Septum arms – co to jest?
Termin “septum arms” jest stosunkowo nowym zjawiskiem w kulturze internetowej, który zyskał popularność przede wszystkim dzięki TikTokowi. Skąd się wzięło to określenie? Septum arms – co to jest i jak się ma do ciałopozytywności?
Septum arms – co to jest? Pochodzenie nazwy
TikTokerzy chyba sami do końca nie wiedzą, co oznacza ten termin. Jego powstanie jest prawdopodobnie dziełem przypadku lub mylnym połączeniem fraz przez algorytmy. Powstaje jednak coraz więcej krótkich filmików z różnymi interpretacjami tego zlepka. “Septum arms” dosłownie oznacza “ręce septum”. Septum to w języku angielskim przegroda, najczęściej kojarzona z przegrodą nosową. Jak więc można interpretować całą nazwę?
– Pierwsza opcja odnosi się do charakterystycznego wyglądu ramion, które przy odpowiednim napięciu mięśni i skóry ukazują wyraźną linię bicepsa. Chodzi głównie o zwrócenie uwagi na specyficzny kształt ramion wysportowanych osób.
– Druga interpretacja prześmiewczo zwraca uwagę na duże ramiona, ze zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej. Szczególnie uwydatniają się one po przyciśnięciu ręki do tułowia. Według niej, taki wygląd zasługuje na kpiny i powszechne potępienie.
– Niektórzy łączą element „septum” z piercingiem (kolczyk w przegrodzie nosowej). W związku z tym septum arms mogą być ramionami poddanymi jakimś modyfikacjom lub nawet posiadającymi blizny po samookaleczeniu.
Interpretacja septum arms
Ilość interpretacji jest zatem całkiem spora. TikTok zapełnił się filmikami wyśmiewającymi tkankę tłuszczową na rękach lub promującymi bardzo umięśnione ramiona. Wygląda na to, iż internetowi twórcy po raz kolejny szukają rozgłosu, skupiając się na ludzkich niedoskonałościach. Tym razem wzięli „pod lupę” ramiona i uznali, iż tylko te szczupłe, umięśnione i gładkie zasługują na podziw. Cała reszta może być źródłem kpin i krytyki. Jaki to ma wpływ na odbiorców?
Wpływ na wizerunek ciała
W mediach społecznościowych, szczególnie na platformach wizualnych jak Instagram i TikTok, wygląd fizyczny odgrywa ogromną rolę. Trend “Septum Arms” z pozoru wygląda niewinnie, jednak może po raz kolejny zasiać niepewność i kompleksy w odbiorcach. Unikalne cechy ciała (często zupełnie niezależne od posiadaczy) mogą być uznawane za mniej atrakcyjne. Niepotrzebnie zwraca się uwagę na kolejne „wady” i przesadnie uwydatnia ich znaczenie. W konsekwencji, odbiorcy mogą dopisać na listę kompleksów kolejne części ciała, na które wcześniej w ogóle nie zwracali uwagi. Wygląda na to, iż ludzkie ciało dalej stanowi arenę walk pomiędzy trendami. Z jednej strony promuje się ciałopozytywność (#bodypositivity), a z drugiej zyskuje rozgłos dzięki zawstydzaniu innych (#bodyshaming).
Reakcja TikTokerów na trend
Na szczęście społeczność TikToka szybko zareagowała, przeciwstawiając się prześmiewczym twórcom. Wielu użytkowników zaczęło publikować filmy, na których pokazują swoje “septum arms”. Wykorzystują ten trend do omawiania i promowania ciałopozytywności. Ich filmy zawierają motywujące przesłania zachęcające do akceptacji własnego ciała oraz mające na celu przeciwdziałanie negatywnym stereotypom dotyczącym wyglądu. Często przedstawiają siebie jako żywe dowody na to, iż nie zawsze mamy wpływ na niektóre cechy wyglądu. Tego rodzaju treści zyskują ogromną popularność, a komentarze pod nimi są pełne pozytywnych i wspierających słów. Dla wielu osób jest to sposób na wyrażenie miłości do własnego ciała oraz zachęcenie innych do tego samego. W dobie zaburzeń odżywiania, body dysmorfii oraz epidemii depresji promowanie samoakceptacji stało się bardzo ważne i potrzebne.
Septum arms – co to jest? Podsumowanie
“Septum Arms” to trend, który pokazuje, jak media społecznościowe mogą wpływać na postrzeganie ciała i promować ciałopozytywność. Choć miał potencjał do wyrządzenia wielu szkód w psychice odbiorców, reakcja społeczności szybko zażegnała niebezpieczeństwo. Obecnie pod tagiem #septumarms znajdziemy wiele przykładów celebracji unikalnych cech ciała oraz w zachęcania do akceptacji siebie. Wygląda na to, iż w internecie jest coraz mniej przyzwolenia na bullying i wyśmiewanie wyglądu. Użytkownicy szybko reagują na tego typu problemy i nie boją się powiedzieć „stop”.
Polecamy także: