HomeBiuroUstawa antyspoofingowa

Ustawa antyspoofingowa

Ustawa antyspoofingowa

Ustawa antyspoofingowa

W życie wchodzi ustawa mająca na celu ograniczyć spoofing. Skąd wziął się ten problem? Czym jest spoofing i jak państwo zamierza nas przed nim uchronić? Ustawa antyspoofingowa – najważniejsze informacje.

Ustawa antyspoofingowa – co to jest spoofing?

Spoofing to bardzo powszechna technika polegająca na fałszowaniu przez przestępców adresu IP lub innych danych identyfikacyjnych. To dziś jedna z najbardziej popularnych form oszustwa w środowisku cyfrowym. Spoofing może służyć do rozpowszechniania fałszywych informacji, wyłudzania danych osobowych i pieniędzy. Bardzo często wykorzystywany jest także do ataków DDoS oraz rozsyłania spamu. Aby skutecznie zwalczyć tego rodzaju cyberprzestępczość i chronić obywateli oraz instytucje, polski rząd wprowadził nową ustawę mającą na celu ograniczenie przypadków spoofingu. Ustawa ta stanowi przełomowy krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i ochrony danych użytkowników.

Skala problemu

Obecnie już niemal każdy obywatel posiadający telefon lub dostęp do internetu miał styczność ze spoofingiem. Przestępcy poszywają się pod dostawców prądu i gazu, firmy windykacyjne czy banki. Są w stanie dzwonić z numeru firmy, pod którą się podszywają, lub korzystać z jej domeny w wiadomościach e-mail. Dzięki temu skutecznie wyłudzają dane osobowe, hasła do kont i ostatecznie pieniądze niczego nie podejrzewających  ofiar.

Ustawa antyspoofingowa – wejście w życie i cel

28 lipca 2023 roku Sejm przyjął Ustawę o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, przypadki spoofingu zwiększyły się w ostatnich latach. Powodowały straty finansowe i naruszały prywatność obywateli, w tym także samych polityków. Padli oni już w przeszłości ofiarą ataków, które rozeszły się szerokim echem i wywołały powszechną dyskusję na temat stanu cyberbezpieczeństwa w kraju. W efekcie postanowiono stworzyć ustawę, która zredukuje m.in. fałszywe telefony i wiadomości e-mail.

Główne postanowienia ustawy

Ustawa Ograniczająca Spoofing wprowadza kilka kluczowych postanowień mających na celu skuteczne przeciwdziałanie tej formie cyberprzestępczości:

Zakaz spoofingu: Ustawa jednoznacznie zakazuje wszelkich prób fałszowania danych identyfikacyjnych, takich jak adresy IP, adresy e-mail czy numery telefonów, w celu oszustwa lub wprowadzenia w błąd.

Prewencja: Powstanie specjalna lista numerów telefonu, które służą wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Banki i firmy telekomunikacyjne będą miały obowiązek zgłaszać na nią swoje infolinie. Ma to ograniczyć podszywanie się przez oszustów pod te instytucje. Blokowane będą także SMS-y zgodne ze wzorcem wiadomości smishingowych. Dodatkowo dostawcy usług poczt elektronicznych będą zmuszeni do stosowania odpowiednich sposobów uwierzytelniania.

Kary i sankcje: Osoby uznane za winne przestępstw związanych ze spoofingiem będą narażone na surowe kary finansowe i/lub kary pozbawienia wolności. Wszystko zależy od skali przestępstwa oraz wyrządzonych szkód. Przykładowo – za generowanie sztucznego ruchu lub praktykę podszywania się pod inną osobę/podmiot grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Dopuszczenie się spoofingu lub smishingu oraz niedopełnienie obowiązków przewiFdzianych w ustawie skutkować może dla firm grzywną w wysokości 3% przychodu wykazanego w poprzednim roku.

Co ciekawe, na celownik wzięto także przełożonym firm telekomunikacyjnych. Jeśli podmiot nie zastosuje się do ustawy, kierującemu grozi grzywna w wysokości 300% miesięcznego wynagrodzenia..

Ustawa antyspoofingowa – podsumowanie

Ustawa Ograniczająca Spoofing w Polsce stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Stanowi konieczność w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony cyberprzestępczości. Dzięki jej wprowadzeniu, społeczeństwo ma szansę na bardziej efektywną obronę przed fałszywymi informacjami i oszustwami. Jednak skuteczność ustawy będzie wymagała nie tylko odpowiednich regulacji, ale także współpracy różnych sektorów społeczeństwa. Musimy też stale dążyć do podnoszenia świadomości na temat bezpieczeństwa cyfrowego.

 

Przeczytaj także:

Niebezpieczeństwa profilowania

Chat GPT – zagrożenie czy szansa?

Nowoczesne oszustwa

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish