Dlaczego polska żywność jest lepsza?
Ślad węglowy – co to jest?
Mamy do czynienia z priorytetyzacją ochrony środowiska, a więc również z ograniczaniem śladu węglowego. Co to jest ślad węglowy (z ang. carbon footprint)? To element śladu ekologicznego, czyli wpływu, jaki ma na środowisko wytworzenie i dostarczenie konsumentowi produktu. Spore znaczenie w tym procesie ma transport, który generuje większość zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych – i to właśnie jest ślad węglowy. Oprócz tego bierze się pod uwagę także ilość tego związku emitowanego przy samej produkcji, na przykład ogrzewając powierzchnie produkcyjne lub napędzając maszyny. Jest to jedna z lepszych metod weryfikowania, jak bardzo dane przedsiębiorstwo przestrzega rozmaitych norm i jaką politykę proekologiczną prowadzi.
Dlaczego polska żywność jest lepsza? Mniej substancji chemicznych
Żywność przewożona na długich dystansach musi zachować świeżość i atrakcyjny wygląd pomimo tygodni spędzonych w środkach transportu i magazynach. Wszyscy dobrze wiemy, że owoc lub warzywo są w stanie się zepsuć nawet po kilku godzinach, jeżeli nie zostaną odpowiednio zakonserwowane. Należy się zatem zastanowić, co zostaje dodane do produktów spożywczych pokonujących długie trasy lub czym musi być pokryta ich powierzchnia. Bezpieczne dla konsumentów są takie substancje jak wosk pszczeli lub szelak. Jednak i one mogą wywołać reakcje alergiczne u osób wrażliwych na tego typu dodatki. Trudno jednak gołym okiem oszacować, co znajduje się na danym produkcie i, co gorsza, co mogło zostać do niego dodane/wstrzyknięte. Pamiętajmy zatem: im krótszy czas transportu tym mniejsza konieczność dodatkowego konserwowania żywności.
Dlaczego polska żywność jest lepsza? Wspomaganie polskich marek
Pomoc dla rodzimych gospodarstw to przede wszystkim wierność ich produktom. Warto zwracać uwagę na etykiety opakowań lub informacje podane na sklepowych oznaczeniach cenowych. Wybór polskiego producenta oznacza, iż większa ilość kapitału pozostaje w Polsce. Najlepszym pomysłem jest jednakże dokonywanie zakupów w lokalnych, małych sklepach spożywczych lub nawet bezpośrednio u rolnika. Wówczas droga takiego produktu jest maksymalnie skrócona, a łańcuch jakości prosty i przejrzysty. Nawet ONZ-owski Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme) rekomenduje wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców i dostawców żywności, aby wspierać rodzime biznesy i przyczyniać się do rozwoju gospodarczego.
Brzydkie nie znaczy gorsze
Trudno zaprzeczyć, że kupujemy przede wszystkim wzrokiem. Bardzo często to, co go przyciągnie, wygrywa w wyścigu o zainteresowanie i zakup. Zatem egzotyczne, jaskrawe owoce i warzywa o regularnych, a jednocześnie bardzo ciekawych kształtach o wiele skuteczniej „reklamują się” w oczach konsumenta. To co znane nam od zawsze, czyli swojskie produkty typu kapusta, marchew, seler, jabłka czy gruszki, wydaje się co najmniej pospolite w porównaniu do reszty stoisk żywnościowych. Jeszcze inną kwestią jest nieregularność kształtów.
Dlaczego polska żywność jest lepsza? Czemu lepiej jeść polskie owoce i warzywa?
O tym, że polskie warzywa i owoce pełne są witamin i mikroelementów, nie trzeba przypominać. Przypomnieć warto za to o ich nie mniejszej atrakcyjności od zagranicznej żywności. W większości jest to także opcja o wiele tańsza i bezpieczniejsza dla środowiska. Zatem podczas następnych zakupów warto zatrzymać się na dłużej przy stoiskach spożywczych i przestudiować etykiety. W ten sposób działamy na korzyść swojego zdrowia, portfela, a nawet państwa.
Polecamy także: