HomeEkoZanieczyszczenie hałasem

Zanieczyszczenie hałasem

Zanieczyszczenie hałasem

Zanieczyszczenie hałasem

W obliczu coraz większego kryzysu ekologicznego podnosi się tematy zanieczyszczenia powietrza, gleb i wód. Bardzo często pomijane jest jednak zanieczyszczenie hałasem. A przecież ma ogromny wpływ na zdrowie każdego z nas. Jakie są jego skutki i jak z nim walczyć?

Zanieczyszczenie hałasem – co to jest?

Rzadkie próby rozwiązania problemu zanieczyszczenia hałasem prawdopodobnie wynikają z tego, iż go po prostu nie widać. Wielu z nas tak bardzo przyzwyczaiło się do wszechobecnego szumu, że w ogóle nie traktuje go jako problemu.

A jednak problem istnieje. Silne stłoczenie siedzib ludzkich w miastach, wszechobecne samochody, działające przez całą dobę fabryki i sklepy – to wszystko przekłada się na rosnące natężenie hałasu. Nawet nowoczesne budownictwo – często niezapewniające odpowiedniej izolacji akustycznej – przyczynia się do ilości odbieranych w ciągu doby sygnałów dźwiękowych. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie znaczenie mają otaczające nas dźwięki. Część z nich może działać kojąco, wyciszająco i pomaga w skupieniu. Wiele ma jednak destrukcyjny wpływ na naszą psychikę, umiejętność panowania nad stresem oraz na sen.

Czy będzie lepiej?

Szacuje się, że na negatywne działanie nadmiernego hałasu narażonych jest już około 20% Europejczyków. Prawdopodobnie sytuacja się jeszcze pogorszy. Ludzi wciąż przybywa na naszej planecie, miasta się rozrastają. Wraz z globalizacją wzrasta też apetyt na podróże, mobilny tryb życia. Normą stają się dwa i więcej samochodów w rodzinie, stale rośnie także ruch powietrzny. Choć rządy i organizacje międzynarodowe podejmują są już wysiłki w celu ograniczenia tego typu zanieczyszczeń, zadanie to okazuje się niezwykle trudne. Przede wszystkim brak narzędzi do dokładnego monitorowania map hałasu i weryfikowania postępów poszczególnych państw w „wyciszaniu” newralgicznych terenów.

Zanieczyszczenie hałasem – skutki

Jaki jednak konkretnie wpływ wywiera na nas hałas? Co możemy zrobić, by zaradzić problemom w swoim najbliższym otoczeniu?

Zaburzenia snu

Cisza ma znaczenie dla jakości naszego snu oraz zdolności do regeneracji. Wiele osób deklaruje, że jest w stanie zasnąć w każdych warunkach i hałas nie ma dla nich znaczenia. Jednakże w wielu przypadkach taki sen nie stanowi pełnowartościowego wypoczynku. Choć o tym nie wiemy, dochodzące do nas odgłosy stale nas wybudzają i nie pozwalają wejść w fazę snu głębokiego. A to właśnie on niezbędny jest do odpowiedniej regeneracji organizmu. W konsekwencji tylko drzemiemy i wstajemy niewyspani. Długotrwałe pozbawienie organizmu spokojnego snu może prowadzić do licznych schorzeń natury psychicznej, chronicznego zmęczenia, drażliwości i trudności z koncentracją. Często konsekwencją jest także podwyższone ciśnienie krwi i ryzyka dla organizmu, jakie za sobą niesie.

Psychika na celowniku

Cisza ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego. Nie musi to być oczywiście całkowity brak dźwięków. Szum drzew, śpiew ptaków oraz inne jednostajne, spokojne odgłosy natury działają kojąco. Jeśli jednak stale otaczają nas hałasy ulicy, hali produkcyjnej czy chociażby odgłosy kłótni sąsiadów, możemy odczuwać lęki, wysoki poziom stresu czy nawet ataki paniki. Żyjemy w ciągłym napięciu, nawet jeśli tego do końca nie zauważamy. W konsekwencji, osoby przebywające w miejscach o zwiększonym zanieczyszczeniu hałasem, częściej narażone są na choroby układu krwionośnego, depresję i problemy gastryczne. W miastach, gdzie hałas jest nieunikniony, ludzie często doświadczają zmęczenia psychicznego i ogólnego pogorszenia jakości życia. Szybciej odczuwają też wypalenie zawodowe i ogólne przygnębienie.

Źródła Zanieczyszczenia hałasem

Jednym z głównych źródeł hałasu w dużych miastach jest ruch drogowy. Dźwięki generowane przez samochody, motocykle i transport publiczny przyczyniają się do stale rosnącego poziomu hałasu w obszarach miejskich. Przemysłowe obszary produkcyjne również są źródłem intensywnego hałasu. Maszyny, urządzenia i procesy produkcyjne generują dźwięki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi pracujących w tych obszarach, a także dla mieszkańców pobliskich obszarów mieszkalnych. Wydarzenia kulturalne, koncerty, bary i kluby nocne również przyczyniają się do zanieczyszczenia hałasem.

Zanieczyszczenie hałasem – jak z tym walczyć?

W wielu krajach wprowadzono przepisy regulujące poziomy hałasu na różnych obszarach. Ograniczenia dotyczące hałasu komunikacyjnego, przemysłowego i rozrywkowego mają na celu ochronę zdrowia publicznego i poprawę jakości życia mieszkańców. Powstają tak zwane przestrzenie ciszy obejmujące parki, lasy i skwery. Nie można w ich pobliżu jeździć generującymi hałas pojazdami, organizować imprez, obowiązuje też cisza nocna.

Inżynierowie i naukowcy pracują nad rozwojem technologii mających na celu redukcję hałasu. To obejmuje zarówno projektowanie cichszych pojazdów, jak i zastosowanie izolacji dźwiękowej w budynkach mieszkalnych. Wciąż jednak brakuje skutecznych i przede wszystkim tanich technologii, dzięki którym zwykły Kowalski mógłby we własnym domu odciąć się od hałasu lub ograniczyć własny wkład w zanieczyszczenie dźwiękowe.

Ważnym elementem walki z zanieczyszczeniem hałasem jest edukacja społeczna. Informowanie społeczeństwa na temat skutków zdrowotnych hałasu a także promowanie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego korzystania z przestrzeni publicznej, może przyczynić się do znacznej poprawy w tej kwestii. Wiele zależy od poszanowania cudzego prawa do spokoju i wypoczynku oraz zwykłej ludzkiej empatii.

Podsumowanie

Zanieczyszczenie hałasem to problem, który wymaga kompleksowego podejścia. Poprzez zrównoważony rozwój technologii, skuteczną legislację i edukację społeczną możemy dążyć do stworzenia spokojniejszych i bardziej przyjaznych środowisk, w których ludzie mogą cieszyć się lepszym zdrowiem i jakością życia. Najpierw każdy z nas musi sobie jednak zdać sprawę z tego, jak ważna w życiu jest odpowiednia doza ciszy. Warto zatem poszerzać świadomość dotyczącą tego czynnika, również wśród lokalnych władz.

Zapraszamy do lektury innych naszych artykułów:

Syndrom chorego budynku

Błękitno-zielona infrastruktura

Ekologia w firmie – jak wdrożyć troskę o środowisko?

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish