HomeLifestyleMiędzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Zbliża się zima, a więc czas wzmożonej pracy wolontariuszy. Z okazji ważnego święta, jakim jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza pokazujemy, na jakie sposoby można się zaangażować w pomoc innym ludziom. Co można zyskać dla siebie podczas pracy wolontaryjnej?

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – czym jest wolontariat?

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto ma za zadanie uhonorować tysiące osób podejmujących się dodatkowej, niepłatnej pracy. Poświęcają swój wolny czas na pomoc innym ludziom, potrzebującym zwierzętom, dokładając wielu starań na rzecz lokalnych społeczności. Dzięki nim nasze miasta wyglądają bardziej estetycznie, a wszelkie inicjatywy zostają przeprowadzone na czas i bez dodatkowych kosztów. Zwykle jednak te wysiłki bywają niedocenione, niezauważane, a sami wolontariusze nie mogą liczyć nawet na zwykłe podziękowania.

Różne formy wolontariatu

Właśnie po to powstało święto wolontariatu: by oficjalnie wyrazić wdzięczność i nagłośnić dobre uczynki społeczników. Radio, telewizja i media społecznościowe wypełniają się wtedy relacjami z różnych wydarzeń obsługiwanych przez wolontariuszy. Wówczas można również odkryć skalę, na jaką w naszym kraju działają organizacje non-profit i poznać bogaty wachlarz możliwości zaangażowania się. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów popularnych akcji zrzeszających ludzi dobrej woli:

  1. WOŚP – tego skrótu nie trzeba chyba tłumaczyć w Polce nikomu. Orkiestra zbiera pieniądze na różne szczytne cele, najczęściej doposażając szpitale w niezbędny sprzęt do ratowania życia. Oprócz aukcji internetowych, koncertów i meczy charytatywnych, największe przychody WOŚP zyskuje podczas finału odbywającego się zwykle w drugą niedzielę stycznia. Wówczas potrzebna jest największa liczba wolontariuszy, którzy kwestują w miejscach publicznych i pod kościołami. Rekrutacja ochotników rozpoczyna się zazwyczaj w październiku poprzedzającym dany finał. Liczne formy pomocy, jakiej można udzielić fundacji wymieniono na stronie https://www.wosp.org.pl/ .
  2. Szlachetna Paczka – to akcja organizowana przez stowarzyszenie Wiosna, której celem jest wspomaganie ubogich rodzin. Finał, czyli Weekend Cudów odbywający się zwykle na krótko przed świętami bożonarodzeniowymi polega na wręczaniu potrzebującym paczek z prezentami od Darczyńców. Pomoc wykracza jednak poza wsparcie materialne, ponieważ rodziny często otrzymują od wolontariuszy psychiczne wsparcie, a od Darczyńców nowe możliwości trwałego uwolnienia się z trudnej sytuacji. W działania Szlachetnej Paczki można angażować się jako Wolontariusz (rekrutacja trwa zwykle w przedziale czasowym od sierpnia do maksymalnie października) lub jako Darczyńca (wybierając Rodzinę poprzez specjalną platformę z historiami osób potrzebujących). Warto śledzić https://www.szlachetnapaczka.pl/ , by znać datę otwarcia Bazy Rodzin (zwykle jest to połowa listopada).
  3. Wolontariat związany z pomocą lokalnym schroniskom dla zwierząt. Właściwie każde większe miasto ma w swoich granicach przytułek dla bezdomnych psów i kotów. Oprócz trudności finansowych, z jakimi zwykle borykają się tego typu azyle, brakuje także rąk do pracy. Dlatego właśnie schroniska liczą na pomoc wolontariuszy w wyprowadzaniu psów, czyszczeniu klatek lub roznoszeniu karmy. My zachęcamy do stałego śledzenia profili takich miejsc na mediach społecznościowych, gdzie często wysyłane są prośby o pomoc i zgłaszane najbardziej dotkliwe finansowo potrzeby. Wówczas można wesprzeć zwierzęta dokładnie w taki sposób, w jaki tego potrzebują. Specjaliści informują także o konkretnych rodzajach potrzebnej karmy lub leków, ponieważ nie każdy podarunek dobrej woli przyniesie zwierzakom korzyść (np. tania, niezdrowa karma).
  4. Fundacja Dr Clown – działa na zasadzie terapii śmiechem. Wolontariusze przebierają się w barwne stroje, zakładają kolorowe noski clownów i odwiedzają szpitale, by podnieść na duchu małych pacjentów. Program działa cały rok, a organizatorzy zapraszają wszystkie osoby, które osiągnęły pełnoletniość. Nie ma górnej granicy wieku, a więc mile widziani są emeryci. Placówek medycznych i chorych dzieci mamy w naszym kraju wiele, zatem stale istnieje zapotrzebowanie na nowych kolorowych „lekarzy”. Dowiedzieć się więcej oraz zgłosić do projektu można na stronie https://www.drclown.pl/ .
  5. Caritas oraz kościelne placówki pomocowe. Wiele inicjatyw na rzecz chorych i ubogich podejmują wspólnoty religijne. Warto je wspomagać bez względu na wyznanie. Wolontariusze są potrzebni przez cały rok w każdej lokalizacji: w przytułkach dla bezdomnych, w hospicjach, domach spokojnej starości, domach pomocy społecznej, w stołówkach itp. Więcej o szeroko zakrojonych akcjach pomocowych Caritas można przeczytać tutaj: https://caritas.pl/ .

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  – Korzyści z wolontariatu

Jakie korzyści płyną z pracy w charakterze wolontariusza? Właściwie to założeniem wolontariatu jest brak korzyści, przede wszystkim finansowych. Jednakże to nie całkiem prawda, ponieważ sami zaangażowani w tego typu działania potrafią wyliczyć całkiem sporo profitów.

– Doświadczenie – wolontariat pozwala sprawdzić się w wielu ciekawych wyzwaniach, daje pole do popisu na różnych stanowiskach (również kierowniczych, wymagających umiejętności zarządzania i właściwej komunikacji). Niejednokrotnie powierzane wolontariuszom zadania są bardzo odpowiedzialne i czasochłonne – niemal tak bardzo jak praca na etacie.

– Kwalifikacje – ten punkt wynika z poprzedniego. Sukcesy w pracy i zdobyte doświadczenia (bez względu na obecność zapłaty lub jej brak) to ważne pozycje do wpisania w portfolio. To także ważne informacje dla potencjalnego pracodawcy, zawsze dobrze odbierane podczas rekrutacji. Wolontariat, choć sam w sobie nie daje korzyści finansowych, może przyczynić się w przyszłości do awansu, znalezienia lepszej pracy – a w konsekwencji do lepszych zarobków.

– Korzyści mentalne – udowodniono, że poświęcanie się pracy na rzecz innych korzystnie wpływa na nastrój i pracę mózgu. Nic dziwnego, że dla wielu wolontariat stanowi skuteczną odskocznię od pracy i obowiązków, choć na pozór nie ma wiele wspólnego z odpoczynkiem. Badania wskazują, że osoby w średnim wieku, które podejmują się tego typu aktywności, rzadziej zapadają później na demencję. Wolontariat wiąże się zwykle z poznawaniem wielu ludzi i współpracą z nimi, co z kolei chroni przed samotnością i wynikającym z niej obniżeniem nastroju. Praca wykonana na rzecz innych daje poczucie spełnienia, sprawczości i satysfakcję z dobrego uczynku.

– Koneksje – jak już wspominaliśmy w poprzednim punkcie, wolontariat daje okazję do poznawania nowych ludzi. W wielu przypadkach te znajomości otwierają przed wolontariuszami zupełnie nieoczekiwane ścieżki – zawodowe i prywatne. Pomocy innym oddają się osoby z różnych warstw społecznych, w różnym wieku, zatrudnione w wielu różnych miejscach. Tylko wolontariat daje taką różnorodność zdobywanych koneksji.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – warto pomagać

Zachęcamy do wspierania wolontariatu na wszystkie możliwe sposoby i to nie tylko z okazji święta wszystkich wolontariuszy. Każda dobrowolna wpłata na konta fundacji, każda poświęcona chwila i każde dobre słowo może mieć ogromne znaczenie. I to zarówno do bezinteresownie pomagających jak i dla tych, którzy potrzebują tej pomocy. Dobre uczynki przynoszą ogromną satysfakcję i zacieśniają więzi pomiędzy obcymi sobie dotąd ludźmi. Przywracają nadzieję i pozwalają widzieć rzeczywistość w bardziej pozytywnych barwach. W Polsce istnieje ogrom organizacji pomocowych, zatem sposoby na angażowanie są wręcz niezliczone. Odsyłamy do wspomnianych w artykule fundacji i stowarzyszeń a także do szukania na własną rękę lokalnych akcji na rzecz potrzebujących.

pl_PLPolish