HomeBiuro i pracaKiedy wziąć urlop w 2024?

Kiedy wziąć urlop w 2024?

Kiedy wziąć urlop w 2024

Kiedy wziąć urlop w 2024?

Powrót do rzeczywistości po świątecznym relaksie i sylwestrowych szaleństwach może być nieco przytłaczający. By nie poddać się styczniowej chandrze, warto poświęcić pierwszy tydzień roku na planowanie wyjazdów. Kiedy wziąć urlop w 2024, by zyskać jak najwięcej czasu na wypoczynek?

 

Kiedy wziąć urlop w 2024 – działaj szybko

Chyba nie musimy nikomu przypominać, że grunt to dobre planowanie i szybka rezerwacja odpowiednich terminów. Jeśli wymieniamy się obowiązkami ze współpracownikami, istnieje spore prawdopodobieństwo, że wyprzedzą nas z wnioskami urlopowymi na najbardziej dogodne terminy. Już w pierwszych dniach nowego roku (zaraz po odnowieniu się puli przysługujących dni wolnych) radzimy dobrze przemyśleć plany wyjazdowe. Nie musicie jednak Państwo studiować całego kalendarza w poszukiwaniu najlepszych szans na długi weekend. My już to zrobiliśmy i poniżej przedstawiamy krótką listę pomysłów, kiedy wziąć urlop w 2024 roku.

 

Kiedy wziąć urlop w 2024 – zima

 

Styczeń 2024

W tym miesiącu (oprócz bardzo dogodnego Nowego Roku, który „zabrał” nam znienawidzony roboczy poniedziałek) mamy jedną okazję na długi weekend. Święto Objawienia Pańskiego (tradycyjnie nazywane świętem Trzech Króli) obchodzone 6 stycznia tym razem wypada w sobotę. Część z nas będzie mogła wykorzystać ten wolny dzień w innym terminie. Radzimy przedłużyć sobie któryś ze styczniowych weekendów, by po świątecznej przerwie powoli wdrażać się z powrotem w noworoczny tryb pracy.

Luty 2024

Ten miesiąc niestety nie dostarcza okazji do dłuższego odpoczynku. Nie pojawia się żadne święto, a popularne Walentynki wypadają w środę. Nie sposób zatem zaplanować romantyczny wypad bez wzięcia chociaż jednego dodatkowego dnia wolnego. Dla wszystkich, którzy nie chcą w tym dniu wydać fortuny na organizację wyjazdów i wykorzystywać ograniczonej puli urlopowej, przygotowaliśmy już w zeszłym roku krótki poradnik. Zapraszamy do lektury: Jak tanio spędzić Walentynki?

 

Kiedy wziąć urlop w 2024 – wiosna

 

Marzec i Kwiecień 2024

Pierwsza część wiosny również nie obfituje w wydarzenia gwarantujące dodatkowy odpoczynek. Pod koniec marca przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych i niektóre miejsca pracy zwalniają pracowników z obowiązków nieco wcześniej. Ustawowo wolne Niedziela oraz Poniedziałek Wielkanocny przypadają jednak dopiero na przełomie miesięcy – 31 marca i 1 kwietnia. To zawsze dobry pretekst, by nieco rozszerzyć długi weekend. Wzięcie jednego dnia urlopu zapewni nam już czterodniowy wypoczynek. Może to dobra okazja, by zapolować na tanie loty i wybrać się na krótki pobyt w którejś z europejskich stolic?

Maj 2024

Dni wolne w maju układają się całkiem dogodnie. Święto Pracy i Święto Konstytucji to kolejno środa 1 maja i piątek 3 maja. Wystarczy więc zarezerwować sobie urlop na czwartek i pięciodniowa majówka gotowa! Tu już można pomyśleć o dłuższym wypadzie z rodziną lub znajomymi, na przykład w góry lub na wspólny maraton grillowania. Jednak lista majowych świąt się na tym nie kończy. 30 dnia tego miesiąca przypada bowiem Boże Ciało, jak zwykle w czwartek. I tu znów wystarczy jeden dzień urlopu, by cieszyć się (prawdopodobnie) już niemal czerwcową pogodą podczas czterodniowego „weekendu”.

 

Kiedy wziąć urlop w 2024 – lato

 

Czerwiec i Lipiec 2024

Stosunkowo wczesne Boże Ciało pozbawiło czerwiec jakichkolwiek świąt. Lipiec również, jak co roku, nie obfituje w okazje do dodatkowej laby. Jesteśmy jednak pewni, że letnia pogoda i tak skłoni wielu z nas do wyjazdów. Niestety, całkowicie w ramach przysługujących urlopów.

Sierpień 2024

W tym miesiącu możemy liczyć na jeden dodatkowy dzień wolny, czyli Święto Wojska Polskiego. Przypada 15 sierpnia i tym razem jest to czwartek – po raz kolejny idealna okazja na czterodniowy odpoczynek. Zalecamy zawczasu wysłać wniosek urlopowy na piątek 16-go.

 

Kiedy wziąć urlop w 2024 – jesień

 

Wrzesień i Październik 2024

Te jesienne miesiące standardowo nie zapewnią nam zbyt wielu okazji do odpoczynku. Zapewne wykorzystają je amatorzy górskich wycieczek, wakacji w nieco chłodniejszej aurze oraz osoby nieposiadające dzieci w wieku szkolnym.

Listopad 2024

Ten ponury i z reguły deszczowy miesiąc umilą nam dwa długie weekendy, na które nie trzeba będzie poświęcić ani jednego dnia urlopu. Kalendarz układa się w listopadzie bardzo korzystnie. Pierwszy listopada, czyli Święto Wszystkich Świętych obchodzimy w piątek, natomiast Dzień Niepodległości – 11-go listopada – to poniedziałek. Jeśli mamy jeszcze jakieś zapasowe dni urlopu, można nimi dowolnie żonglować, by jeszcze wydłużyć odpoczynek. To z kolei świetna gratka dla osób, które celowo czekają z urlopem do końca roku, by wyjechać w ciepłe kraje. Wystarczy zawnioskować o 5 dni wolnego – od 4 do 8 listopada i automatycznie zyskujemy 11 dni. To już odpowiednia ilość czasu, by zrelaksować się w jakimś egzotycznym miejscu.

Grudzień 2024

Grudzień zwykle szybko mija nam na przygotowaniach do świąt, domykaniu różnych spraw przed końcem roku oraz na poszukiwaniu prezentów dla bliskich. Dość łatwo dotrwać już do świątecznego odpoczynku, który w tym roku rozpoczyna się w środę (25 grudnia). Czwartek również jest ustawowo wolny, zatem urlop najlepiej wziąć w piątek 27 grudnia, by świętować aż 5 dni. Wiele osób rok rocznie przedłuża jednak ten czas relaksu. Dla nich najbardziej dogodne będzie dobranie jeszcze dwóch dni urlopu przed świętami (poniedziałek i wtorek 23 i 24 grudnia) lub po nich (poniedziałek i wtorek 30 i 31 grudnia). Pierwszy wariant gwarantuje 7 dni wolnego, a drugi aż 8 (biorąc pod uwagę 1 stycznia).

 

Kiedy wziąć urlop w 2024 – podsumowanie

Na początku roku urlopy w firmach rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Wskazany jest zatem spory refleks, by nie przegapić dobrych okazji do dłuższego odpoczynku. Odpowiednie rozłożenie dni wolnych jest kluczowe dla naszego samopoczucia i efektywności w pracy. Samo planowanie skutecznie poprawia też humor w trakcie ciemnych zimowych miesięcy. Warto zatem poświęcić w najbliższych dniach kilka minut pracy na opracowanie odpowiedniej dla nas „strategii wypoczynku”. A potem tylko odliczać dni do upragnionych wojaży.

 

Zapraszamy do lektury innych naszych artykułów:

Jak tanio spędzić walentynki?

Wyjazd w listopadzie?

Noworoczne postanowienia

Komentarze

Zostaw komentarz

pl_PLPolish