HomeEkoCzy fast food musi być niezdrowy?

Czy fast food musi być niezdrowy?

Feminatywy w języku polskim

Czy fast food musi być niezdrowy?

Wszyscy prowadzimy bardzo intensywny tryb życia. Obowiązki nas przytłaczają, a to nie sprzyja zdrowemu jedzeniu. Szukamy zatem szybkich rozwiązań, które jednak przy okazji nie zniszczą jeszcze bardziej naszego zdrowia. Czy fast food musi być niezdrowy? Czy istnieją zdrowsze alternatywy?

Czy fast food musi być niezdrowy? Szybki tryb życia

Szybkie jedzenie na wynos zyskało już tak złą sławę, że spora rzesza ludzi unika go jak ognia. Nie każdy jest jednak w stanie codziennie przyrządzać kilka pełnowartościowych posiłków dla całej rodziny. Co robić, gdy brakuje nam czasu? Czy jesteśmy skazani na śmieciowe jedzenie, pełne soli, cholesterolu i konserwantów? Niekoniecznie. Restauratorzy dostrzegają współczesne problemy i dostosowują do nich swoje oferty. Z jednej strony tworzą lekko zmodyfikowane, zdrowsze wersje popularnych fastfoodowych dań. Z drugiej – wymyślają zupełnie nowe menu, oparte o kuchnię Fusion, zbierające zdrowe składniki z całego świata. Przy tym te wszystkie dania dostępne są w lokalach praktycznie od ręki – tak by zabiegany klient mógł zaoszczędzić czas.

Czy fast food musi być niezdrowy? Lepsze alternatywy

.

Keto Burger

To pierwszy przykład zdrowszej wersji fast food, który zachowuje wierne podobieństwo do tradycyjnej szybkiej kanapki serwowanej przez popularne sieci restauracji. Jest ona jednak pomniejszona o kluczowy element, czyli o pieczywo. W świetle toczącej się obecnie globalnej dyskusji na temat szkodliwości glutenu i pochodnych od zbóż, to bardzo popularne rozwiązanie. Nasza dieta, która nabrała ścisłego związku z produktami zbożowymi dostarcza obecnie zbyt wiele węglowodanów. Jeśli pieczywo zostanie dodatkowo mocno przetworzone, brakuje w nim pełnych ziaren lub zdrowego zakwasu – tworzy naprawdę niekorzystny dodatek. Restauracje uznały więc, że pora się go pozbyć. Obecnie główną rolę w burgerze odgrywa mięso – oczywiście z dobrych źródeł, przyrządzone w jak najzdrowszy sposób. Często dwa krążki wołowiny zastępują bułkę, otaczając warstwy warzyw oraz sadzonego jajka. Niektóre ketogeniczne kanapki zastępują pieczywo grubymi kawałkami awokado lub pieczarkami portobello. Dzięki nim klient czuje się, jakby jadł kosmicznego, zielonego lub ciemnobrązowego sandwicha.

Jeśli jesteście wielkimi miłośnikami chleba i nie wyobrażacie sobie burgera bez tego składnika, radzimy szukać restauracji, które same wypiekają pieczywo. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie ono zdrowsze, pełnoziarniste. Niektórzy używają specjalnych kanapek ketogenicznych, które zawierają w sobie minimalną ilość węglowodanów.

Zdrowe frytki

Nie ma fast foodu bez frytek. To idealna przekąska na ciepło, którą zawsze chętnie zaspokajamy mały głód. Jednak ziemniaki smażone w głębokim tłuszczu i obtoczone solą to niezbyt zdrowy element diety. Jak go zastąpić, by nie szkodzić zdrowiu a jednocześnie sprawić sobie drobną przyjemność? Alternatywą są różne rodzaje zamienników zwykłych ziemniaków. To na przykład bataty, marchew, seler lub plantany (warzywne banany o małej zawartości cukru). Można kupić je w restauracji lub szybko przyrządzić we własnej kuchni. Zawsze warto się upewnić, czy zostały usmażone, czy wybrano zdrowszą metodę w postaci upieczenia ich w piekarniku. Sól mogą zastąpić mieszanki egzotycznych przypraw, które nadadzą frytkom dodatkowych, niecodziennych walorów.

Roślinne zamienniki

Wracając znów do burgerów. Zdrowe fast foody przykładają coraz większą uwagę do jakości przyrządzanego mięsa i do wszystkich części składowych kanapki. Przede wszystkim warto wybierać restauracje, które zastępują wołowinę jagnięciną (zawierającą o około 20% mniej tłuszczu) lub chudym drobiem. Im mniej czerwonego mięsa tym lepiej. Ważny jest również skład panierki, który zwykle stanowi mieszankę niezbyt korzystnych dla zdrowia składników. Coraz częściej zastępuje się ją nieco bardziej korzystnym dla organizmu panko (mieszanka azjatycka).

Tradycyjne mięso nie musi być w ogóle obecne w popularnych kanapkach. Kotlety można wszakże przyrządzić z wielu ciekawych roślinnych składników. Przoduje tu oczywiście tofu i ciecierzyca, jednak do dyspozycji mamy także buraki, ser żółty, grzyby, kasze, placki z cukinii, ryby lub owoce morza. Wystarczy odpowiednio je przyprawić oraz poddać obróbce technicznej i już mogą do złudzenia przypominać mielone mięso.

Pizza

Dla miłośników tego włoskiego dania, które interpretuje na swoje sposoby cały świat, restauracje również mają zdrowsze odpowiedniki. Ciasto przygotowywane jest na pełnoziarnistej mące i wałkowane na jak najcieńszy placek. Czasem spód bywa płaski jak naleśnik. Kluczem są jednak dodatki, wśród których z pewnością nie króluje ser i tłusty boczek. Zamiast tego wybiera się chude mięso lub wędliny i spore ilości warzyw. Zamiast ciężkich, słodzonych cukrem sosów stosowana jest passata pomidorowa lub pesto. Do takiej zdrowej pizzy dodaje się zwykle całe garście rukoli. I oto zamiast tuczącego śmieciowego placka uzyskujemy zbilansowany, pełen witamin i błonnika posiłek. Na dodatek dostępny od ręki w restauracji lub do zrobienia w pół godziny w domu.

Zdrowe słodycze

Fast food to nie tylko dania lunchowe i obiadowe. Po szybkie przekąski biegniemy także w porze śniadaniowej lub chcąc zjeść smaczny deser. Teraz w ofercie coraz większej ilości barów, restauracji i kawiarni pojawiają się zdrowe wersje słodkości. Na pierwszy posiłek dnia możemy wybrać smoothie owocowo-warzywne, jogurt z chia ogromną ilością zdrowych dodatków, batony własnej produkcji itp. Wszystko z niską zawartością cukru, stworzone z dbałością o odpowiednie makra. Lokale gastronomiczne prześcigają się też w pomysłach na zdrowe desery, proponując ciasta z tofu, dyni, fasoli, dania czekoladowe z awokado, wyroby drożdżowe na mące pełnoziarnistej. W swoich wyrobach wykorzystują zdrowe tłuszcze roślinne oraz słodziki. Wiele deserów przygotowuje się obecnie z myślą o cukrzykach, osobach z insulinoopornością i stosujących specjalne diety.

Czy fast food musi być niezdrowy? Szybkie rozwiązania

Jak widać na przedstawionych przykładach, dziś szybkie jedzenie przestaje kojarzyć się z czymś niezdrowym. Zabiegane społeczeństwo może już wybierać wśród wielu dostępnych na rynku opcji zdrowych dań na wynos. Dzięki temu nawet po ciężkim dniu pracy nie trzeba zapychać żołądka byle jakimi gotowcami. Zamiast tego można zadbać o swoje zdrowie i odpowiednie odżywienie bez większego wysiłku i z poświęceniem minimalnej ilości czasu.

pl_PLPolish