HomeBiuroInwentaryzacja w szkole

Inwentaryzacja w szkole

Inwentaryzacja w szkole

Szkoły coraz częściej poszukują wygodnych narzędzi IT, które usprawniają pracę i przyspieszają pewne żmudne czynności. Inwentaryzacja w szkole online okazuje się być prawdziwym hitem wśród placówek. Co zrobić, by szybko i sprawnie zdigitalizować szkolne księgi inwentarzowe?

Inwentaryzacja w szkole – Problemy z inwentaryzacją

Jak dotąd temat inwentaryzacji spędzał sen z powiek dyrekcji. To obowiązkowy proces, który angażuje sporo osób i zabiera ogromną ilość czasu. Ręczne spisywanie szkolnych zasobów w książkach inwentarzowych może ciągnąć się nawet tygodniami. Dyrektorzy szukają więc sposobów na skrócenie całości, tak by nie musieć angażować zbyt wielu pracowników. Od czego jednak zacząć? Jakich narzędzi szukać? Dlaczego warto dokonywać cyfrowej inwentaryzacji?

Inwentaryzacja w szkole online

Na czym polega inwentaryzacja? Przygotowania

Organizacja inwentaryzacji w szkole online wymaga precyzyjnego planowania i delegowania zadań. Oto kilka kluczowych kroków, które należy podjąć:

Identyfikacja zasobów

Nauczyciele i personel administracyjny powinni przeprowadzić dokładną analizę wszystkich zasobów szkolnych, jakie są dostępne dla uczniów i nauczycieli. Warto pamiętać o porządku – by w trakcie dokonywania spisu przedmioty przypisane do konkretnych lokalizacji znajdowały się właśnie w nich. 

Czy nauczyciel musi brać udział w inwentaryzacji? Zebranie komisji

Przepisy milczą na temat tego, kto musi wchodzić w skład komisji inwentaryzacyjnej. To dyrektor ją powołuje i w jego gestii pozostaje decyzja co do przydzielania obowiązków poszczególnym członkom tej grupy.

Klasyfikacja

Po zidentyfikowaniu zasobów należy je sklasyfikować według rodzaju, poziomu edukacyjnego i innych odpowiednich kryteriów. Warto wprowadzić też od razu podział ze względu na lokalizację, na przykład budynki, piętra i sale.

Monitorowanie zużycia zasobów

Nauczyciele powinni regularnie monitorować, jakie zasoby są używane przez uczniów i jak często. To pozwoli na szybkie reagowanie w przypadku konieczności wymiany sprzętów, zniszczenia lub zagubienia elementów wyposażenia szkoły.

Aktualizowanie zasobów

W oparciu o monitorowanie wykorzystania zasobów, szkoła powinna regularnie aktualizować swoją ofertę edukacyjną, usuwając nieaktualne materiały i dodając nowe, odpowiednie zasoby.

Poszukiwanie narzędzi online

W nowoczesnych placówkach nie poświęca się już czasu na mozolne przepisywanie informacji do ksiąg inwentarzowych. Zamiast tego inwestuje się w nowoczesne narzędzia IT, które usprawniają cały proces inwentaryzacyjny i zapewniają trwałe oraz łatwe w przeszukiwaniu rejestry.

Inwentaryzacja w szkole online

Inwentaryzacja w szkole online – zalety

Inwentaryzacja w szkole online wiąże się z wieloma dodatkowymi korzyściami, zatem warto rozważyć tego typu rozwiązanie. Oprócz skrócenia czasu potrzebnego na przeprowadzenie wszystkich czynności, zapewnia także większe bezpieczeństwo danych. Aby uzyskać do nich dostęp, konieczne jest posiadanie loginu oraz hasła. Cyfrowe zapisy trudniej też zniszczyć, ponieważ nie grozi im np. zalanie, spalenie czy zagubienie.

Systemy do inwentaryzacji w szkołach są również coraz prostsze w obsłudze. Narzędzie KORSOL ma na ten przykład bardzo prosty i przejrzysty interface. Został stworzony tak, by całość wprowadzania i przeszukiwania zasobów odbywała się w sposób intuicyjny. Dzięki temu pracownicy szkoły bardzo szybko nauczą się jego obsługi. Na wszelki wypadek KORSOL zapewnia także dodatkową, jasną instrukcję obsługi.

Wielu dyrektorów martwi się koniecznością dokonywania skomplikowanych instalacji oprogramowania oraz zakupu specjalistycznego sprzętu. Inwentaryzacja dla szkół od KORSOL nie wymaga niczego oprócz dostępu do internetu, ponieważ jest narzędziem webowym. Wystarczy zalogować się poprzez przeglądarkę i można rozpocząć pracę.

Dodawanie wpisów odbywa się poprzez specjalny formularz, w którym należy wypełnić wymagane pola. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo dokonania błędnego wpisu. Inwentaryzacja cyfrowa ma również tę przewagę nad dokonywaną ręcznie, iż zawsze wszystkie pozycje są całkowicie czytelne. Trudniej zatem o pomyłkę w postaci np. błędnie odczytanych cyfr w ilości wpisywanych przedmiotów.

Inwentaryzacja w szkole online – podsumowanie

Inwentaryzacja w szkole online jest kluczowym elementem efektywnego zarządzania placówką. Poprzez odpowiednią organizację dokonywania spisu z natury i ścisłe monitorowanie wpisów, szkoły mogą mieć jeszcze lepszą kontrolę nad swoimi zasobami. Dlaczego nie zapewnić sobie odpowiednich narzędzi, tak by proces inwentaryzacji nie był już przykrą koniecznością, a raczej łatwą drogą do sukcesu?

Chcesz wiedzieć więcej o naszym narzędziu do inwentaryzacji w szkołach?

Chcesz skrócić inwentaryzację nawet do 3 dni?

Napisz do nas na korsol@korsol.pl lub zadzwoń pod 662242409.

Więcej cyfrowych rozwiązań KORSOL znajdziesz na www.korsol.pl

Inwentaryzacja w szkole online

Polecamy także:

Szkoły zdalne w Polsce

Czym jest cyfrowa higiena?

Kontrola dokumentacji w firmie/placówce

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish