HomeBiuroDni wolne od pracy 2022

Dni wolne od pracy 2022

Dni wolne od pracy 2022

Dni wolne od pracy 2022

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie dni są wolne od pracy w 2022 roku

Kiedy zaplanować urlop w 2022 roku

Gdzie jechać na wakacje w 2022 roku

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2022 roku

Jakie dni są wolne od pracy w 2022 roku? Jak zaplanować urlop, by trwał jak najdłużej? Zaglądamy w kalendarz i szukamy najlepszych terminów na wyjazd. Sprawdzamy też kiedy są niedziele handlowe w 2022 roku, by nie przegapić okazji do zakupów.

Plany i postanowienia na 2022 rok – dni wolne od pracy 2022

Siłownia nie dla każdego jest satysfakcjonującym postanowieniem na nowy rok. Część z nas, zmęczona kolejnymi lockdownami i obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 pragnie zaplanować wreszcie urlop z prawdziwego zdarzenia. Takie plany tworzymy zwykle na początku nowego roku, choćby po to, by poprawić sobie humor w ciemne styczniowe dni, z widmem Blue Monday na czele. Jak jednak mądrze zaplanować urlop, by móc odpoczywać jak najdłużej, nie martwiąc się dodatkowo o rzesze turystów wokoło?

Zacząć należy od przeglądnięcia kalendarza w poszukiwaniu takich dat jak święta i dni ustawowo wolne w 2022 roku. Potem łączymy je z w weekendami lub własnym grafikiem pracowniczym, o ile został nam udostępniony na dany miesiąc. My podpowiadamy, kiedy są na to najlepsze okazje.

Jakie dni są wolne od pracy w 2022 roku?

 • 6 stycznia – Święto Objawienia Pańskiego, tzw. 3 Króli – czwartek. Już na początku roku pojawia się idealna okazja do załatwienia sobie długiego weekendu. Wystarczy do wolnego czwartku dołączyć piątkowy urlop. Może on zostać uznany za urlop przysługujący za sobotni Nowy Rok. Oczywiście długi weekend jest w tym wypadku przywilejem osób o stałym grafiku pracy poniedziałek-piątek. Inni pracownicy mogą jednak zapobiegawczo ustalić grafik tak, by połączyć go z 6 stycznia.
 • 17 i 18 kwietnia – Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny – standardowo dwa dni wolne, choć niektórzy pracodawcy wydłużają je np. o wolny Wielki Piątek. Warto pomyśleć o jednym lub dwóch dniach dodatkowego urlopu, by maksymalnie wydłużyć świąteczny weekend.
 • 1 i 3 maja – Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3-go Maja – niedziela i wtorek. Niestety 1 maja nas w tym roku rozczaruje. Wypada w niedzielę, zatem większości pracowników nie gwarantuje dodatkowego odpoczynku i nie można go wybrać w innym dniu, tak jak w przypadku soboty. Jedynym pocieszeniem jest wtorkowy 3 maja. Wystarczy załatwić sobie urlop na 2 maja i długi weekend przy grillu gotowy.
 • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP – poniedziałek. W przeciwieństwie do zeszłego roku, 15 sierpnia wypada w bardzo dobrym dniu. Nie dość, że gwarantuje przedłużony weekend, to jeszcze ratuje przed poniedziałkowym spadkiem nastroju. O pracy można myśleć dopiero we wtorek, a tydzień zapowiada się jakby lepiej.
 • 1 listopada – Święto Wszystkich Świętych – wtorek. Niezbyt wygodne umiejscowienie, jednak i z niego należy się cieszyć. Brak pracy we wtorek to wszak błogosławieństwo. Poniedziałkowy urlop i już można jechać w odwiedziny do krewnych.
 • 11 listopada – Dzień Niepodległości – piątek. Lepiej być nie mogło. Wielu pracowników zyskuje w ten sposób 3 dni z dala od pracy, co z pewnością rozjaśni deszczowe dni listopada.
 • 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie pierwszy i drugi dzień świąt – niedziela i poniedziałek. Tu znów niezbyt optymistycznie. Boże Narodzenie wypada w niedzielę, więc na wybranie święta w inny dzień  nie ma szans. Sytuację ratuje wolny poniedziałek i sobotnia Wigilia, która zwykle bywa bardzo zabiegana.
 • 1 stycznie 2023 – Nowy Rok – niedziela. Znów fatalnie, ale o 2023 roku jeszcze nie myślimy, choć liczymy na to, że później będzie bardziej łaskawy.

Kiedy zaplanować urlop w 2022 roku – gdzie jechać?

Analiza kalendarza na 2022 rok pozwala wnioskować, że najlepsze na krótki wypad są majówka oraz połowa sierpnia. Wówczas otrzymujemy dodatkowe dni wolnego blisko weekendu, a pogoda sprzyja wycieczkom. To oczywiście też recepta na bardzo drogi pobyt wśród tłumów innych turystów, co już niezbyt zachęca do opuszczania domu.
Wycieczki zagraniczne 2022 – Dni wolne od pracy 2022

W czasach pandemii, nawet jeśli jesteśmy zaszczepieni, kluczowa jest izolacja. My doradzamy zatem szukanie okazji do oddalenia się od cywilizacji oraz unikania zatłoczonych miejsc, przeładowanych terminów. Jeśli komuś marzy się wypad za granicę, w cieplejsze kraje, niech pomyśli o tym w okolicach marca, kwietnia.

Górskie wyprawy 2022 – Dni wolne od pracy 2022

Miłośnicy polskich gór powinni w nie wyruszyć w drugiej połowie maja lub na początku czerwca, zanim rozpoczną się wakacyjne tłumy i męczące upały. Później najlepszy na to czas jest na początku października (wrzesień bywa w Polsce coraz cieplejszy, zdarzają się w nim także upały, a poza tym wówczas góry okupują studenci).

Polskie Morze wakacje 2022 – Dni wolne od pracy 2022

Wakacje nad morzem będą najpewniejsze w kraju: nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja pandemiczna w połowie roku. Warto więc już teraz zarezerwować sobie miejsce w nadbałtyckim hotelu i pomyśleć o nietuzinkowym celu takiej wycieczki. Najlepiej wybierać pensjonaty na uboczu, w nadmorskich wioskach, z dala od wielkich kurortów. Warto postawić na długie piesze wycieczki i rower. Nie dość, że zapewnią zdrowy ruch na świeżym powietrzu, to zaprowadzą nas w mało uczęszczane plaże, gdzie łatwiej o izolację i bezpieczeństwo. Z drugiej strony nie polecamy wodnych szaleństw w takich miejscach. Brak nadzoru ratownika to niemal pewne kłopoty.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2022 roku

Wszyscy zabiegani oprócz urlopów wyczekują także handlowych niedziel. Jeśli nie mamy w pozostałe dni czasu na porządne zakupy, sklepy otwarte w ostatni dzień tygodnia stanowią nie lada ułatwienie. Zakaz handlu w niedziele znacznie ograniczył tę możliwość. Obecnie ustawa przewiduje zamykanie sklepów, z uwzględnieniem kilku wyjątków (art. 7 ust. 1).

Są to:

 • Dwie niedziele (jedna po drugiej) przed pierwszym dniem Świąt Bożego Narodzenia,
 • Niedziela przypadająca bezpośrednio przed Niedzielą Wielkanocną,
 • Ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Niedziele handlowe 2022 – daty

Podajemy konkretne daty niedziel handlowych w bieżącym roku, które wszyscy zabiegani powinni zapisać w swoim kalendarzu:

 • 30 stycznia 2022 – niedziela handlowa
 • 10 kwietnia 2022 – niedziela handlowa
 • 24 kwietnia 2022 – niedziela handlowa
 • 26 czerwca 2022 – niedziela handlowa
 • 28 sierpnia 2022 – niedziela handlowa
 • 11 grudnia 2022 – niedziela handlowa
 • 18 grudnia 2022 – niedziela handlowa

W te dni możemy się spodziewać otwartych sklepów. Jeśli jednak ktoś chce się zabezpieczyć na wypadek podbramkowej sytuacji zakupowej, radzimy stworzyć własną listę pobliskich sklepów otwartych w niedzielę.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam sprawnie zaplanować kolejny rok. Jedno jest pewne: zapisywanie w kalendarzu kolejnych dni wolnych i okazji do zakupów poprawi humor każdemu. To skuteczny lek na Blue Monday oraz powroty do pracy po świątecznych urlopach.

pl_PLPolish