Lying Flat – Wielka Rezygnacja
Młode pokolenia już od kilku lat głoszą koniec tzw. ery zapie#dolu. Przeciwstawiają pracoholizm nowemu podejściu do obowiązków, jakim jest lying flat – wielka rezygnacja. Co to jest? Jak może wpłynąć na rynek pracy?
Lying Flat – Wielka Rezygnacja – to to jest?
Wielka rezygnacja stała się symbolem nowego podejścia do życia zawodowego. Lying Flat (dosłownie “leżenie płasko”), to ruch, który na początku popularność zdobył na Dalekim Wschodzie, ale zdążył już dotrzeć do wielu innych krajów. Podkreśla potrzebę rezygnowania z rywalizacji i presji zawodowej na rzecz spokojniejszego i bardziej zrównoważonego stylu życia. Lying Flat ma swoje korzenie w Chinach, gdzie stanowił odpowiedź na coraz większy nacisk na sukces zawodowy i ekonomiczny. Podążający za nowym trendem nazywani byli “ding zi,” co można przetłumaczyć jako “grupa leżących płasko”. Postanowili oni rezygnować z typowych ścieżek kariery. Przeciwstawiają się tradycyjnemu chińskiemu etosowi pracy, który promuje wytrwałość, służalcze wręcz oddanie pracodawcy i osiągnięcia zawodowe. Zamiast tego, skupiają się na minimalnym wysiłku i maksymalnej dbałości o udane życie osobiste.
Jak wygląda w praktyce wielka rezygnacja? Przede wszystkim na szybkim opuszczaniu miejsca pracy, które działa negatywnie na zatrudnionego lub nie dotrzymuje obietnic składanych w trakcie rekrutacji. Pracownicy nie boją się zmian, są przedsiębiorczy i elastyczni. Dzięki temu taka zmiana nie stanowi dla nich problemu. Wielka rezygnacja może oznaczać także dawanie z siebie absolutnego minimum w pracy oraz unikanie jakichkolwiek dodatkowych czynności. Pracownik robi tylko to, co leży w zakresie jego obowiązków i nie przyjmuje nadgodzin. Wraz z wybiciem godziny końca zmiany całkowicie zapomina życiu zawodowym.
Lying Flat – Wielka Rezygnacja – Przyczyny zjawiska
Presja
Istnieje wiele czynników, które przyczyniły się do narodzenia się ruchu Lying Flat. Jednym z głównych powodów jest rosnąca presja wywierana na młodych ludziach w zakresie wykształcenia, zdobywania doświadczenia zawodowego i osiągania sukcesu finansowego. W miarę wzrostu kosztów życia, coraz więcej osób ma poczucie, że nie może spełnić oczekiwań społeczeństwa w zakresie pracy i kariery. To prowadzi do frustracji i szybkiego wypalenia. By uwolnić się od błędnego koła wyścigu szczurów, wiele osób dąży do bardziej zrównoważonego życia, coraz mniej energii poświęcając na realizowanie ambicji zawodowych..
Nowe wartości
Dodatkowo, niektórzy zwolennicy Lying Flat krytykują konsumpcjonizm i chciwość, które często towarzyszą rywalizacji zawodowej. Wielu z nich stawia na minimalizm, oszczędzanie i prostotę codzienności. Twierdzą, że to daje większą satysfakcję niż kariera, zakupy i życie ponad stan. Wobec fali zaburzeń psychicznych, jaka przetacza się przez społeczeństwa w ostatnich latach, wiele osób przeciwstawia się pracy ponad siły i za wszelką cenę. Odpoczynek, spędzanie czasu z rodziną i opieka nad samym sobą stają się wartościami nadrzędnymi. Współzawodnictwo w pracy i potrzeba gromadzenia dóbr zeszły na dalszy plan.
Mechanizmy rynkowe
Z pewnością ważną przyczyną zjawiska Lying Flat jest niedobór specjalistów na rynku pracy oraz rosnąca wśród pracowników świadomość ich praw i wartości. Obecnie zatrudniany wymaga więcej niż zatrudniający i – w razie niesprzyjających warunków pracy – po prostu ją zmieni. Młode pokolenia coraz częściej podejmują próby „oduczenia” pracodawców wszelkich praktyk opartych o wyzysk. Podejmują się gremialnej, wielkiej rezygnacji, by dobitnie zaznaczyć, że na rynku pracy nikt już nie będzie zgadzał się na harówkę i nieopłacane nadgodziny.
Lying Flat – Wielka Rezygnacja – Potencjalne skutki
Zjawisko Lying Flat wywołało liczne debaty i refleksje na temat znaczenia pracy i sukcesu w życiu. Jedni uważają to za bunt i odwrót od odpowiedzialności, inni za formę protestu przeciwko nadmiernemu wyzyskowi i presji w miejscu pracy. Trudno określić, jak wpłynie w najbliższych latach na wydajność gospodarczą różnych krajów. Wyśrubowane i podwyższane z roku na rok normy nie są już wyrabiane. To z kolei zmusza firmy do zatrudniania większej ilości pracowników. Czy grozi nam w związku z tym stagnacja i kryzys? Czy wszystkie potrzeby konsumentów zostaną zaspokojone, jeśli średnia efektywność pracownicza spada? Na efekty musimy jeszcze poczekać, jednak z pewnością całą sytuację pomoże zrównoważyć obecna moda na minimalizm. Konsumpcjonizm powoli odchodzi do lamusa, ponieważ współcześni rozumieją przewagę duchowości i zdrowia psychicznego nad stanem posiadania.
Lying Flat to wyraz przeciwdziałania społecznej presji na sukces zawodowy i materialny. Choć jest to przede wszystkim strategia obierana w pracy, przypomina nam o potrzebie zachowania równowagi w życiu. Uczy także odpuszczania i odporności psychicznej – ponieważ nie wszystkie obowiązki należy wypełniać za wszelką cenę.
Polecamy także: