HomeBiznesOszustwa ChatGPT

Oszustwa ChatGPT

Oszustwa ChatGPT

Oszustwa ChatGPT

Czy ChatGPT może być niebezpieczny? W jaki sposób możemy obecnie paść ofiarą oszustwa ChatGPT oraz innych form sztucznej inteligencji? Co należy zrobić, by się uchronić przed tą nową formą współczesnych przestępstw?

 

Oszustwa ChatGPT – nowe możliwości

Wraz z postępem technologii sztucznej inteligencji, takie narzędzia jak ChatGPT zyskują coraz większą popularność. Tworzymy dzięki nim coraz bardziej skomplikowane teksty i grafiki. Wykorzystywane są w obsłudze klienta – zarówno w wersji głosowej jak i poprzez bramkę czat. Praktycznie w każdym rodzaju działalności można już posługiwać się narzędziami AI i czerpać zyski z ich licznych zalet.

Niemniej jednak, jak w przypadku wielu nowych technologii, istnieje spore ryzyko, że mogą być one wykorzystywane w sposób nieuczciwy do oszustw i manipulacji. Właściwie, jak w przypadku każdego wynalazku, odrobina złej woli może prowadzić do odkrycia wielu jego negatywnych funkcji. W poniższym artykule przyjrzymy się potencjalnym przypadkom oszustw związanych z ChatGPT oraz zastanowimy się, jakie kroki można podjąć, aby zminimalizować ryzyko takich działań.

 

Oszustwa ChatGPT – Kradzież tożsamości

Jednym z potencjalnych zagrożeń związanych z ChatGPT jest tworzenie fałszywych wizerunków osób, firm lub instytucji. Oszuści mogą próbować wykorzystać zdolności językowe ChatGPT do udawania autentyczności i wprowadzania w błąd ludzi. Przykłady obejmują fałszywe rozmowy z przedstawicielami firmy czy instytucji rządowej w celu uzyskania poufnych informacji. Sztuczna inteligencja jest w stanie obecnie całkiem sprawnie generować realistyczne zdjęcia, np. z wykorzystaniem wizerunku osób publicznych. Bardzo łatwo wówczas o rozprzestrzenianie się plotek lub zszarganie czyjejś reputacji.

 

Oszustwa ChatGPT – Generowanie fałszywych recenzji i opinii

W gąszczu ofert internauci kierują się obecnie przede wszystkim opinią innych konsumentów. Zatem aby skutecznie sprzedawać produkty, należy mieć nieskalaną wręcz opinię w różnego rodzaju rankingach. I tu znów mogą wkroczyć oszuści, pragnący zniszczyć konkurencję. ChatGPT bywa używany do generowania fałszywych recenzji produktów lub usług, co stanowi zagrożenie dla uczciwych przedsiębiorców. Oszuści mogą próbować manipulować opinią publiczną, wprowadzając w błąd konsumentów i promując produkty lub usługi na fałszywych podstawach. Łatwo dzięki AI wytworzyć całą serię wiadomości od „różnych” niezadowolonych klientów, nawet z wykorzystaniem fałszywych zdjęć produktów.

 

Oszustwa ChatGPT – Ataki phishingowe

Przy użyciu zdolności generowania tekstów, oszuści mogą próbować przeprowadzać ataki phishingowe, które wykorzystują socjotechniki w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła czy dane finansowe. Fałszywe komunikaty generowane przez ChatGPT mogą być trudne do odróżnienia od autentycznych. Sztuczna inteligencja coraz lepiej naśladuje ludzką mowę i jest w stanie cały czas udoskonalać swoją gramatykę i stylistykę. Nic dziwnego, że ludzie wciąż dają się nabrać na tego typu wiadomości, gdyż wydają się z reguły autentyczne.

 

Oszustwa ChatGPT – Manipulacja informacjami

ChatGPT może być wykorzystywany do szerzenia dezinformacji i fałszywych informacji. Oszuści mogą próbować wprowadzać w błąd społeczeństwo, generując treści mające na celu podważanie faktów czy szerzenie teorii spiskowych. Przykładem może być generowanie farm botów na potrzeby propagandy i szerzenia nieprawdziwych wiadomości dotyczących konfliktu mającego obecnie miejsce za naszą wschodnią granicą. Rosyjscy hakerzy niejednokrotnie używali sztucznej inteligencji do generowania nieprawdziwych newsów mających za zadanie zdestabilizować sytuację i wywołać panikę wśród czytelników.

 

Jak się bronić?

Nie zawsze obrona jest możliwa, gdyż sztuczna inteligencja powoli opanowuje podrabianie wiadomości do perfekcji. Aby jednak zminimalizować ryzyko oszustw związanych z ChatGPT, można podjąć kilka prostych kroków, które przedstawiamy poniżej:

 

Edukacja

To pierwsze i najlepsze, co można zrobić, ponieważ zawsze najskuteczniejsza jest profilaktyka. Świadomość potencjalnych zagrożeń związanych z ChatGPT może pomóc ludziom w rozpoznawaniu sytuacji, w których mogą być manipulowani. Szczególnie ważna okazuje się edukacja osób starszych, które wciąż niezbyt pewnie poruszają się w świecie mediów oraz urządzeń mobilnych. To właśnie one najczęściej ulegają atakom phishingowym oraz powielają generowane przez AI fałszywe informacje.

Weryfikacja newsów

Ważne jest, aby ludzie zachowywali zdrowy sceptycyzm i weryfikowali informacje, zwłaszcza te otrzymywane online, zanim uwierzą w ich autentyczność. Nie lajkujmy, komentujmy i nie udostępniajmy newsów, co do których prawdziwości nie jesteśmy absolutnie pewni. Taka weryfikacja wymaga czasem nawet kilku minut zastanowienia i wyszukania dodatkowych źródeł. Obecnie bowiem nawet materiały wideo mogą być spreparowane, np. z nałożoną twarzą jakiejś znanej osoby.

Rozwój technologii anty-oszustw

Skoro na potęgę wyrastają sposoby na oszukanie obywateli, w tym samym tempie powinny powstawać sposoby na ich zwalczanie. Firmy rozwijające technologie oparte na sztucznej inteligencji powinny również inwestować w narzędzia i algorytmy mające na celu wykrywanie potencjalnych oszustw.

Ważne jest także organizowanie testów, np. dla pracowników. W takich przypadkach wysyła się np. fałszywe powiadomienie od firmy, które skłania do ryzykownego zachowania. Na przykład prosi o podanie loginu lub hasła, o kliknięcie dziwnego linka. Czasem takie wiadomości zawierają nieprawdziwe powiadomienia (np. o planowanym spotkaniu firmowym lub, o zgrozo, o wypłacie premii świątecznej), by sprawdzić, kto zareaguje i prześle newsa dalej. Informatycy testują wówczas zarówno możliwości narzędzi takich jak ChatGPT jak i odporność pracowników na ataki.

 

Oszustwa ChatGPT – Podsumowanie

Choć ChatGPT i podobne technologie oferują wiele korzyści, istnieje ryzyko ich nadużycia w celach oszustw i manipulacji. Ważne jest, aby rozwijać świadomość społeczną na temat tych zagrożeń i jednocześnie inwestować w środki mające na celu zabezpieczenie przed potencjalnymi oszustwami. Współpraca pomiędzy społecznością, twórcami technologii oraz organami zajmującymi się wypracowaniem odpowiednich przepisów – to kluczowy element w zapewnieniu uczciwego i bezpiecznego wykorzystania sztucznej inteligencji. Ważna jest także stała czujność użytkowników internetu oraz sieci komórkowych. Nigdy, nawet pod największą presją czasu i w największym zdenerwowaniu, nie powinniśmy tracić podstawowej dozy podejrzliwości.

 

Zapraszamy do lektury innych naszych artykułów:

Czym jest IoT?

Niebezpieczeństwa profilowania

Nowoczesne oszustwa

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish