Skandynawski model pracy
Czy można żyć i pracować lepiej? Bez uczucia przytłoczenia, chronicznego braku czasu i wyniszczającego stresu? Skandynawski model pracy może stać się odpowiedzią na te pytania oraz lekiem na wypalenie zawodowe. Jakie są skandynawskie sposoby na work-life balance?
Skandynawski model pracy – co to jest?
Skandynawski model pracy zdobywa ogromną popularność na całym świecie, inspirując wiele innych krajów do przewartościowania swoich strategii związanych z życiem zawodowym i prywatnym. Kraje skandynawskie charakteryzuje oryginalne podejście do pracy. Jako priorytet traktuje się w nim równowagę między życiem zawodowym a życiem osobistym. Niniejszy artykuł prezentuje najważniejsze cechy skandynawskiego modelu pracy oraz korzyści jakie oferuje.
Skandynawski model pracy – Praca to tylko część życia
W Skandynawii pracy nie traktuje się jako życiowy priorytet. Znacznie bardziej docenia się wartość życia osobistego i rodzinnego, a czas wolny od obowiązków to nieodłączny element każdego dnia. Skandynawowie żyją zgodnie z przekonaniem, że aby skutecznie i efektywnie wypełniać swoje obowiązki, potrzebują czasu na relaks, odpoczynku wraz z rodziną i możliwości realizacji swoich pasji.
Na północy pracuje się krócej niż w wielu innych częściach świata. Tydzień roboczy często ogranicza się do 35 godzin lub do 4 dni. Dzięki temu zatrudnienia mają więcej czasu na odpoczynek, załatwianie prywatnych spraw oraz różnego rodzaju hobby. Choć czas pracy często bywa skracany, jednak nigdy kosztem wydajności. Skandynawowie wychodzą z założenia, że lepiej pracować krótko, ale z maksymalną intensywnością. Dba się o możliwie największą koncentrację oraz wdrażanie najbardziej efektywnych rozwiązań. Dzięki temu firmy mogą osiągnąć wysokie wyniki w krótszym czasie.
Elastyczność i zaufanie
Ogromne znaczenie ma także zaufanie między pracodawcami a pracownikami. Ci pierwsi często oferują elastyczne godziny pracy i możliwość (całkowitego lub częściowego) przejścia na home office. To daje pracownikom możliwość dostosowania swoich harmonogramów pracy do indywidualnych potrzeb osobistych. Z większym spokojem mogą zatem planować np. opiekę nad dziećmi, czy załatwianie spraw w urzędach. Elastyczność ta pozwala pracownikom lepiej zarządzać swoim czasem i znacznie obniża poziom stresu na co dzień. Wiedzą bowiem, że mogą swój dzień dopasować do wszystkich obowiązków, nie tylko tych zawodowych. Co więcej, często oszczędzają dzięki temu sporo pieniędzy, ponieważ nie muszą wydawać ich np. na przedszkole lub opiekę niani.
Skandynawski model pracy – Wynagrodzenie i dodatki
Skandynawskie kraje słyną również z wysokich poziomów wynagrodzeń i bezpieczeństwa socjalnego. Pracownicy mają dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji i innych korzyści społecznych, co redukuje stres związany z życiem zawodowym. Wysokie zarobki pozwalają również na wygodne życie i dostęp do szerokiej gamy usług i rozrywek. Zadowalająca wysokość wypłat i premii sprawia, że pracownicy czują się docenieni i lepiej zmotywowani do efektywnej pracy. To z kolei pozwala firmom szybciej zarabiać i się rozwijać. Obie strony odnoszą zatem korzyści z takiego układu. Z kolei liczne benefity, jakie przysługują pracownikom z racji wykonywanego zawodu dają im poczucie bezpieczeństwa i cenny spokój. Między innymi właśnie dlatego zadowolenie z życia jest w krajach skandynawskich zwykle najwyższe.
Rozwój i edukacja
Spory nacisk kładzie się tam także na stale poszerzaną wiedzę i rozwijanie umiejętności. Edukację promuje się na każdym kroku i zachęca do podejmowania jej w każdym wieku. Skandynawski model pracy nie pochwala stania w miejscu. Pracodawcy umożliwiają ciągły rozwój swoim podwładnym, oferując szkolenia i liczne kursy. To przekłada się na wyższą jakość pracy i większą konkurencyjność na rynku globalnym.
Skandynawski model pracy – korzyści
Skandynawowie z całą pewnością czują spore zadowolenie z panujących w kraju zasad. Są one mocno zorientowane na potrzebach pracowników, jednak również pracodawcom przynoszą korzyści. Przyjęty model pracy pozwala przede wszystkim na dbanie o zdrowie psychiczne, znacznie redukuje stres i uczucie przytłoczenia. Obniżona presja i swobodne godziny pracy pozwalają na lepsze dbanie o balans pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.
Pracodawcy z kolei mogą pochwalić się bardzo wydajnymi i świetnie wyszkolonymi pracownikami. Silna motywacja pozwala na dostarczanie najwyższej jakości towarów i usług. Wzrasta dzięki temu popularność i renoma firm, a co za tym idzie – także zyski.
Mieszkańcy krajów skandynawskich mogą pochwalić się jednymi z najwyższych na świecie wskaźników zadowolenia społecznego. Pomimo niesprzyjającego klimatu i pogarszającego nastrój braku słońca (przynajmniej w zimie), ludzie chcą tam mieszkać. Mają poczucie, że dba się o ich dobrostan, a więc odwdzięczają się obowiązkowością i rzetelnością w pracy.
Skandynawski model pracy – czy może funkcjonować wszędzie?
Skandynawski model pracy to wyjątkowy przykład równowagi między życiem a pracą. Choć nie każdy kraj może dokładnie skopiować ten model, warto się od niego uczyć i inspirować, aby poprawić jakość życia zawodowego i osobistego. Potrzeba jednak sporo samozaparcia i dyscypliny ze strony pracowników oraz dużej dozy wzajemnego zaufania pomiędzy zatrudnianymi i zatrudniającymi. To wymaga z kolei mentalnej gotowości i poczucia wspólnej odpowiedzialności za rozwój firmy. W przeciwnym razie łatwo będzie o nadużycia.
Polecamy także:
Jak wybrać odpowiednią windę osobową do budynku mieszkalnego lub biurowego?
Szkoła Policealna w Krakowie: Szybka Droga do Praktycznych Umiejętności i Kariery