Czym jest poison ware?
Stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa systemów komputerowych i danych. W naszym artykule wyjaśniamy, czym jest poison ware, jakie cele mu przyświecają oraz jakie przykłady złośliwego oprogramowania warto znać.
Czym jest poison ware
Poison ware to termin, który odnosi się do złośliwego oprogramowania stworzonego w celu zaszkodzenia użytkownikom, systemom komputerowym lub sieciom. Element nazwy „poison” sugeruje coś trującego i niebezpiecznego, co precyzyjnie oddaje jego charakter. Choć nie jest to termin używany oficjalnie, w środowisku programistycznym pojawia się coraz częściej. Poison ware może przybierać różne formy, w tym wirusy, trojany czy ransomware. To także bardziej zaawansowane techniki, takie jak rootkity czy wirusy typu backdoor.
Jak działa poison ware?
Głównym celem jest uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemów, kradzież danych, wyłudzanie pieniędzy, a także sabotaż. Działa ono poprzez:
– Infekowanie systemów. To zwykle pierwszy krok w działaniu każdego twórcy poison ware. Poprzez pliki załączników e-mailowych, zainfekowane strony internetowe, czy złośliwe reklamy można dostać się do celu ataku.
– Kradzież danych to najczęstszy motyw ataków tego typu. Złośliwe oprogramowanie może przechwytywać dane logowania, numery kart kredytowych, a także inne wrażliwe informacje.
– Blokowanie dostępu. Ransomware blokuje dostęp do systemu lub danych, żądając swego rodzaju okupu za ich odblokowanie.
Przykłady – od wirusów do ransomware
Złośliwe oprogramowanie może występować w całej gamie odmian o różnym stopniu szkodliwości. My wyróżniamy klika najczęściej spotykanych rodzajów:
– Wirusy komputerowe – małe programy, które rozprzestrzeniają się poprzez zainfekowane pliki i mogą uszkadzać dane lub całe systemy.
– Trojany – oprogramowanie udające legalne aplikacje, które w rzeczywistości otwierają tylną furtkę dla cyberprzestępców.
– Ransomware – programy blokujące dostęp do systemu i żądające okupu za odblokowanie danych.
– Spyware – oprogramowanie śledzące działania użytkownika, kradnące hasła i inne dane.
Jak rozpoznać i chronić się przed poison ware?
Rozpoznanie może być trudne, ale istnieją pewne symptomy, których nie należy bagatelizować. Po pierwsze jest to spadek wydajności systemu. Nieuzasadnione spowolnienia mogą sugerować infekcję. Po za tym zauważyć można nietypowe aktywności, np. pojawianie się nieznanych ikon, aplikacji lub okien dialogowych. W końcu dostrzegamy utratę dostępu do plików. To zwykle ransomware blokujące dostęp do danych.
Aby chronić się przed poison ware, warto:
1. Aktualizować oprogramowanie. Regularne aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji pozwalają utrzymać wyższy poziom bezpieczeństwa. Usuwają także luki wykryte w starych wersjach.
2. Stosować oprogramowanie antywirusowe. Skuteczne programy antywirusowe mogą wykrywać i usuwać przynajmniej część złośliwego oprogramowania.
3. Edukować użytkowników, by mieli pełną świadomość zagrożeń i umiejętność rozpoznawania podejrzanych działań.
Niestety, poison ware nie zawsze jest tworzone przez zewnętrznych cyberprzestępców. Czasami pracownicy IT mogą tworzyć złośliwe oprogramowanie, aby zabezpieczyć się przed zwolnieniem lub brakiem zapłaty za projekt.
Atak od wewnątrz
Skąd pomysł, by sabotować działania firmy, dla której się pracuje? To przede wszystkim ochrona przed utratą pracy. Tworzenie backdoorów lub innych form poison ware pozwala programistom zachować kontrolę nad systemem. Wówczas trudniej ich zwolnić. Nawet po zakończeniu współpracy niektóre firmy nie mogą znaleźć specjalistów, którzy poradziliby sobie z błędami „zaszytymi” gdzieś w systemach.
Zdarza się także, że programiści tworzą poison ware, by wymusić płatność od zleceniodawcy. Umieszczanie złośliwego kodu w projekcie sprawia, iż jest one bezużyteczny do momentu uiszczenia całej umówionej kwoty. Wielu specjalistów decyduje się na ten krok, mając na względzie liczne negatywne doświadczenia we współpracy z nieuczciwymi firmami.
Profilaktyka
Czy to jednak etyczne? Wszelkie tego typu działania są nielegalne. Choć często motywem bywa zwykła potrzeba zabezpieczenia swojego wynagrodzenia, tego typu ataki zasługują na potępienie. Organizacje mogą się przed nimi chronić poprzez:
Regularne audyty kodów – sprawdzanie kodu źródłowego przez niezależnych specjalistów.
Zarządzanie uprawnieniami – ograniczanie dostępu do systemów tylko do niezbędnych poziomów.
Odpowiednia polityka bezpieczeństwa – jasno określone procedury i zasady bezpieczeństwa wewnętrznego.
Uważne formułowanie umów – w zleceniu powinny zostać zawarte zapisy uniemożliwiające wypłatę wynagrodzenia w przypadku wykrycia poison ware.
Czym jest poison ware – podsumowanie
Poison ware stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa systemów komputerowych i danych. Zrozumienie mechanizmów działania, rozpoznanie objawów infekcji oraz stosowanie odpowiednich zabezpieczeń może znacząco zredukować ryzyko. Również świadomość zagrożeń wewnętrznych i odpowiednie procedury mogą chronić przed działaniami nieuczciwych pracowników IT. Z drugiej strony warto także uczciwie wynagradzać programistów, tak by nie musieli uciekać się do podejrzanych sposobów wymuszenia zapłaty. Ochrona przed poison ware jest bowiem kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i integralności danych. A to dla firm bezcenne.
Polecamy także: