HomeBiuroWydajność pracowników w poniedziałki

Wydajność pracowników w poniedziałki

Wydajność pracowników w poniedziałki

Wydajność pracowników w poniedziałki

Czy wydajność pracowników w poniedziałki jest niższa niż w inne dni tygodnia? Czy wymaganie pełnego zaangażowania i skuteczności mija się w tym dniu z celem? Co zrobić, by zniwelować poweekendową chandrę?

Poniedziałki są często uważane za jeden z najtrudniejszych dni tygodnia, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Powrót do pracy po weekendzie może być wyzwaniem związanym z utratą tempa, zmęczeniem i ogólnym brakiem motywacji. Według badania przeprowadzonego przez InterviewMe, aż 75% Polaków deklaruje niechęć do tego dnia tygodnia. Tylko 8% czuje, że w poniedziałki wykazuje największą produktywność. Nawet pozornie w „wyluzowany” piątek ludzie są w stanie pracować wydajniej, co deklaruje o 14% więcej respondentów.

Wpływ tego dnia na wydajność pracowników jest niezaprzeczalny, jednak istnieją strategie, które można wdrożyć, aby zminimalizować negatywny wpływ poniedziałków i zapewnić optymalną wydajność w tym dniu. Na początku zadajmy sobie jednak pytanie, co sprawia, że w poniedziałki mamy tak mało energii. Czy nie powinniśmy być wypoczęci po dwóch dniach wolnego?

Wydajność pracowników w poniedziałki – przyczyny gorszego samopoczucia

Weekendowe rozluźnienie

Po dwóch dniach odpoczynku organizm może mieć trudności z dostosowaniem się do rytmu pracy i koncentracji. Bardzo szybko oswajamy się z weekendowym luzem i trudno nam ponownie zmusić się do pracy.

Zaburzona rutyna

Przerwa w pracy, nawet bardzo krótka, zakłóca naszą codzienną rutynę, co negatywnie wpływa na produktywność. Przestawia się także nasz codzienny cykl aktywności: w weekend później chodzimy spać i później wstajemy. W dni robocze zmuszamy organizm do ponownego wczesnego wstawania, co skutkuje sennością i brakiem energii.

Przemęczenie

Weekend nie zawsze oznacza odpoczynek dla naszego organizmu. Często oddajemy się wykonywaniu długo odkładanych obowiązków i mamy bardzo napięty grafik działań. Wiele osób baluje pod koniec tygodnia, czym nadwyręża organizm. Niekiedy nasze ciało nie jest w stanie zregenerować się przed poniedziałkiem. W konsekwencji jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni niż przed przerwą od pracy.

Wydajność pracowników w poniedziałki – jak ją poprawić?

Pracownik

Choć wielu czynników obniżających poniedziałkową wydajność nie jesteśmy w stanie zablokować, sytuacja nie jest beznadziejna. Istnieją strategie, dzięki którym zarówno sam pracownik jak i jego szefostwo może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i skuteczność. Oto kilka z nich:

– Zamiast skupiać się na gwałtownym powrocie do pracy, warto zacząć od zadań niewymagających dużej skupienia, pozwalając umysłowi na płynne przejście do trybu pracy. Nie podejmujmy się bardzo trudnych i odpowiedzialnych czynności, jeśli nie czujemy jeszcze pełnego rozbudzenia.

– Nie róbmy sobie przerwy od zdrowego trybu życia w trakcie dni wolnych. Warto zadbać o odpowiednio długi sen, zrównoważoną dietę i aktywność fizyczną w weekend, aby w poniedziałek nie odczuwać opłakanych skutków weekendowych szaleństw.

– Pracownicy powinni już w piątek wieczorem planować swoje zadania na poniedziałek. Ustalanie priorytetu zadań pozwoli uniknąć początkowego stresu i zamieszania. Z chwilą, gdy w piątek opuszczamy pracę powinniśmy już mieć gotową strategię na kolejny tydzień, by nie musieć o niej rozmyślać w sobotę i niedzielę.

– Bardzo pomocne w radzeniu sobie z końcem weekendu są małe sukcesy. Dzielenie zadań na mniejsze kroki etapy pozwala częściej świętować i „odhaczać” pozycje z listy zadań. To gwarantuje poczucie dobrze wykonanej pracy, poprawia nastrój i motywuje do dalszych działań.

Pracodawca

– Przełożeni powinni wspierać pracowników poprzez przypomnienie o długoterminowych celach oraz motywujących aspektach ich pracy. To może pomóc w zwiększeniu zaangażowania. Z drugiej strony warto przymykać oko na niektóre poniedziałkowe niedociągnięcia i nie zmuszać nikogo do bardzo odpowiedzialnych decyzji z samego rana.

– Dodatkowo, tworzenie przyjaznej atmosfery w miejscu pracy może zredukować negatywny wpływ poniedziałków. Spotkania zespołowe, poranna kawa w luźnej atmosferze – te proste zabiegi mogą sprawić, że powroty do pracy będą się lepiej kojarzyć pracownikom.

– W gestii pracodawcy jest także zwiększanie elastyczności godzin pracy. Jeśli istnieje tylko taka możliwość, warto umożliwić pracownikom późniejsze rozpoczynanie i kończenie swoich zmian w poniedziałki. To z pewnością zaowocuje bardziej wypoczętą załogą.

Wydajność pracowników w poniedziałki – Podsumowanie

Wydajność pracowników w poniedziałki może być wyzwaniem, ale z zastosowaniem odpowiednich strategii można zminimalizować negatywne skutki tego dnia. Planowanie, zdrowy styl życia, motywacja oraz tworzenie przyjaznej atmosfery to kluczowe elementy, które mogą przyczynić się do poprawy wydajności, nawet w znienawidzone poniedziałki. Tylko co zrobić, jeśli motywacji do pracy brakuje także w pozostałe dni? To już pozostawiamy każdemu do osobistej refleksji. 😉

Polecamy także:

Ghosting w rekrutacji

Praca jako drugi dom – czym to grozi?

Workation – czy jesteśmy pracoholikami?

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish