Przyszłość ropy naftowej – czy tradycyjne paliwa odchodzą w zapomnienie?
Faktem jest, że współczesne społeczeństwo opiera się na energii – to wnika w niemal każdy aspekt naszego życia. Ten stale rosnący apetyt na energię w rozwijających się regionach, stanowi dzisiaj globalne wyzwanie energetyczne. Wszystko natomiast wskazuje na to, że żaden kraj nie jest w stanie rozwiązać tego na własną rękę. Przyszłość ropy naftowej – czy tradycyjne paliwa odchodzą w zapomnienie?
Analizując globalny miks energetyczny, trzeba patrzeć na alternatywne źródła energii jako na te, które wypchną tradycyjne, jak ropa naftowa. Czy to możliwe? Czytaj dalej, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej- sprawdź https://biznesalert.pl/category/infrastruktura/ i inne, branżowe wiadomości o ropie oraz pozostałych tradycyjnych paliwach.
Energia odnawialna – jak rośnie jej znaczenie?
Wystarczy krótka analiza danych rynkowych, aby przekonać się, że wykorzystanie energii odnawialnej nadal rośnie, a obecnie ma 25% udziału w globalnej energii elektrycznej. Przy czym, kraje z konkretnymi zasobami odnawialnymi mogą osiągnąć znacznie wyższy udział. Na przykład Nowa Zelandia obecnie produkuje około 85% swojej całkowitej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – bez interwencji rządu.
Na jakie źródła energii odnawialnej jest aktualnie największy fokus?
- hydroenergia,
- wiatru,
- słońce,
- geotermia.
Jednak ogólnie rzecz biorąc, patrząc na wiadomości o ropie tutaj: https://biznesalert.pl/category/energetyka/ropa/ i w innych źródłach, jeszcze daleko nam do stwierdzenia, że tradycyjne paliwa odchodzą zapomnienie, a w dalszej części artykułu mocniej przybliżymy ten temat.
Ropa naftowa i inne tradycyjne paliwa – czy to już ich koniec?
Absolutnie nie jest wykonalne natychmiastowe zaprzestanie wydobywania i wykorzystywania paliw kopalnych. Wystarczy śledzić na bieżąco newsy tutaj: https://biznesalert.pl/category/energetyka/wegiel/ , aby przekonać się, że globalna gospodarka, zdrowie ludzi i środki do życia są obecnie w dużym stopniu uzależnione od tych źródeł energii – ropy naftowej, węgla i gazu. Co nie zmienia jednak fakt, że wszyscy musimy mieć świadomość, że z czasem musimy zastąpić paliwa kopalne niskoemisyjnymi odnawialnymi źródłami energii.
Pierwszym priorytetem powinno być przejście na energię odnawialną. Nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także paliw grzewczych, chłodzących i transportowych. Znacznie trudniej będzie zastąpić paliwa kopalne wykorzystywane do przetwarzania chemicznego, takiego jak produkcja tworzyw sztucznych lub nawozów. Dobra wiadomość jest taka, że jest to technicznie możliwe w przypadku biomasy – w końcu węglowodory w węglu, ropie naftowej i gazie pierwotnie są właśnie tego pochodną.
Artykuł sponsorowany.
Polecamy także:
Przyszłość ropy naftowej – czy tradycyjne paliwa odchodzą w zapomnienie?