HomeBiuro i pracaDepresja pourlopowa

Depresja pourlopowa

Depresja pourlopowa

Depresja pourlopowa

Potrafi skutecznie pozbawić nas energii nagromadzonej na wakacjach. Ma ją wiele osób, jednak rzadko traktuje się ją jako symptom poważnych problemów. Depresja pourlopowa – czy mamy się czym martwić?

 

Jedną z przyczyn depresji pourlopowej może być kontrast między relaksem podczas urlopu a powrotem do codziennego życia, które często wiąże się z presją i stresem. Dodatkowo, konfrontacja z rzeczywistością może spowodować uczucie przygnębienia z powodu braku perspektyw na dalsze wakacje czy przerwę od obowiązków.

 

Depresja pourlopowa – co to jest?

Depresja pourlopowa nie stanowi jednostki chorobowej. To jedynie nazwa zwyczajowa ukuta na podstawie obserwacji osób powracających z wyjazdów wypoczynkowych. Sama depresja jest chorobą przewlekłą i często bardzo niebezpieczną. Jeśli jednak obserwujemy chwilowe obniżenie nastroju w momencie, gdy należy pożegnać się z hotelem pod palmami – tu właśnie mowa o pourlopowej odmianie tej choroby.

 

Depresja pourlopowa – objawy

Na ogół nie stanowi większego powodu do zmartwień. Czasem jednak nasila się na tyle, że utrudnia funkcjonowanie w trakcie i po urlopie. Kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasz nastrój? Jeśli „depresja” przychodzi już w trakcie wolnego. Jeszcze nie zdążymy wrócić z wakacji, a już rozmyślamy o tym, że zaraz się skończą. Niektórzy nawet w połowie wyjazdu zaczynają zamartwiać się swoimi pracowniczymi obowiązkami. W ten sposób są w stanie zepsuć sobie nawet najlepszy wypoczynek. W konsekwencji wracają często wyczerpani, bez poczucia „naładowanych baterii”.

Kolejnym objawem depresji pourlopowej jest zły nastrój utrzymujący się zazwyczaj w pierwszym tygodniu po powrocie. Możemy czuć się poirytowani, mieć wrażenie, że życie, do którego wróciliśmy, jest nudne i bez wyrazu. Co jeszcze może świadczyć o depresji pourlopowej? Przede wszystkim brak umiejętności skupienia się oraz wyjątkowa na tle innych dni niechęć do własnego miejsca zatrudnienia. To naturalne, że nie każdy wraca do pracy z entuzjazmem i radością. Mamy prawo tęsknić za wakacyjnym lenistwem, piękną pogodą i uczuciem wolności.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli stale czujemy antypatię w stosunku do swojego stanowiska. Wówczas należałoby zastanowić się nad jego zmianą. Ważne, by zaobserwować, jak długo zajmuje nam powrót do rzeczywistości i czy jesteśmy w stanie choć trochę cieszyć się rutyną dnia roboczego.

 

Depresja pourlopowa – jak sobie z nią radzić?

Jak jeszcze sobie radzić z depresją pourlopową? Często jej przyczyną bywa brak celu w postaci kolejnego wyjazdu. Zacznijmy zatem natychmiast planować kolejny urlop, obojętnie jak bardzo byłby oddalony czasowo. I niech na samym planowaniu się nie skończy, ważne jest też działanie. Dodatkową zaletą takiej strategii są tanie bilety rezerwowane z dużym wyprzedzeniem.

Niektóre osoby przytłacza świadomość, że do najbliższego wolnego dnia jest bardzo daleko. Może warto zatem zaplanować długi weekend – przedłużony o chociaż jeden dzień urlopu. Jeśli będzie odpowiednio blisko powrotu z dłuższego urlopu – pozwoli nieco złagodzić objawy obniżonego nastroju. Umożliwi także bardziej płynne przejście z totalnej laby do kolejny pracowitych tygodni.

Depresję pourlopową można też leczyć. Jeśli tylko zauważymy, że jej objawy się nasilają, a przygnębienie i brak sił trwa coraz dłużej – nie czekajmy. Warto skonsultować się z terapeutą, choćby tylko profilaktycznie. Jeśli to zwykły smutek i rozleniwienie pod koniec wolnego, w sesji z psychologiem odnajdziemy ulgę i motywację do dalszego działania. Jeśli natomiast zaczynają się już u nas pojawiać pierwsze objawy depresji, znajdziemy się szybko pod opieką specjalisty. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym łatwiej będzie nam pokonać tę podstępną chorobę.

 

Podsumowanie

Każdy z nas doświadczył zapewne smutku i stresu związanego z powrotem z urlopu. Nie jest to nic dziwnego ani niepokojącego, jeśli tylko objawy są krótkotrwałe. Ważne jest jednak, by uważnie obserwować swój nastrój i w miarę szybko zareagować, jeśli coś nas zaniepokoi. Osoby doświadczające depresji pourlopowej powinny szukać wsparcia w swoim otoczeniu oraz podejmować działania mające na celu poprawę swojego samopoczucia. Może to oznaczać rozmowę z bliskimi, szukanie pomocy profesjonalistów. To także stosowanie technik relaksacyjnych oraz dbanie o własne potrzeby psychiczne i emocjonalne. Warto również powoli wdrażać się w pracę i nie przyjmować zbyt wielu obowiązków na swoje barki. Dzięki tym wszystkim sposobom zakończenie urlopu być może nie zepsuje nam tak bardzo nastroju.

 

Polecamy także:

Kim jest emofilik?

Synadrom Zosi Samosi

Czym jest coworking?

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish