HomeBiuroRośliny do biura oczyszczające powietrze

Rośliny do biura oczyszczające powietrze

Rośliny do biura oczyszczające powietrze

Rośliny do biura oczyszczające powietrze

Jakie rośliny wybrać do biura? Które będą się najlepiej w nim czuły, a które poprawią samopoczucie pracującym w pobliżu ludziom? Jak dbać o nasz biurowy zieleniec? Najlepsze kwiaty i rośliny do biura oczyszczające powietrze.

Na ogół nie doceniamy znaczenia roślin w biurowym mikroklimacie. Wszak najważniejsza jest wykonywana w nim praca, a wszystko inne jest tylko dodatkiem. Jednakże rośliny to nie tylko ozdobne akcesoria, pozbawione wpływu na otoczenie. Ich obecność może znacznie poprawiać samopoczucie pracowników, co z kolei przekłada się na efektywność i skupienie. A to już ważne czynniki warunkujące późniejszy zysk. Może zatem warto zastanowić się nad tym, co powinno rosnąć na biurowych parapetach?

Rośliny do biura – na co zwracać uwagę?

Jeśli jednak chcemy łatwej i bezkonfliktowej „współpracy” z naszymi roślinami, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, co jest dobre dla nas. Harmonijny wzrost gwarantują idealne warunki, które dla poszczególnych roślin mogą się znacznie różnić. Podczas wyboru idealnych zielonych kandydatów kierujmy się zatem dwutorowo:

– właściwościami poszczególnych odmian oraz korzyściami, jakie dają otoczeniu,

– indywidualnymi dla każdego gatunku wymaganiami co do klimatu.

Przed zakupem roślin należy także się zastanowić, czy będziemy w stanie się nimi należycie zaopiekować. To nie to samo, co decyzja o przygarnięciu zwierzaka, jednak również powinna być poprzedzona odpowiednią refleksją. Jeśli wiemy, że nie będziemy mieć czasu na podstawową choćby pielęgnację, zakup roślin okaże się zwykłą stratą pieniędzy.

Warto ustalić kilka ogólnych zasad współodpowiedzialności pracowników za otaczającą ich zieleń. Jeśli o podlewanie nie dba ekipa sprzątająca, to powinien powstać grafik z dyżurami. Warto go utworzyć, choćby po to by rozłożyć obowiązki na kilka osób. Wówczas nawet w okresie urlopowym zawsze znajdzie się ktoś, kto akurat będzie w biurze. Grafik pomaga także utrzymywać odpowiednie odstępy pomiędzy nawadnianiem, co zapobiega zalewaniu roślin.

Jakie rośliny do biura oczyszczające powietrze? Szkodliwe czynniki

Pomyślmy, co w biurze zazwyczaj jest najbardziej uciążliwe i jakie szkodliwe dla ludzi warunki tam panują. Pracownicy zazwyczaj przebywają w dość dusznych, słabo przewietrzonych pokojach, w których mieszają się przeróżne drobnoustroje. W takim środowisku łatwo przenoszą się choroby, zatem warto zadbać o coś, co odpowiednio oczyści powietrze. Takie zdolności posiadają niektóre gatunki roślin, co czyni je idealnymi towarzyszami pracy.

Praca w biurze oznacza także bycie stale otoczonym różnego rodzaju urządzeniami emitującymi niebieskie światło oraz tworzącymi pole elektromagnetyczne. Te czynniki zaburzają działanie szyszynki pobudzającej wydzielanie melatoniny, co prowadzi do problemów ze snem i właściwym odpoczynkiem. Obecność drukarek powoduje wydzielanie np. benzenu, dwufenolu i styrenu. Wszystkie te związki mogą być na dłuższą metę szkodliwe i niebezpieczne. Niektóre ekrany komputerów uwalniają także formaldehyd i amoniak. Należy również wspomnieć o szkodliwym wpływie pracy przy komputerze na wzrok, którego nigdy do końca nie zniwelują okulary z warstwą antyrefleksyjną.

Niektórych pracowników biurowych dotyczą także inne szkodliwe czynniki, takie jak dym papierosowy (choć obecnie jest już coraz rzadszy w środowisku pracy), ogólne zanieczyszczenie powietrza wynikające z umiejscowienia firmy (np. centrum miasta, bliskość kominów fabrycznych).

Jeszcze jednym, choć mniej oczywistym czynnikiem szkodliwym, na który często jesteśmy narażeni w pracy jest stres. Pośpiech, konflikty ze współpracownikami i przełożonymi, odpowiedzialność za powierzone zadania – to wszystko działa bardzo negatywnie na samopoczucie i zdrowie. Może mieć wpływ na wiele sfer życia oraz powodować szereg dolegliwości i chorób. Powinniśmy starać się za wszelką cenę obniżać jego poziom w pracy i poza nią.

Jakie rośliny do biura? Przegląd kandydatów

Pora na przegląd wymagań konkretnych roślin w połączeniu z ich pozytywnymi właściwościami dla otoczenia. Które z nich ostatecznie okażą się najbardziej pożyteczne a jednocześnie najłatwiejsze w utrzymaniu?

1. Paprotka

Niektórym mogą wydawać się niemodne i przypominać modę rodem z PRL-u. Jednak nie bez powodu okupują biura. Odznaczają się silnymi właściwościami oczyszczającymi. Redukują formaldehyd i amoniak w powietrzu. Dobrze sobie radzą w półcieniu, jednak wymagają częstego nawadniania – raz w tygodniu to konieczność. Lubią też zraszanie, dlatego mogą wymagać też tej dodatkowej czynności. Bywają mało praktyczne ze względu na dużą ilość delikatnych liści, które łatwo opadają i potrafią skutecznie zaśmiecić biuro.

2. Zamioculcas

To bardzo okazała roślina z grubymi, błyszczącymi liśćmi. Ma właściwości oczyszczające powietrze z formaldehydów, działa też kojąco na nerwy. To roślina żelazna, która radzi sobie w wielu trudnych warunkach. Jeśli jednak chcemy, by się dobrze rozwijała, nie wystawiajmy jej na przesadnie mocne słońce – woli stanowiska półcieniste. Należy uważać, by nie przelać schowanych w ziemi bulw. Jednak upodobanie do suchej ziemi to kolejna zaleta – zamioculcas zniesie wiele zaniedbań. Można więc spokojnie zostawić go w biurze na okres świąt, wakacji czy ferii.

3. Skrzydłokwiat

To kolejna roślina wszechstronnie oczyszczająca. Usuwa z powietrza szkodliwe związki znajdujące się w dymie papierosowym, amoniak i trójchloroetylen. Potrafi być jednak dość kapryśna jeśli chodzi o podlewanie. Łatwo więdnie, jeśli się ją przeleje, dlatego trzeba dostosować częstotliwość nawadniania do jej stanowiska. Warto czasem ją spryskać i wyczyścić listki. Odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Odpowiadają jej stanowiska półcieniste lub z rozproszonym światłem.

4. Sansiveria (wężownica)

Bardzo efektowna roślina o ciekawych liściach występujących w różnorodnej kolorystyce i wzorach. Świetnie oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków. Co więcej, produkuje tlen również w nocy, dlatego nadaje się do biur działających całą dobę. Bardzo dobrze sprawdza się w mocno nasłonecznionych stanowiskach. Bezproblemowo znosi okresy suszy, więc można czasem o niej zapomnieć. Doradzamy utrzymywanie tych roślin w dość ciasnych doniczkach, ponieważ lubią „ścisk”.

5. Drzewko pomarańczowe

Piękna roślina, która sprawdzi się w części reprezentacyjnej biura, na przykład w recepcji lub w Sali konferencyjnej. Nie tylko pięknie wygląda, ale również orzeźwiająco i słodko pachnie, dlatego działa jak aromaterapia. Koi nerwy i przy okazji maskuje nieprzyjemne zapachy. Wymaga nasłonecznionego stanowiska. W lecie lubi wysokie temperatury, a w zimie niskie, dlatego będzie zdrowo rosnąć w biurach  bez klimatyzacji i niezbyt mocno ogrzewanych.

6. Geranium

Popularna anginka. To wspaniały pogromca smogu elektromagnetycznego, tak częstego w przestrzeni biurowej. Wspaniale pachnie, jej zapach relaksuje i jednocześnie dodaje energii. Nic dziwnego, że wykorzystywana jest do produkcji nut zapachowych w perfum. Ma także bardzo małe wymagania: lubi słoneczne stanowiska i potrafi przetrwać okresy suszy. Pracownicy mogą także skorzystać z liści – przerabiając je na własny olejek lub robiąc z nich okłady w trakcie infekcji dróg oddechowych. Jej olejki eteryczne są bowiem zabójcze dla drobnoustrojów.

7. Aloes leczniczy

Kolejna roślina dla zapominalskich. O wiele lepiej znosi wysuszenie niż przelanie, dlatego podczas podlewania można śmiało o niej zapomnieć. Grube liście aloesu wspaniale ozdobią południowe okna każdego biura. Lubi mocne światło i potrzebuje częstego nasłoneczniania, w cieniu nie będzie się zbyt dobrze rozwijać. Poza walorami wizualnymi stanowi źródło leczniczego miąższu, bogatego w witaminy i często wykorzystywanego w kosmetykach. Pracownicy będą jednak mogli skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, dopiero gdy roślina osiągnie wiek co najmniej 3 lat. Przed obcięciem liścia należy przez tydzień nie podlewać aloesu.

Rośliny do biura oczyszczające powietrze – indywidualne potrzeby

Każda opcja z powyższych świetnie sprawdzi się w biurze, ponieważ pomoże zniwelować niekorzystne warunki pracy. Zieleń koi oczy zmęczone ciągłym wpatrywaniem się w monitor. Jest też pomocna w relaksacji i utrzymaniu skupienia. Pomieszczenia, w których ktoś ustawił piękne rośliny automatycznie wydają się przytulniejsze, mniej surowe, a więc pracownicy czują się rozluźnieni.

Warto rozważyć właściwości wymienionych powyżej roślin i wywnioskować, której z nich nasze biuro najbardziej potrzebuje. Warto też pomyśleć o tym, jaką pracownicy będą mieli możliwość roztoczenia opieki nad biurową zielenią i jakie wymagania pozwolą jej przetrwać długie lata. Bez względu na wybór, z pewnością nowy zakup przyniesie wiele korzyści każdemu pracownikowi.

Jakie rośliny najlepiej sprawdzają się w Państwa biurach? Jak należy o nie dbać, by przez lata cieszyły oko i poprawiały samopoczucie? Zapraszamy do podzielenia się opinią w komentarzach.

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish