Jeśli druga strona bardzo naciska, możemy to zachowanie potraktować jako znak ostrzegawczy. Emofilicy mają tendencję do ekstremalnego angażowania się na początku związku oraz do tzw. „bombardowania miłością”, co może drugą stronę wprawić w przekonanie, że to „ten jedyny” lub „ta jedyna”.

Trudności emofilików

Osoby uzależnione od zakochania mogą doświadczać wielu wyzwań w życiu osobistym i zawodowym. Dzieje się tak dlatego, iż ich emocje często dominują nad racjonalnym myśleniem i podejmowaniem decyzji. Mogą mieć trudności z radzeniem sobie w sytuacjach stresowych lub konfliktowych, ponieważ ich reakcje są często nadmiernie intensywne lub nieprzewidywalne. Nawet jeśli rozumieją, co czyni związki szczęśliwymi i trwałymi, mogą mieć ogromną trudność z wprowadzeniem takiej wiedzy w życie.

Dla wielu emofilików ważna jest nauka umiejętności samoregulacji emocji oraz zdolność do świadomego kontrolowania swoich reakcji. Terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia dla par to często jedyny sposób, by pomóc takim osobom zbudować i utrzymać trwałą relację. Często u podstaw emofilii leżą dodatkowe problemy (np. traumy z dzieciństwa, zaburzenie narcystyczne), które sesje terapeutyczne pomogą rozpoznać i rozwikłać. Jeśli zatem rozpoznamy u kogoś bliskiego objawy emofilii, warto zaproponować terapię. Pamiętajmy, że sama osoba dotknięta tym zaburzeniem bardzo rzadko będzie w stanie sama zdać sobie sprawę z problemu. Potrzebna jest życzliwa i nieoceniająca pomoc z zewnątrz.

Kto to jest emofilik? Podsumowanie

W każdej relacji i u każdej jednostki pewne wahania emocjonalne są naturalne. W końcu uczucia nigdy nie pozostają niezmienne, a nawet najbardziej stabilne emocjonalnie osoby również się rozchodzą. Istotne jest jednak zrozumienie, kiedy uzależnienie od ekscytacji zaczyna być szkodliwe dla innych. Wówczas jedynym sposobem na zbudowanie trwałego związku może być właściwie nakierowana terapia. Nie bójmy się podejmować trudnego tematu pomocy psychologicznej. Choć wciąż stanowi to w naszym społeczeństwie swego rodzaju tabu, nie ma czego się wstydzić ani obawiać. Czasem już kilka sesji ze specjalistą może nam zaoszczędzić lat cierpienia i wielu nieudanych związków.

 

Polecamy także:

Autyzm u dorosłych

Neurastenia – objawy i leczenie

Czym jest rana narcystyczna?

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish