HomeLifestyleUzależnienie od adrenaliny

Uzależnienie od adrenaliny

Uzależnienie od adrenaliny

Uzależnienie od adrenaliny

Poszukiwanie ekscytacji może być sposobem na nudę, choć czasem stanowi objaw choroby. Czy adrenalina to także źródło nałogu? Uzależnienie od adrenaliny – przedstawiamy jego objawy i sposoby leczenia.

Kiedy słyszymy słowo „uzależnienie”, najczęściej do głowy przychodzi nam alkohol, papierosy i substancje psychoaktywne. Wciąż rzadko mówi się o fakcie, iż do nałogu prowadzą także pewne czynności stymulujące wytwarzanie się konkretnych hormonów. Przedmiotem niniejszego artykułu jest adrenalina: przez jednych znienawidzona, przez innych ubóstwiana.

Adrenalina to hormon i neuroprzekaźnik, który w naturalny sposób mobilizuje nasz organizm do działania w momencie zagrożenia lub stresu. Jednak dla niektórych osób staje się czymś więcej niż tylko fizjologiczną reakcją. Uzależnienie od adrenaliny może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, społecznych i emocjonalnych.

 

Co to jest uzależnienie od adrenaliny?

Uzależnienie od adrenaliny, czasem nazywane “adrenalinyzm”, jest stanem, w którym osoba staje się uzależniona od uczucia ekscytacji i pobudzenia wywołanego przez wydarzenia stresujące, ryzykowne lub niebezpieczne. Dla niektórych osób, doznanie tego rodzaju silnych emocji staje się potrzebą, która prowadzi do podejmowania coraz bardziej ryzykownych działań w celu jej uzyskania. Wielu reakcję organizmu w obliczu potencjalnego niebezpieczeństwa odczuwa jako coś nieprzyjemnego. Są jednak osoby, które tylko w takich momentach „czują, że żyją”.

 

Objawy uzależnienia od adrenaliny

– Ciągłe poszukiwanie nowych doznań i ekstremalnych wrażeń.

– Niezdolność do odnajdywania przyjemności w codziennych aktywnościach.

– Coraz częstsze podejmowanie ryzykownych zachowań, takich jak jazda na dużych prędkościach, skoki spadochronowe, sporty ekstremalne, hazard.

– Zaniedbywanie obowiązków zawodowych, szkolnych czy rodzinnych na rzecz ekscytujących przygód.

– Nagłe znikanie – wyjazdy bez uprzedzenia najbliższych i informowania ich na bieżąco (np. o tym, czy jesteśmy bezpieczni).

– Zwiększająca się tolerancja na adrenalinę, czyli potrzeba dostarczania sobie coraz większej jej dawki, aby osiągnąć ten sam efekt.

 

Skutki nałogu

Choć uzależnienie od adrenaliny nie ma tak oczywistych i natychmiastowych skutków jak np. nałóg alkoholowy czy narkotykowy, nie oznacza to wcale, że jest mniej szkodliwe. Na dłuższą metę tak samo wyniszcza jak inne uzależnienia. Oznacza bowiem nieumiejętność radzenia sobie z emocjami oraz próbę zagłuszania własnych trudności przyjemnością płynącą z konkretnych zachowań.

Po jakimś czasie ekscytujące przygody stają się ważniejsze niż zdrowie, rodzina, praca czy przyjaciele. Cierpi sam uzależniony oraz jego otoczenie. Dzieci takich osób mogą wykazywać podobne objawy jak  w przypadku DDA i mieć zbliżone problemy w życiu dorosłym.

Ostatecznie potrzeba dostarczania sobie coraz bardziej ekstremalnych przeżyć sprawia, że uzależnienie staje się realnie niebezpieczne. Człowiek spragniony doznań traci umiejętność rozsądnej oceny sytuacji. Podejmuje coraz bardziej szalone wyzwania, nie zauważając, iż praktycznie dąży do samozagłady. Ostatecznie nie zabija go sama adrenalina, a najczęściej wypadek podczas kolejnej ekstremalnej eskapady.

 

Jak pokonać uzależnienie od adrenaliny?

Przede wszystkim należy zacząć od poszukiwania skutecznych (we własnym, indywidualnym przypadku) technik obniżania stresu. Ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga czy sztuki walki mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu i zastąpieniu potrzeby ekscytacji bardziej równoważonymi metodami relaksacji.

Warto również postarać się o znalezienie nowych pasji. Skuteczne jest szukanie zdrowszych i mniej ryzykownych sposobów na odczuwanie ekscytacji, takich jak sporty rekreacyjne, sztuka czy muzyka. Jeśli zajmiemy się czymś przyjemnym, łatwiej będzie zapomnieć o szkodliwych nawykach.

W większości przypadków konieczna jest jednak terapia. Praca z terapeutą może pomóc zidentyfikować najważniejsze: przyczyny uzależnienia od adrenaliny. Lepsze zrozumienie siebie oraz trenowanie zdrowszych mechanizmów radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami to najskuteczniejsza metoda walki z nałogami.

Wsparcie społeczne ma także ogromne znaczenie w uniezależnieniu się od adrenaliny. Szukanie pomocy u przyjaciół, rodziny lub grup osób zmagających się z tym samym problemem daje motywację i siłę do dalszej walki.

Nałóg ma mniejsze szanse na nawrót, jeśli zwiększymy swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem. Nauka technik takich jak planowanie czasu, delegowanie zadań, asertywna komunikacja, czy nawet bardziej wartościowy wypoczynek może pomóc w zmniejszeniu potrzeby poszukiwania ekscytacji.

 

Podsumowanie

Uzależnienie od adrenaliny może być poważnym problemem, który ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne oraz prawidłowe funkcjonowanie społeczne. Istnieją jednak skuteczne metody radzenia sobie z tym wciąż mało znanym nałogiem. Kluczem do jego pokonania jest znalezienie zdrowszych sposobów na radzenie sobie ze stresem i poszukiwanie ekscytacji w bardziej bezpiecznych źródłach. Skorzysta na tym zarówno sam uzależniony jak i całe jego otoczenie, które z pewnością odetchnie z ulgą.

 

Polecamy także:

Uzależnienie od jedzenia

Workation – czy jesteśmy pracoholikami?

Toksyczna produktywność

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish