HomeLifestyleDzień Dziecka – co kupić?

Dzień Dziecka – co kupić?

Dzień Dziecka – co kupić?

Dzień Dziecka – co kupić?

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Często z okazji tego dnia zależy nam na zakupie czegoś szczególnego dla dzieci, co będzie dla nich ciekawe, wartościowe lub zdrowe. Wśród tysięcy prezentów staramy się wybrać te najbardziej wyróżniające się i nietypowe. Dzień Dziecka – co kupić?

 

Dzień dziecka – kiedy przypada?

W Polsce od roku 1950 Dzień Dziecka obchodzimy 1 czerwca i w niemal całej Europie obowiązuje ta sama data. Jedynie we Francji świętuje się w styczniu w ramach Święta Rodziny. ONZ wprowadziło także datę 20 listopada jako dzień upamiętnienia podpisania Deklaracji Praw Dziecka, którą można traktować również jako święto każdego malucha.

 

Dzień Dziecka – co kupić?

Podczas zakupu prezentów dla dziecka, napotykamy coraz więcej przeszkód. W dobie rozwiniętej technologii, gadżety i smartfony w rękach dzieci to już żadna nowość. Często więc trzeba się nastawiać na zakup drogiego sprzętu elektronicznego. Z drugiej strony, dzięki dostępowi do internetu dzieci mają o wiele szerszą wiedzę, o tym, co jest dostępne na rynku, czym cieszą się ich rówieśnicy. Wzrastają zatem ich oczekiwania względem obdarowywujących. To wszystko sprawia, że dziś trudno jest kupić dziecku wartościowy prezent, który zapamięta, a który nie doprowadzi nas do bankructwa. Czym zatem się kierować, by znaleźć złoty środek?

 

Wspólne przeżycia

Przede wszystkim stawiajmy na doświadczenia, a nie materialne korzyści. Dla prawidłowego rozwoju dziecka konieczna jest różnorodność, pokazywanie mu nowych, ciekawych rzeczy, dzięki którym może się uczyć. Jeszcze lepiej, jeśli uda nam się zarazić dziecko jakąś pasją, skłonić do zgłębienia jakiegoś tematu. Dlatego dla wszystkich rozważających prezent na dzień dziecka polecamy wycieczkę lub bilet w ciekawe miejsce. Najlepiej by było, gdybyśmy towarzyszyli dziecku w danym wyjściu: to pozwoli nawiązać więź i zdobyć wspólne doświadczenia.

Co konkretnie rekomendujemy? Wizyty w różnych placówkach edukacyjnych, na przykład w centrach nauki, gdzie dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe. Ciekawe są też zawsze wycieczki do planetarium, każdy seans stanowi niesamowite przeżycie dla maluchów. Młodsze dzieci na pewno ucieszą się z karnetu do sali zabaw lub parku trampolin (choć trampoliny zachwycą także starszych). Wielkim uwielbieniem dzieci cieszą się także standardowe wyjścia do kina, wesołego miasteczka lub zoo. Ważne, by zadbać o całą otoczkę – wspólne spacery, dodatkowe atrakcje i kupno przekąsek, o jakie dziecko poprosi – w końcu to jego święto! Nastolatkowie mogą ucieszyć się z wizyty w pokoju zagadek, tylko zadbajmy o odpowiednie towarzystwo i dostosowanie wiekowe tej atrakcji – by nie zawierała strasznych elementów lub zbyt trudnych zadań.

 

Sprzęt sportowy

Dzieciństwo to czas, w którym kształtują się dobre nawyki. Jeśli uda nam się wpoić dziecku miłość do sportów, z pewnością w dorosłości na tym skorzysta. To maluchy najlepiej przyswajają sobie różne umiejętności, więc warto je wspierać. Rekomendujemy zakup różnych sprzętów sportowych lub wspomagających elementów wyposażenia. Może przydadzą się rolki lub ochraniacze do nich? Może hulajnoga (darujmy sobie elektryczną, nie gwarantuje żadnego ruchu, a tylko zwiększa prawdopodobieństwo wypadków)? Dla wielbicieli piłki nożnej idealny okazuje się pełny strój piłkarski. Jeśli natomiast mamy do czynienia z małym entuzjastą sportów wodnych, wybierzmy się razem na basen lub sprezentujmy kartę podarunkową na zakup wyposażenia.

 

Gry edukacyjne

Jeśli chcemy podarować dziecku zabawkę, nie kierujmy się modą ani tym, co najchętniej podsuwają sklepy. Ważne, by się wyróżnić, dlatego poszukajmy czegoś w internecie, zawsze mając na uwadze aspekt edukacyjny. Najlepsze są gry planszowe, jednak szczególnie takie, które nie nudzą się po jednej rozgrywce i zawsze gwarantują inny przebieg. To zachęci dzieci do powracania do gry i prezent będzie miał sens – nie będzie zaśmiecał domowych szafek na nieużywane gadżety.

 

Dzień Dziecka – co kupić? Ostrzeżenie

Przestrzegamy przed coraz modniejszymi zabawkami związanymi z postaciami z internetu. Nigdy nie wiadomo, która z nich jest bezpieczna dla dziecka. Są wprawdzie zupełnie nieszkodliwe gry i bajki, które będą się dobrze kojarzyć, jednak do coraz młodszych dzieci docierają ostatnio bardzo niepokojące treści. Na przykład, rozgrywki publikowane na serwisie YouTube przedstawiające przerażające gry survivalowe umieszczone w uniwersach jak z horroru. W Polsce do przedszkolaków dociera gra Poppy’s Playtime, w której występuje przerażająca postać Huggy Wuggy zabijająca w morderczym uścisku i przy użyciu ostrych zębów. Co gorsza, pojawiły się także pluszaki, tornistry i ubrania przedstawiające tą makabryczną postać, która potrafi przyprawić maluchy o nocne koszmary. Dlaczego panuje moda na straszenie dzieci i jeszcze na tej podstawie produkuje się zabawki? Nie wiemy, jednak ostrzegamy, by czyniąc taki zakup, nie zaszkodzić obdarowywanemu.

 

Dzień Dziecka – co kupić? Podsumowanie

Jeszcze raz namawiamy do zerwania z materializmem i powstrzymania się od zakupu drogich gadżetów. Szczególnie, jeśli ostatecznie nie są one zbyt zdrowe dla dziecka. Dla odpowiedniego rozwoju konieczne są ciekawe i pouczające doświadczenia, zatem w nie właśnie warto inwestować. Jeśli dodatkowo będziemy w nich uczestniczyć razem z dzieckiem, nawiążemy z nim głębszą więź, a wszak o to właśnie chodzi w tym szczególnym dniu, nieprawdaż? Wspólne świętowanie to najlepszy pomysł, ponieważ w ten sposób celebrujemy chwile i tworzymy bezcenne wspomnienia. Jeśli jednak inne formy prezentu niż materialny nie są możliwe, proponujemy skupić się na zdrowiu, sporcie i pasjach. Prezent powinien być mądrze dobrany, tak by wspierać dobre nawyki i zachęcać do aktywności. To z kolei zaprocentuje w przyszłości, umacniając zdrowie fizyczne i psychiczne młodego człowieka.

pl_PLPolish